Dünyanın "en canlı" robotu Jia Jia...

Çin'de ortaya çıkan Jia Jia isimli bu robot, dünyanın "en canlı" robotu olabilir...

  • Levent Öztürk
Dünyanın "en canlı" robotu Jia Jia...

Araştırmacıların tanıttığı insana inanılmaz derecede benzeyen robot, başıyla onaylayarak, gözlerini kısarak, elini ve gözlerini hareket ettirerek ve konuşması ile eşlenmiş dudak hareketleri ile beraber toplanmış olan fotoğrafçılara kendisini daha güzel gösteren bir açıdan fotoğraf çekmelerini söyleyerek dünya ile ilk tanışmasını yaşadı.

Jia Jia adlı bu robot, dünya ile tanışmasını, geçtiğimiz üç yılda hayata geldiği University of Science and Technology of China'da yaptı. Her ne kadar dış görüntüsü vücudunda kan dolaşıyor gibi gösterse de, gerçek bir insan ile karıştırılmadan önce daha çok çalışılması gerekiyor. Şu anda sahip olduğu ifadeler henüz sadece "mikro ifadeler" ile sınırlı durumda ve konuşmasında robot olduğunu belirgin bir şekilde gösteren bir katılık bulunmakta.

Yine de robotun üreticileri, robotlarının "en canlı" robotlardan biri olduğunu söylemekte ve bu iddiaya karşı tartışmak pek de mümkün görünmüyor. Ayrıca yakın gelecekte Jia Jia'nın daha fazlasına kavuşması da mümkün olabilir.

Henüz robot gülmeyi veya ağlamayı başaramıyor olsa da, ekip lideri Chen Xiaoping'in söylediğine göre "robotun derin öğrenme yetenekleri" bulunmakta.

Jia Jia, bu ayın ilerleyen zamanlarında Şangay'da China International Technology Fair (Çin Uluslararası Teknoloji Fuarı) sırasında bir kez daha kendisini gösterecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Japonların biraz aklı varsa bu raporu türkiyeye getirmezler :)

@20 Nisan 2016 11:20 ne Japonu ne Raporu? Konu Robot yapan Çinliler! Adam arkadaşına, "sana, minare'den keçisi düşen,zekeriya'nın hikayesini anlatayım'mı" demiş adam'da:"lan ben,bunun neresi'ni düzelteyim" demiş.adam:"bir kere, o keçi değil, koç'du,minare değil gökten indi,adam'da zekeriya değil ibrahim peygamber'di" Bu yorumun neresini düzeltelim?!

Her türlü hizmeti görecekse tamam bu ülkede fındık fıstık gibi alıcı bulur! Ne gerekçe ile olursa olsun evlenemeyen beylere gündoğdu desene! Karı dırdırı çekenlere ilaç gibi gelir, bir futbol maçına baktırmayan, yaşamı hemcinslerime çekilmez hale getiren kadınların vay haline..Jia Jia ile iyi bir poligami de olur elbette.

Çin'in ilk sızıcı birimleri.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost