Dünyamıza garip cisimler düşüyor!

Uydu çöplüğüne dönen uzaydan dünyamıza garip cisimler geliyor. Peki nedir bu cisimler?

  • Selim Öztürk
Tuhaf cisimler

Bilimadamları bir süredir uzaydaki uyduların fazlalığından dolayı, uydu parçalarının dünyaya düşebileceğini, hatta uzayın bir uydu çöplüğüne döndüğünü iddia ediyorlardı. Bu iddialar son günlerde Rusya ve Avusturalya'ya düşen uzay çöpleriyle doğrulanmış oldu.

Önce bir Rus çobanın bahçesine, şimdi de Avustralyalı çiftçinin arazisine uzay cisimleri düştü.

Evinin bahçesinde bulunan tuvaletinin önüne dev roket parçası düşen Rus çobandan sonra şimdi de Avustralyalı bir çiftçi, arazisine "uzay cismi" düştüğünü haber verdi.

Avustralya'nın güneybatısındaki Queensland bölgesinde bulunan çiftliğine düşen "uzay cismi"nin son derece tuhaf göründüğünü, "yaratık bile olabileceğini" söyleyen çiftçi, yetkililere haber verdi. Derhal incelemeleri başlatan özel ekipler, uzay cismini büyük bir titizlikle yakındaki askeri üse götürdü.

Yapılan açıklamaya göre "uzay cismi" bir uydu parçası. Uydu parçaları gibi "uzay çöplerinin" bu şekilde kontrolsüz düşmeleri, tehlike yaratabileceği belirtiliyor.

.

Daha önce roket parçası da düşmüştü

Evinin bahçesine dev roket parçası düşen Rus çoban ise Rus Uzay Ajansı'nı mahkemeye veriyor. Daily Telegraph'ın Roskosmos ajansına dayanarak verdiği habere göre Rus çoban Boris Urmatov, 1 milyon ruble (21 bin 200 sterlin) tazminat talep ediyor.

Urmatov, Kazakistan'daki Baykonur Üssü'nün yakınlarında olan Rusya'nın Altay bölgesindeki küçük bir köy olan Kyrlyk'te yaşıyor.

Bazı geceler duydukları patlama sesleri nedeniyle uyandıklarını söyleyen Rus çoban, bir sabah kapılarının hemen dışında muazzam büyüklükte ve yumurta kadar pürüzsüz bir metal parça gördüklerini söyledi.

Roskosmos ajansı, 50 yılda 400'ün üstünde roket fırlatıldığını ve çevrede ikamet edenlerin roketlerin fırlatma tarihleriyle ilgili bilgilendirildiğini açıkladı. Ajans, ayrıca şu ana kadar sadece birkaç roket parçasının bildirilen güvenli bölgenin dışına düştüğünü de bildirdi

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

ne güzelde örtbas etmişler

Bir Bilim kurgu klasiği daha gerçek oluyor..
"....bir cisim yaklaşıyor.." cümlesi sık sık tekrarlanacak gibi.. :-)

sorması ayıp uydunun neresiymiş?

hepde çiftçilere denk geliyor bu çöpler xD

uysada uydu uymasa da....!

Ne yani ben şimdi evimde rahat bir şekilde otururken kafama ne zaman bir uzay çöplüğü düşecek diye mi düşüneceğim ?

bu cismin uydu parçalarından biri olduğunu inanıyormusunuz?

Uydu mutasyona mı uğramış uzayda.. Tüylenmiş falan.. Akıllara zarar...

merkeze düşen olmamışmı

Diyelim ki Amerikan uydularından biri geldi tepemize düştü, maddi hasar veya Allah koruya can kaybı oldu... Sesimizi çıkarabilecek miyiz acaba? Yoksa ABD " valla bu benden çıktı bi kere, size düştüyse bilmem..." mi diyecek?

ilginç doğrusu

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play