Dünyanın en güçlü lazeri

Güneş ışığından bile daha fazla göz kamaştıran, dünyanın en güçlü lazeri aktif!

  • Selim Öztürk
Büyük güç
Texas Petawatt lazer teknolojisi, 1 katrilyon watt enerji üretebiliyor

Birleşik Devletler'deki tüm elektrik santrallerinden üretilen enerji, 2000 kere kombine edildi. Texas Petawatt lazeri olarak bilinen bu yeni lazer teknolojisi, Texas Üniversitesi'ndeki araştırmacıların atmosfer ve dünya ile ilgili yaptığı araştırmaların seyrini değiştireceğe benziyor.

Texas Üniversitesi'nden Todd Ditmire bu konuda şunları dile getiriyor: "Matematiksel denklemlerin evrendeki olayları benzer şekilde açıkladığını bildiğimizden, labarotuvardaki ufak tepkimelerden, bu devasa astronomik objelerle ilgili pek çok şey öğrenebiliriz."

Texas Petawatt lazer, 1 katrilyon watt enerji üretiyor ve bu yeni lazer teknolojisi, enerji alanında çığır açacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

way be neler yapıyolar.Anlaşılangelcek yüz yıldaki savaşlar bilim kugu filmerindeki gibi olabilir.

Dünyanın en güçlü lazerini üretene kadar çizik diskleri okumak için özel bir lazer yapsalar ya bu adamlar. DVD sürücüler daha çizilmiş diskleri okuyamıyorlar sanırım. Özellikle DVD diskleri.

birleşik devletler diye bir yer var mı ya? ingiltere mi amerika mı bu?
özenti olmayın kardeşim adı ya amerikadır ya ingiltere!!!

Bu çok muhteşem bir buluş çığır açacağını düşünüyorum.Biz yerimizde sayarken adamlar neler yapıyorlar.Gerçi bizde çok zeki insanlar var ama gerekli değeri göstermiyoruz.Üzülüyorum halimize hem de çok :(((...Daha neler var kim bilir :D??

bu haberi okuyunca aklıma ''back to the future'' geldi. 1,21 gigawatt için plutonyum çalmıştı doktor sonra mr.fusion almıştı gelecekten.
neyse şimdi bu lazerle saatte 88mil yaparsak zaman duvarını kırarmyız ;-D

boş işler bunlar....
yola yapışan sakızı çıkaracak bi icat yapın kardeşim
yada bitmeyen sakız bulun.
uğraşmayın ışıkla falan...
Biz TÜRKLER olarak az laf çok iş yapan insan üretelim en iyisi yoksa olamaycak.

Bakalım ilk kimin üzerinde deneyecekler :)

bunlar bluşlarını kullanmaya başladıktan çooooook sonra Dünyaya duyuruyorlar. Kimbilir şu sıralar nelerle uğraşıyorlardır.Sonumuz iyi değil. Allah bizi koruya.

bir terawatt parmak kadar bir ışığa yüklenir mi yahu!
sigorta şalterini attırır babam bu... ;)

allah iyiliğini versin ziyaretçi dostum. ben de geleceğe dönüş hayranıyım ama o rakamı hiç aklımda tutamamıştım :D evet bu oradakinin yaklaşık 800.000 katı güç oluyor :D

Bu gibi şeylere boş iş diyen birisi bilime önem vermiyor demektir yani o arkadaşımız gibiler yüzünden anca yerlerden sakız çıkartırız böyle yerimizde sayarız....Işığıda ters yönde kırmayı bir türk başarmıştır Blu-Ray`in oluşmasında etkili etkenlerden birisi.

Artık sadece tahminde bulundukları galaksileride öğrenebilecekler adamlar uzayı fethetmeyi kafaya koymuş bizim millet boş iş detip geçiyor bu yüzden yaya kaldık ya bu yolda

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play