"Dünyanın en hızlı ekran kartı"

AMD'nin yeni ekran kartı, piyasaya oldukça iddialı geliyor. İşte Radeon HD 6990...

  • Gökay Özbudak

AMD yine ekran kartı piyasasına hızlı ve iddialı girmeye hazırlanıyor. Çift GPU'lu, kolayca overclock yapılabilen, üç boyut desteği olan ve DirectX 11 destekleyen ekran kartının adı, Radeon HD 6990.

AMD kartını şu şekilde anlatıyor; "AMD, grafik performans liderliğini yine genişletiyor ve dünyanın en hızlı ekran kartını piyasaya sürüyor... YENİDEN!" 3DMark 11 benchmark skoru P11865 olarak AMD tarafından açıklanan ekran kartının donanım özellikleri ise şu şekilde; 830 MHz( overclock sayesinde 880MHz'ye çıkabiliyor), 4GB GDDR5 hafıza, 320GBps hafıza genişliği.

Ayrıca Radeon HD 6990, AMD'nin bazı özel yazılımlarını da destekliyor, bunların içerisinde; beş ekrana kadar destek veren Eyefinity, HD3D stereoskopik 3D desteği, HD video ve Blu-ray 3D için UVD3 video oynatma hızlandırıcısı.

Anandtech'in haberine göre, ekran kartının kötü özelliklerinden biri çok yüksek sesle çalışması. Site ayrıca ekran kartını 699 dolara almak isteyen kişilere öncelikle donanımlarının bu kartı kaldırabileceklerinden emin olmalarını tavsiye ediyor. Zira overclock yapılmış bir 6990, 684 watt'a kadar enerji çekebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

içim gitti.

nvidia bomba gibi geliyor. amd işlemcide öne geösin. hep en iyi bilgisayarlar laptoplarda intel var. nvidia ve intel bu işe ustadır.

güç kontrolsüz olduktan sonra bela olur...!!!
amd' nin hiç bir kartını almyor ve aldırmıyorum... çünki driver problemleri, dengesiz davranışları, performans düşüklüğü ve teknoloji eksikliği, bu kartın başlıca önde gelen özellikleridir...

pahalı bela benden uzak dursun...!!!

YAŞASIN NVIDIA...!!!

680w nedir ya sobamı bu?

neden hem donanım bazından güçlü vede ses bakımından sessiz bir ekran kartı üretemiyorlar

684 watt mı? Yok artık!

çoklu monitörde oyun oynamak isteyenlere fazlasıyla yetecek bir kart

çok gürültülü. ben kendi nvidia kartımdan kat be kat memnunum.

oha 684 watt ne demek şehir elektiriğini komple yutuo resmen

Elektrikli soba herhalde abi arkadaşın dediği gibi :) 684 wath ulan aylık elektriğe para yetiştiremicegiz ozaman ..

yuh ya çok elektrik harcıyo hem de çok para çizim için böyle bi kart şartmı bilmem ama oyun için ne o parayı veririm ne de elektrik faturası öderim yaşasın xbox ;)

yanında artık bi server PSU'su almak da şart buna...

Yav sırf bu elektrik tüketimi yüzünden güçlü bir bilgisayar toplamak çok korkutucu geliyor, bu ekran kartıyla uyumlu bir sistem aylık 60-70 tl. arası fatura kabartır sanırım,ne yapmak lazım bilmiyorum.

buna 1ton para werecen,bi o kadarda her ay faturaya wercen

fiyat preformans bakımından eniyisi şuan bu darısı nvidianın başına şuati inadı bırakım phyx desteğini alsa nvidia vermeye dünden razı havoc durumu ortada pekbir işe yaramıyor ati open cl desteğide yok desteklemesilazım 6990 iki gpuda yükte 84 bir diğeri 86 filan görüyor yanlız çiffan olmalıydı yada daha deyişik bir soğutma veyse gigbayte soc serisiyle haleder onuda.

684wattmı bu gidişle artık bilgisayarı oyun oynamak için değil oyunu test edip kapatmak için kullanırız:D

elektrik trafosu na bağlamak lazım ama kart dehşet

Ver trafoyu ver trafoyu :D

684 Watt bu adamlar enerji katili olmanın peşindeler sanırım. Geri zekalı mı bunlar?

Önceki ekran kartım AMD (ATI) idi. Doğru dürüst linux driverları yazmadığı ve hantalların efendisi catalyst yazılımında ısrar ettiği sürece bir daha asla. Şu anda nvidia kullanıyorum, her şey yolunda.

2 tane alıcam, lanet bi kart. fiyatıda çok uygun. doğalgaz faturasından kurtuluciim hemde.

baraj yanında oturup elektriği baraja bağlamak lazım, artık performanstan ziyade çevreciliği de göz önünde bulundurmalılar

"ati open cl desteğide yok desteklemesilazım"

Kardeş ATI Open CL destekliyor, onu nereden çıkardın anlamadım...

684 watt ekran kartı+diğer parçalar=1000watt a yakın elektrik ben bununla 3 pc çalıştırırım 1ghz overclocklu onboard hd 4200 gpumdan kurtulmak için ekran kartı alacaktım vazgeçtim 3 yıl daha kullanıcam o zamana kadar daha gelişmiş 10-20nm felan ekran kartları çıkar

Anandtech de komple sistem w oc yapılınca 684w ulaşabilir diyor
yoksa kart tekbaşına oc suz 338w zaten 350w geçerse pcie 2.0 lisansı alamaz.

Kardeş ATI Open CL destekliyor, onu nereden çıkardın anlamadım...
------
gpu-z öyle demiyor opencl desteğiyok .

HD 6990 ekran kartının iki farklı BIOS switch pozisyonu bulunmakta:

■Pozisyon 1 (?) — 450W Extreme Performans BIOS (BIOS2). (?)

■Pozisyon 2 (sevkiyat pozisyonu-?) — 375W Fabrika çıkışı performans BIOS (BIOS1). (?)

kim ne derse desin ati ağzım yandı artık yok vpu recover hatası yok ati2dvg.dll hatası kesinlikle kralını çıkarasa artık atiyle işim olmaz

Sen de yorum yaz