Dünyanın bir numarası o olacak!

Japonya'yı geride bıraktı, sırada bir numaranın tahtını almak var. İşte yeni ekonomik süpergüç...

  • Ali Güngör
Çin Japonya'yı geçti ve ikinci oldu
Çin ABD'yi de geride bırakacak

Çin Halk Cumhuriyeti sonunda Japonya'yı geçmeyi başardı ve Amerika'nın ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi.

Dünya Bankası'nın hesaplarına göre Çin, 2025 yılında Amerika'yı da geride bırakarak dünyanın 1 numaralı ekonomik süpergücü haline gelecek. Amerika da uzman görüşlerine göre bu durumu kabullenme yolunda.

Dünya üretiminin önemli bir bölümünü üstlenen Çin ile kötü geçinmeyi kimse istemiyor. Ancak yine de Tayvan, Google sansürü ve döviz kuru gibi meseleler ABD ile Çin arasında sürtüşmeye sebep oluyor. Tibet ve Uygur Türkleri meseleleri de dünya ile Çin arasında gerilimli konular.

Bununla birlikte Çin'de gayrisafi milli hasıla halen 3800 dolar düzeyinde. Bu miktar ABD ve Japonya'nın çok gerisinde kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

çin rasarruf tedbirlerin çok önceden almış temkinli bir ülke.

bunun chip le ne ilgisi ola ki?

çin böyle devam ederse halkı ne kadar kanaatkar olsa da sosyal patlama yaşayabilir

Çin ekonomisi büyüdükçe halkın refahı da artacak ve dolayısıyla ücretler de yükselecektir. Bu da üretimin artık eskisi kadar ucuz olmayacağı ve gerileme manasına gelir. O zaman üreticiler daha ucuz üretim yerleri aramaya başlayacaklardır.

Japonya 4.5 trilyon dolar Çin daha yeni yeni 2 trilyon dolar oldu ayrıca Çin 10 trilyon dolar olsa ne yazar ancak Suudi Arabistan gibi para akıtan bir ülke olur çünkü Çin`in yapısında süper güç olacak yapı yok ve bu konuda bir eğilimde yok tek yaptığı halkını sömürmek.....

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play