Dünyanın en hızlısını onlar yaptı...

Fransız ve Japonlar en hızlısını yapmak için yarışırken, rekor hiç beklenmedik bir yerden geldi!

  • Ümit Öncel
En hızlı tren rekoru artık Çin'de!
İşte dünyanın en hızlı yolcu treni: Harmony

Hızlı tren konusunda en çok aşama kaydetmiş olan iki ülke Fransa ve Japonya rekoru hiç beklemedikleri bir ülkeye kaptırdılar. Financial Times'ın geçtiği habere göre en hızlı yolcu treni rekoru artık Çinlilerin elinde.

Dünya rekoru kıran tren, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney bölgesinde bulunan Guangzhou şehrinden yola çıktı ve Orta Çin'de yer alan Vuhan şehrine ulaştı. Daha önceki ulaım şartları ile yaklaşık 11 saat süren yolculuk bu kez çok daha kısa sürdü. Tam 1100 km'lik yolu Çin'in Harmony adlı yeni hızlı treni 3 saatten kısa sürede tamamlamayı başardı.

Harmony bu yolculuğu ortalama saatte 350 km hızla tamamladı. Ulaştığı en yüksek hız ise saatte 394 km oldu. Bu sırada Fransızların TGV'si ve Japonların "Mermi Treni" yolculuklarındaki maksimum saatte 300 km hıza ulaşıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Fransızların TGV si 574 e çıkıyor.
http://en.wikipedia.org/wiki/TGV_world_speed_record
Bu haber ilk çıktığında da aynı tepkiyi verdim kim sallıyor çinin en hızlı trenini yaptığını

CHIP Online'ın notu:
Haberde belirtilen hızlar rekor denemelerinde değil, günlük yolcu taşımasındaki gerçek hızlardır. Bu Çin'in pratikteki başarısıdır.

süleyman karaman duyuyor musun bunları

Keşke örnek alabilsek.

nevarki canım bizde de hızlı tren var, hatta hiçbir ülkenin aracı ondan daha hızlı değil...!!!

bizim trenin en büyük hızı dünya değiştirmek...!!!
çarpışma anından sonra en fazla 1 saniye - 240 saniye arası öbür taraftasınız, bunu hangi avrupalının aracı yapabilir ki...!!!

rant kavgalarının insan hayatından bile daha önemli oduğu bir ükede yaşarken değil hızlı tren, hızlı eşşşeee bile binmek büyük risk...

hatta koşmak bile çok tehlikeli, dolmuş şoförleri "niye binmiyorsun" diye üzerine be sürebiliyorlar...

bu duruma ne yazıkki ne INTEL PC - ne NVIDIA - ne IBM - ne MICROSOFT - ne de GOOGLE bile çözüm bulamazlar, zaten bulsalarda bizim ülkemizde bu zihniyetle çözüm uygulanamaz...!!!

saygılarımla...!!!

Japonya 584 KM hız yapmıştı.

helal olsun ne diyim çinliler artık yeni bi dünya gücü olma yolunda

çin malı o allahtan ölmemişler inşallah bizim hükümet ordan tren filan ısmarlamaz :D

ah burda da olsa hanımın memlekete 3 saat te varsak ne güzel olur gerçekten

çin bu haberden sonra amerika ve avrupadan sonra 3 bir dünya güçü olarak piyasaya cıkmıştır bu saatten sonra biz ancak tirübünden bakar golmü degilmi diye yorum yaparız ama neyse buda bişi yorum yapabilmek ya yorum bile yapamayacak durumda olsak ozaman nolacaktı

daha bu gün iki tiren carpisti birak ya kalsin

bide bize bak hala eski trenler var birde derlerki teknolojik olarak gelişmiş ülkeyiz pehh yesinler yalanınızı

BU çinlilerde abarrtı yaw bi iki dakka yeni bişi icad etmeyin durun ne gerek var ac televizyon izle evlilik programları var amcası ona o babasına bu kızına cinnet fantazi herşey mevcut ne bunları izlemeyip teknoloji yapıyosunki..:) Al işte kaçtı bütün keyfim:)

imza;
birtost

herifler herzaman bir şeyler yapmak için hiç durmadan çalışıyo

hani 500 km hıza ulaşmışlardı bu millet ne palavracı bende bizim hızlı treni kıytırıktan bişey sanıyordum oda 250den fazla yapıyor.

bizim trenlere binenler şu an küfür ediyorlardır bu haberi okurken..

Trenin üzerinde CHINA yazıyor, bu tren de diğerleri gibi aynen bir Çin malı ve kendileri biniyorlar. Adamlar her şeyin kopyasını aslından daha iyi yapmaya başladılar...

Ama Edip Çiftçi'nin dediği gibi bizdeki trenlerin taşıma hızına daha öyle kolay kolay yetişemezler...

Bir saniyede öbür dünyaya taşısınlar da görelim şu harika Çinlileri...

Evet evet, bize hızlı tren geldiğinde zatın biri bir yere yorum atmış. Diyorduki, "efendim geçenlerde Japonya'daydım trenini hızı saatte 700 küsür km idi".

Bu hız rekoru felan değil,almanların maglew(yanlış yazıyor olabilirim) treni rekoru elinde tutuyor,televizyonda testlerini izlediğimde 554 km/s hıza çıkmıştıki bu tasarımcıları tarafından güvenli sınır olarak görüldüğü için,yoksa çok yüksek hızlara çıkabilir çünkü havada sürtünmesiz gidiyor

alstom tgv özel olarak sadece hız rekoru için çalıştığında 574.8 km/s sürati görüyor yalanmı palavramı iftiramı .. giremediğimiz youtube'a yazın alstom tgv diye görün sürati

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play