Dünya'nın en ince ampulü üretildi...

Bilim adamları, insan saçından bile ince olan, Dünya'nın en ince ampulünü üretmeyi başardılar!

Dünya'nın en ince ampulü üretildi...

Bir araştırma ekibi, bir parça grafen üzerinden elektrik akımı geçirerek dünyanın en düşük enerjili ve en ince ampulünü üretmeyi başardılar.

Bu nano ışık kaynağının arkasındaki ekip, Kolombiya, Seoul National University ve Korea Research Institute of Standards and Science araştırmacılarından oluşuyor. Grubun PhysOrg'a söylediğine göre, bu süper güçlü karbon formunu, grafen, bir çift elektrotun arasına yerleştirildi ve üzerinden elektrik akımı geçirildi.

Bu düşük enerjili teknolojinin en büyük avantajlarından biri ise, gelecekte ışıkları açık tutmamızın etkili bir yolu olabilir. Öyle ki, ekibin Nature Nanotechnology'de söylediğine göre, bu grafen parçası, insan saçından daha inceydi ve aşırı sıcaklıklara ısıtıldığında, çıplak gözle görülebilen bir ışık yaratabiliyor. Tabii ki bu gelişim sadece bir ilk adım ancak ulaşabileceği noktalar oldukça ilginç olabilir.

Grafen'in gelecekteki günlük hayatımızda kullanımı, neredeyse sınırsız olasılıklara sahip. Buluşun arkasındaki ekip, bu deneyin çok güçlü ve esnek optik sürücüler ve bilgisayar yongaları geliştirmek için kullanılabileceğini söylemekte.

Grafen, çelikten 200 kat daha güçlü ve esnek giyilebilir cihazların gelişimini de hızlandırabilir. Ayrıca lityum bataryaların ömürlerinin 10 katına ulaşması ihtimali de bulunmakta.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir