Dünya'nın en uzun ağacına bakmak, hapse girmenize neden olabilir

Dünya'nın en uzun ağacı olarak bilinen 115.92 metre yüksekliğindeki Hyperion'u ziyaret etmek isterseniz, bu işin sonunda hapse girebileceğinizi bilmenizde yarar var.

Dünya'nın en uzun ağacına bakmak, hapse girmenize neden olabilir

Dünya’da turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı pek çok farklı yer var. Örneğin Paris’teki Eyfel Kulesi’ni, New York’taki Chrysler binasını veya Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Burj Khalifa... Ancak Dünya’nın yaşayan en uzun ağacını görmek, ne yazık ki bu listeye ekleyebileceğiniz bir madde değil. Konumu genel halktan gizli tutulan Kaliforniya’daki devasa sekoya ağacı (veya Kaliforniya çamı) ziyaret edebileceğiniz yerler listesinde yer almıyor.

Kuzey Kaliforniya'daki Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı’nın derinliklerinde Hyperion lakaplı, etkileyici boyutlarda bir sekoya ağacı (Sequoia sempervirens) duruyor. Bu dev ağacın, Özgürlük Anıtı’ndan bile daha yüksek, 115.92 metre yüksekliğindeki güçlü gövdesiyle dünyanın yaşayan en uzun ağacı olduğu düşünülüyor.

Ağacın gezegenimizin en uzun ağacı olduğu ancak 2006 yılında Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından keşfedildi. Ağacın kesin konumu, ağacın korunmasına yardımcı olmak için sır olarak saklanıyor ve hiçbir zaman kamuya açıklanmadı. Ancak iddiaya göre koordinatları 2015 yılında bir web sitesi tarafından yayınlandı ve bu da doğa yürüyüşçülerinin sayısında bir artışa yol açtı. Ağaca giden kolay yürüyüş parkurları yok ve daha yakından bakmak isteyenler, oldukça yoğun bitki örtüsünün içinden “yol açarak” geçmek zorunda kalıyor.

Yine de Hyperion’u ziyaret etmeye kararlı olan çok sayıda ziyaretçi olması şaşırtıcı değil. Bu nedenle Milli Park Servisi artık tüm alanı kapatarak, kuralları çiğneyip bunu yapmak isteyenlere 5.000 dolara kadar para cezası ve potansiyel olarak hapis cezası verileceğini açıkladı.

Parkın Doğal Kaynaklar Yöneticisi Leonel Arguello, SFGate ile yaptığı görüşmede “Kullanımın bitki örtüsü ve potansiyel olarak insanların oraya ziyarete gittiği ağacın kök sistemi üzerinde etkisi var” dedi ve devam etti: “Etrafta çöpler vardı ve insanlar tuvalet için daha fazla yan yol oluşturuyordu. Kullanılmış tuvalet kağıdı ve insan atıklarını bırakıyorlardı; bu iyi bir şey değil, iyi bir manzara değil.

Kapatma büyük ölçüde çevredeki eğrelti otlarına ve bölgedeki bitki örtüsüne daha fazla zarar gelmesini önlemek ve aynı zamanda ziyaretçi refahını da korumak için yapılıyor. Açık bir erişim yolu olmadığından ve GPS ve cep telefonu hizmetleri sorunlu olduğundan herhangi bir acil servisin, tehlikede olan birine ulaşması da çok zor olabiliyordu.

Arguello, “Orada biri yaralansa, ona ulaşıp onu oradan çıkarmamız biraz zaman alır” dedi ve ekledi: “Bunların hepsi güvenli davranmamızın ve kaynaklarımızı korumamızın nedenleri.

Hyperion’un 700-800 yaş civarında olduğu düşünülürken, dünyanın en yaşlı ağacının yine California’da bulunan ve Methuselah olarak adlandırılan Great Basin bristlecone çam ağacı olduğu düşünülüyor. BBC’ye göre bu ağacın 4.850 yıldan daha yaşlı olduğu tahmin ediliyor.