Dünyayı bekleyen en büyük tehdit...

Bilim adamları uyarıyor: Eğer dünya önlemini almazsa insanlık büyük bir tehdit altında...

  • Selim Öztürk
Dünyayı bekleyen büyük tehdit ne?
Her geçen gün kutuplardaki buzlar biraz daha eriyor.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirilen International Scientific konferansı, iklim değişikliğinin vardığı son noktayı çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirilen konferansta söz alan bilim adamlarına göre sel felaketine her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. En geç 2100 yılına kadar iklim değişikliğine de bağlı olarak buzların eriyeceğini dile getiren bilim adamları, bununla birlikte su seviyesinin de neredeyse 1 metre daha yüksek bir seviyeye ulaşacağının altına ısrarla vurgu yaptı.

Daha önce yapılan araştırmalara nazaran dünya için çok daha karamsar bir tablo çizen ve 80 ülkeden gelerek bu konferansa katılan 2000 kadar bilim adamını ortak bir paydada birleştiren bir diğer nokta ise şu oldu: Eğer sera gazlarının oranı kısa zamanda düşürülemezse, bu felaket senaryosuna bağlı olarak dünya üzerinde yaşayan insanların onda biri hayatını yitirecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Hem bu olaylari tetikleyen siz ögüt veren yine siz.. kutuplardaki petrole ulasmak icin rusya abd ingiltere 3 lüsü daha düne kadar birbirini yiyordu acaba sizler o buzlarin erimesini tetikliyor olabilirmisiniz? yoksa orayadami demokrasi özgürlük getirdiniz?

zaten yeterince kalabaligiz...

dünya her zaman ki gibi önlemini almayacaktır

Yeni mi fark ediyoruz..
Vah halimize ki ne vah!...

2100 e kadar ölürüm ben :P

Zaten yitirmiyormu ? Hastahanede çalışıyorum, hergün yüzlerce hasta görüyorum? Mevsimler değişti, ikklimler değişti ama bizim bünye alışkanlıklarımız değişmedi? İmmünolojimiz küresel iklim değişikliğine ayak uyduramamakta ve insanlar bir esintide bile heme nözellikle solunum yolu enf. kapabilmekteler. Tabiki bunda en büyük etken küresel ısınma ve bu küresel ısınma sonucu normalde pasif olması gereken mikroorganizmarın normal üstü ısı değerleri ile daha kolay çoğalıp, yayılabilmeleri. Medeniyetimiz, katilimiz oluyordoymaz insanoğlunun umrunda değil. Özellikle petrolden başlayarak tüm yer altı kaynakları biran önce kullanılabilmek için aşırı derecede çaba sarfediliyor. Kimse düşünmüyor bu madenler sadece çağımız içinmi orda duruyor, biz kullanıp bitirirsek ya sonrası ! Gelecek çağlar nesiller, onlar ne kullanacak? İsraf edilmese , gereğince kullanılsa ne küresel ısınma olacak nede gelecek nesillerden hırsızlık.

hiç olmazsa fare gibi çoğalmanın önüne bu doğal mekanizma geçer...

Aynı Bilimadamları daha öncede en geç 2050 yılına kadar diyordu... enterasan...

"hiç olmazsa fare gibi çoğalmanın önüne bu doğal mekanizma geçer...
Enteresan bir bakis acisi,
yanliz bu fare gibi cogalanlar,
Ruslar, cinliler japonlar, hindistanlilar ve araplar.
Bunlar gercektende deyim yerindeyse afedersin CHIP ozurlerimle birlikte
Enikliyorlar :)

Eskiden savaşlar olurdu dünya nüfusu dengelenirdi şimdi savaşlar bitti insanlık aldı başını gidiyo.
Üretilen ürünler, cıkan madenler yetemez hale geldi.
İşin üzücü kısmı ise buna sebep olanların daha az zarar görecek olması...

Dünyayı tehdit eden en büyük şey insan zaten...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play