Dünyanın en tehlikeli hacker'ının şifresi!

FBI'ın arananlar listesinin tepesindeki hacker'ın kullandığı şifreye inanmak güç!

FBI'ın en çok aradığı Hacker'ın şifresi

FBI'ın en çok aranan siber suçlular listesinde yer alan hacker Jeremy Hammond, Şikago'daki evinde yakalandı. Ancak bu noktadan sonra ilginç bir gerçek ortaya çıktı. FBI, Hammond'un tüm sırlarını sakladığı ve delil niteliği taşıyan sabit diskini çözmek için güçlü bir şifreleme yazılımı kullanması gerektiğini düşünüyordu. Ancak önce şifreyi tahmin etmeyi denediler ve ortaya ilginç bir durum çıktı: Hammond'un şifresinin, kedisinin ismi olduğu anlaşıldı: Yani Chewy!

Bu örnek bir kez daha gösterdi ki, kullanıcıların şifre seçerken, hayatlarında yer alan isim ve numaralardan uzak durması gerekiyor. Ama bu hatayı yapan etkili bir hacker olunca, durum iyice garip bir hal alıyor...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Hahaaa :D Adamın karizma yerlerde. Düşünsenize ileride yaptığı işlerle değilde koyduğu şifre ile anılacak :)

o disk sahte verilerle doludur, amaç kendi eliyle değil polis tarafından çözüldü hissi, bence akıllıca, olay fos çıkar görün :)

Yakalabilecegini hesap etmemis belliki

Aslında aklını kullanmış akla en son gelecek sey helede kıracağın kişi hacker ise isim en son düşünecek sey dir. Bunu kıranda keşin acemi yada eğlence amaçlı yapmıştır diye tahmin ediyorum.

Çılgın:)......

Ters psikoloji olamaz mı

Kimse böyle küçük ve kolay bi şifre seçmez diye bakmazlar sandı heralde. :D Bende öyle yapardım. :D

olum adam ters köşe yapmış :D

Sürekli kullandığımız şifrelerde ister istemez kolaylık olsun diye tembellik yapıyoruz. İş ve kişisel kullandığım 2 mailimi inanılmaz karakterlerden oluşan şifrelerle kullanırken diğerlerini (forum, site aboneliği gibi) klavyeden kolaylıkla ulaşacağım karakterlerle kullanıyorum. Bu hacker arkadaş da evine kimsenin geleceğini hesaba katmamış anlaşılan. :))

Bence dalga geçme amaçlı

Donanımsal şifrelemeyi kullansaydı, şifre ne diye aylarca uğraşırlardı... Ayrıca Bitlocker diye de bişey var... Ya absürt bir hacker, ordan burdan topladığı bilgilerle hackerlık yaptı ya da, asosyal bir deha ve her asosyal deha için önemli olan özelliğe yenildi. Toplum tarafından bilinmek... Yani yakalandığında adı duyulsun diye de yapmış olabilir...

Çözülmesini istemistir

ben hacker değilim o nedenle şifrem kısa 63 karakter... :P

Artık hacker aleminde kendine ait hiç kimsenin unutamayacağı bir kod isme sahip olmuş desenize: Chewy

kim en iyi hacker'in şifresi ismi olabileceğini düşünür ki?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir