Dünya'nın ilk akıllı saati işte buydu!

Bugünün akıllı saatlerinden yıllar önce, 1977 yılında piyasaya sürülen, dünyanın ilk akıllı saati!

  • Levent Öztürk
Dünya'nın ilk akıllı saati işte buydu!

Apple Watch'tan ve Android Wear'dan önce, hatta MSN Direct ve SPOT saatler Microsoft'un düşüncelerinde yer almadan yıllar önce Hewlett Packard, HP-01 saatini piyasaya sürmüştü. Bu saat, giyilebilir teknoloji alanında - her ne kadar o zamanlar böyle bir kavram olmasa da - büyük bir adımdı ve muhtemelen Dünya'nın ilk akıllı saati karşımızda duruyordu.

Hodinkee, bugünün standartları ile kaba olarak tanımlanabilecek olan HP-01'in kendi zamanı için neden bu kadar büyük bir harika olduğunu açıklıyor. Bu saat, ilk dijital saat ve hatta ilk hesap makineli saat değildi. Ancak yedi karakterli parlak kırmızı LCD ekranı, 28 tuşlu klavyesi, kronometresi, zamanlayıcısı, alarm saati ve gerçekten veri depolayabilme ve geri çağırabilme özelliği ile 1977 yılında kolunuzda taşıyabileceğiniz en teknolojik cihazdı.

Tabii ki HP-01'in sorunları da yok değildi. Hesap makinesinin bazı tuşlarına basmak için saatin kordonunda gizli olan küçük bir kalemin kullanımı gerekiyordu. Ayrıca üç pil ile çalışan saat, 695 dolarlık fiyat etiketine sahipti ve o zamanlarda Rolex'ten daha pahalıydı. Ancak bu saatin bugün kullandığımız dokunmatik ekranlı saatlerin atası olduğu kesin ve eğer çalışan bir tanesini bulabilirseniz, kesinlikle değerli bir koleksiyon parçası olacaktır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

1977 vay anası. nm'lerin micro işlemciler için söz konusu olmadığı KB'ın devasa sayıldığı yıllar. Saatte çok büyük emek vardır.

Bende var bundan ne kadara satabilirim

Ben ilk akıllı saatin 80`lerde piyasaya sürülen Casio saatler olduğunu zannediyordum (Casio o yenilikçiliğin arkasını getirmedi nedense). meğerse ilk akıllı saat benimle yaşıtmış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play