Dünyadan büyüleyici, çok net video!

Dünyanın gece ve gündüz geçişleri uzaydan nasıl görünüyor? Cevap bu harika videoda...

Oynat Dünyadan büyüleyici, çok net video! Dünyanın gece ve gündüz geçişleri uzaydan nasıl görünüyor? Cevap bu harika videoda...

Her 30 dakikada bir dünyanın 121MP'lik yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çeken Rus meteoroloji uydusu Elektro-L yardımıyla oluşturulan video, gezegenimizin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü videosu olma özelliğini taşıyor.

Videoyu oluşturan James Tyrwhitt-Drake, görüntülerin Hint Okuyanusu'nun 40.000 km üzerindeki Elektro-L tarafından, 15 Mayıs 2011 ile 19 Mayıs 2011 tarihleri arasında kaydedildiğini söylüyor. Uydunun hareket hızı, dünya döndükçe aynı yerde kalmasını sağlıyor. Resimlerde yeşilliği daha iyi göstermek için turuncudan yeşile doğru ayarlamalar yapılmış.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

121 MP nedir ya. Nerdeyse cep kamerası. Bende zannettim ki, uydu GP lik resim çekiyor.

mayıs ayında çekilmesinden dolayı kuzey yarım küreye güneş ışınlarının daha dik vurduğu, güney yarım kürede ışınların daha etkisiz olduğu, kuzey kutbunun uzun süre gündüz, güney kutbunun uzun süre gece kaldığı gözle görülebiliyor. güzel bir video olmuş cidden. yalnız karanlık çöktüğünde şehirlerin ışıkları az da olsa kendini belli edebilmiş olsaymış çok daha tatlı olurmuş ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir