Dünyayı kurtaracak 5 uygulama!

Eğer siz de bir şekilde Dünyayı kurtarmak istiyorsanız, bu 5 uygulama tam size göre!

Dünyayı kurtaracak 5 uygulama!

Tüketimin çoğumuz için hiç olmadığı kadar kolay bir hale geldiği günümüzde ilgilendiğimiz herhangi bir şeyi arayıp bulmamız, hiç de zor bir iş değil. Para verdiğiniz ürünlerin hangi politik düşüncelerin destekçisi olduğu, üretilirken hangi süreçlerden geçtiği, arkasında kimlerin olduğu gibi bilgiler sizin için önemliyse bu konuda sizi bilgilendirebilecek birkaç uygulama var. İşte bunlardan ücretsiz olanları.


Buycott (iOS, Android)

Buycott, ürünlerin arkasında hangi firmaların olduğunu bulmanıza yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bir tanesi. Uygulama ile herhangi bir ürünü aratmak için barkod tarama özelliğini kullanmanız yeterli. Boycott, ürünü bulduktan sonra size onu hangi firmanın ürettiğini, iletişim ve adres bilgilerini, üretici firmanın diğer firmalarla olan ilişkilerini gösterecek.

Bununla birlikte uygulama, bir firmanın "iyi" veya "kötü" olduğunu size direkt olarak söylemiyor. Bunun yerine size firmayla ilgili "kampanyaları" gösteriyor. Tüm kampanyalar genellikle negatif olduğundan, buraya bakarak firmanın iyi mi veya kötü mü olduğunu keşfedebilirsiniz. Firmaya karşı hiçbir kampanya başlatılmamışsa, durumunun iyi olduğunu söyleyebilirsiniz.

Boycott SOPA ve Good Guide

Boycott SOPA (Android)

Boycott SOPA bir ürünün üreticisinin SOPA'nın yandaşı mı yoksa karşıtı mı olduğunu söylüyor. SOPA şu sıralar CISPA kadar ses getirmese de, onu destekleyen firmaların ürünlerini tüketmek istemeyebilirsiniz.


Good Guide (iOS, Android)

Good Guide, ürün adına göre arama yaparak firmaların sağlık, çevre ve toplumsal açıdan ne kadar iyi olduğunu özetleyen bir puan gösteriyor. Firma bu alanların tümünde elinden geleni yapıyorsa yüksek bir puan alıyor. Firma adı yerine barkodla arama yapmanız da mümkün.

Seafood Watch ve iRecycle

Seafood Watch (Türkiye'de kullanılmıyor) (iOS, Android)

Seafood Watch, deniz ürünlerini sevenlerin ürünlerinin nereden geldiğini ve nasıl yetiştirildiğini bulmalarını sağlayacak harika bir uygulama. Uygulama içerisinde deniz ürünü kılavuzları, suşi kılavuzu ve Project FishMap olmak üzere üç farklı liste bulunuyor.

Deniz ürünleri kılavuzları bölümü içinde konumunuzu seçerek en iyi deniz ürünlerini bulabiliyorsunuz. Puanlar, belirli bir ürünün elde edilirken diğer deniz canlılarına verilen zarara göre yüksek veya düşük olarak karşınıza çıkıyor. Aynısı suşi kılavuzu bölümü için de geçerli.

iRecycle (Türkiye'de kullanılmıyor) (iOS, Android)

Atıklarımızın mümkün olduğu kadar çok kısmını geri dönüştürmek, sorumlu bir vatandaşın görevleri arasında. Ülkemizde bu iş faydalanabileceğiniz bir mobil uygulama, bildiğimiz kadarıyla şimdilik yok. Ancak ABD'de yaşayanlar iRecycle ile akla gelebilecek herhangi bir ürünü seçip onu nerede geri dönüştürebileceklerini kolayca bulabiliyorlar. Uygulama, seçtiğiniz ürünü geri dönüştürebileceğiniz merkezin ismini, telefon numarasını, konumunu ve web sitesini size gösterebiliyor. Bunun yanında konuma göre arama yaparak bir konumda hangi ürünlerin geri dönüştürülebileceğini listeleyebiliyorsunuz.

Türkiye'de geri dönüşümle ilgili gerekli bilgiyi Çevko'nun bu sayfasından edinebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bırakın bu bu boş işleri yaw....:!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir