Dünya'ya asteroid ziyareti!

Mart ayında, yeni bir asteroid Dünya'ya yaklaşacak; peki korkmamıza gerek var mı?

TX68 Dünya'yı ziyarete geliyor

Asteroid 2013 TX68'in 5 Mart'taki Dünya'ya yaklaşması sırasında gezegenimize çarpması olası değil. Ancak bu asteroid, görülebilecek kadar yakınımızdan geçecek.

Nasıl bir görüntüyle karşılaşacağımız ise asteroidin izleyeceğe yola bağlı. NASA araştırmacıları şu anda asteroidin yolunu bulmaya çalışıyor. Buna göre en olası yol 1610000km uzağımızdan geçiyor gibi görünüyor. Ancak asteroidin çok daha uzaktan (14484096km) ya da çok daha yakından (yaklaşık 17700km) geçme ihtimali de bulunuyor. Asteroid uzak yolu tercih ederse, teleskop desteğiyle bile görülemeyecek. Ancak asteroid yakın bir rotayı takip ederse, teleskop ile rahatlıkla görülebilir olacak.

Astronomlar, 30 metrelik bu asteroidi henüz iki yıl önce keşfettiler. 

Asteroid 2013 TX68'in 2017 Eylül tarihinde bir kez daha yakınımıza gelmesi bekleniyor. 2017 yılındaki ziyaretinde Dünya'ya çarpma olasılığı "var", ancak bu sadece 1:250.000.000. NASA, bu ihtimali "ciddi bir endişe için çok küçük" olarak tanımlıyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bizim şansımız yok, çarpıcak olsa Türkiye'ye düşer.

@09 Şubat 2016 21:17 Bize ne yahu bahtsız bedevi olan Araplar değil mi, onların başına düşsün..

şu kadar km yakında geçme ihtimali, 2 yıl önce keşfedildi, çarpması çok uzak ihtimal, 1:250.000.000 vs gidişat şu ki çarparsa bir gün ansızın o zaman haberiniz olur.

Bu astreoid denilen taş düşerken yanında yağmurda getirirse teşhisim odur ki, varlığı tanımlanamayan bir ulu güç, belki de böbrek taşını düşürüyor! :)) Umarım gökten gelen mukaddestir diye alıp değerli taş muamelesi yapmazlar. En hayırlısı elbette hesaplandığı gibi Dünya'ya hiç düşmemesidir. Bizim taşkafalılar bize yeterde artar!! :))

Biz astreoide carpmayalim da...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir