Dünyanın en büyük asal sayısı bulundu

Bu sayıyı o kadar özel ki; onu bulabilmek için tam 39 gün uğraştılar. İşte o sayı ve onu özel yapan!

  • Berk Toparlak
Dünyanın en büyük asal sayısı bulundu

Dünyanın en büyük asal sayısı olan 17 milyon basamaklı Mersenne sayısı bulundu. "257,885,161-1" şeklinde yazılan 48'inci Mersenne sayısı, Missouri Üniversitesi'nden Dr. Cooper tarafından keşfedildi.

Mersenne sayısı, "Mp = 2n-1" formunda yazılabilen ve oldukça nadir bulunan sayılar olarak geçiyor. 0 ile 225,964,951-1 arasında 1,622,441 adet asal sayı bulunuyor ve bu sayılardan yalnızca 42'si Mersenne sayısı kabul ediliyor.

48'inci Mersenne sayısı, Mersenne Asalı Araştırma Merkezi (GIMPS) tarafından 17 yıldır yürütülen projenin bir parçası. Dr. Cooper'ın bilgisayarı, 17 milyon basamaklı bu sayıya 39 gün boyunca süren bir hesaplama sonunda ulaşmış. GIMPS algoritması ilk kez Richard Crandall tarafından 1990'ların başında geliştirilmiş.

Son olarak 17 milyon basamaklı 48'inci Mersenne asalını göüzünüzde daha iyi canlandırabilmek için, bu sayıyla 28 adet roman uzunluğunda kitap yazılabildiğini düşünün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Yaptığım araştırmalarda bu Asal sayıların kryptografi (şifreleme) için önemli olduğu ve Gelecekte "güvenli" şifrelenmiş hassas veriler bilmek isteniyorsa, bu Mersenne asalının önemli olacağıymış. Elbette bu 48'inci Mersenne asalını bulan kalın matematik kitaplarına adını yazdıracaktır, ötesi parmak hesabı bilen, maaş yetecek mi yetmeyecek mi hesabı yapan sıradan vatandaşı pek de ilgilendirmez.

@07 Şub 2013 22:01 Doğru fakat kuantum ve indeterminist bilgisayarlar ile birçok hesaplama sorunu ortadan kalkacak. Bu sefer de herkesin elinde bir kuantum bilgisayarı olunca ona göre güvenlik önlemi alınması gerekecek ve yine bu tür güvenlik araştırmaları da kuantum bilgisayarlarıyla yapılmaya başlanacak. Bu bir kısır döngü...

@08 Şub 2013 14:08 Bir bilgi/veri kaynağı icad edilir - hacker bunu kırar kendi amaçları için kullanır - buna güncelleme gelir - hacker bunu da kırar - bir güncelleme daha gelir - bu da kırılır... - bir güncelleme daha gelir - bu da kırılır ve eski yöntemlerle birlikte ortaya yayılır... her isteyen kullanır olur. - yeni sistem çıkar - 2. adımdan tekrar eder... :)

Sheldon Cooper:)

millet ağır işsiz bunun yerine insanlığa faydalı bişey peşinde koşulsa?

tam olarak ne işe yarayacak ?

teh allam ne boş beleş çalışan insanlar var ya :)

Pi'yi bile 3 alıyoruz bunuda yuvarlarız ;)

Ağır işsiz diyeceğim, işsizler beğenmeyecek :)

Bende bir aydınlanma oldu ! :D

Bu bizim sheldon cooper mı yoksa :P bkz: the big bang theory

zeki mürende bizi görecekmi :D

OK-GİT-BAY (tamam)

bende bir seri buldum hatta daha ileri gideyim bulduğum seriyi hesaplayıp kabul ettitrebilirsem asal sayı tarihi değişecek...ama malesef şuanda sadece exel ortamında götürüyorum.bana bunun için özel bilgisayar lazım ... 17 milyon nedir ilk hedef 100 milyon üzeri ana ne yapcaksın imkan yok...

rüyanda görürsün kimin kazanacağını hahaahahah

Dünya'nın en büyük sayısı o değil sonsuzdur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play