Dünyanın ilk dijital müzik kaydını dinleyin!

Bilgisayar biliminin kurucusu Alan Turing'in bilgisayarındaki dünyanın ilk dijital müzik kaydını dinleyin!

  • Cenk Atlı
Dünyanın ilk dijital müzik kaydını dinleyin!

Bilgisayar biliminin kurucusu olarak da bilinen İngiliz matematikçi ve kriptolog Alan Turing'in aynı zamanda dünyanın bilgisayarla yaratılan ilk müzik kaydına da imza attığına inanılıyor.

Bundan 65 yıl önce BBC tarafından Turing'in Manchester'daki laboratuvarında ele geçirilen bir kaydın uzun yıllardır tek bir 12 inç'lik asetat diskte saklandığı ve bozulduğu ortaya çıkmıştı. Söz konusu disk, Yeni Zelanda'daki Canterbury Üniversitesi'nden Jack Copeland ve besteci Jason Long tarafından nihayet temizlenip restore edildi. Bu çalışmanın ardından hazır hale gelen kayıt artık bu bağlantı üzerinden dinlenebilir.

Söz konusu kayıtta Turing'in bilgisayarından 'God Save the King', 'Baa Baa Black Sheep' ve Glenn Miller'ın 'In the Mood' adlı bestesine ait sesler duyulabiliyor. Ayrıca arka planda da oradaki sunucuların makinenin performansına dair yaptıkları yorumlar da fark edilebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

değeri bilinmeyen bir başka bilim adamı .

@Gürhan Kalafat Bilime ne kadar önem verildiğine bağlı. Örneğin ülkemizde şu an malesef herhangi bir dizi insanların dikkatini böyle bir gelişmeden fazla çekiyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play