Dünya'nın en hızlı süper bilgisayarı geliyor!

Dünya'nın en hızlı süper bilgisayarından 30 kat daha hızlı bir süper bilgisayar için düğmeye basıldı

Dünya'nın en hızlı süper bilgisayarı geliyor!
Obama, onayı verdi!

Şu anda Dünya'nın en hızlı süper bilgisayarı ABD'de değil. Ancak ABD başkanı Obama'nın isteği gerçekleşirse bu durum değişebilir. Obama'nın geçtiğimiz gün onay verdiği bir program, diğerlerinden 30 kat daha hızlı bir süper bilgisayarın üretilmesinin önünü açıyor.

Planlanan süper bilgisayar, National Strategic Computing Initiative adlı büyük bir programın parçası olacak. Bu girişim (Initiative) birden fazla ajansı içerisinde barındırmakta ve ABD'nin bilişim gücünü, en hızlı bilgisayarı üreterek yükseltmeyi planlıyor.

Beyaz Saray'ın yayınladığı duyuruya göre, önümüzdeki on yıl içerisinde 1 exaflop hızına sahip bir bilgisayar üretilmesi amaçlanmakta. Ayrıca bu bilgisayarın sadece hızının yüksek olması değil, daha geniş bir alanda daha etkili bir şekilde çalışabilmesi bekleniyor.

Bazı sinir-bilimciler, insan beyninin düzgün bir şekilde taklit edilebilmesi için 1 exaflop hızına ihtiyaç olduğunu düşünmekteler. Ancak bu türdeki inanılmaz derecede güçlü bir makinenin geliştirilmesi, Skynet korkusunun bir kez daha canlanmasına yol açabilir.

Açıklamada eksik olan nokta ise, bu yeni programın adının büyük bir kısmının, Reagan dönemindeki güçlü bilgisayarlar, robotlar ve AI üretmeyi amaçlayan ancak başarılı olamayan DARPA'nın Strategic Computing Initiative ile aynı olması.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

1 exaflop mu? ne GTA 5 oynanır o bilgisayarla be.. 8K ya da daha üstü çözünürlük, full+full detaylar.. ya da çoklu monitör kurarak..

@03 Ağustos 2015 21:26 bi bitmediniz

@03 Ağustos 2015 21:26 Adamın düşündüğüne bak... en fazla 4.000Tlye toplanan bir bilgisayarda bile GTA5i ultrada sıkıntısız oynayabilirsin. Ne gerek var ona

@03 Ağustos 2015 21:26 o bilgisayar gta 5 için değil devletin gizli işlemleri yapabilmesi için.

@03 Ağustos 2015 21:26 yav he he...

@03 Ağustos 2015 21:26 Hahah :) Bütün şehirdeki mönitörleri bağlarsan olur.

@03 Ağustos 2015 21:26 tüketici bir toplum olma böyle bir şey işte...

@03 Ağustos 2015 21:26 Bu bilgisayar seni bile açar.

@03 Ağustos 2015 21:26 Bu ülkenin bakanı "fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım" derse vatandaşı da anca bu kadar kafa yorar..

GTA 5 açar mı bu bilgisayar

Dostum o bilgisayarla gta V in içine girersin :)

Haberi okuyunca Lost taki DARPA Initiative aklıma geldi :)

Adobe Flash yasaklanmadıkça o da bir kağnıya dönüşecektir. Flash yüzünden internette gezinti tam bir kabus, bilgisayarın fanı çıldırıyor.

@04 Ağustos 2015 21:25 Firefox dünyasına bir giriş yapmayı dene. Blki eklentileriyle senelerdir insanlara istediği gibi bir internet deneyimini nasıl sağladığını görürsün.Tabi önce KIROM u bırakmalısın

İnsan beyni diyor adamın teki de gta 5 yazmış ne diyelim ülkeye de çamur atmak istemiyoruz ama ...

new york taki bütün monitörleri bağlar 256k gta5 oynarsın bunla off ne manyak olur beeee

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir