Dünyayı soyan Türk sanal çete çökertildi

ABD bankalarının binlerce müşterisinin hesaplarını boşaltan Türk sanal çete yolun sonuna geldi!

Dünyayı soyan Türk sanal çete çökertildi

FBI, Türkiye üzerinden binlerce Amerikalının banka hesaplarının boşaltıldığı yönünde polise bilgi verdi. Liderliğini bir doktorun yaptığı sanal çeteyi takibe alan ekipler, altı aylık çalışmanın ardından 40 kişiyi gözaltına aldı. Vurgunun 200 milyon doları bulduğu belirtildi.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Türkiye üzerinden gönderilen sahte e-maillerle binlerce Amerikalının banka hesap şifrelerini öğrenen bir grubun, milyonlarca dolarlık vurgun yaptığını tespit etti. FBI, durumu Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirdi. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Bürosu Bilişim Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Altı ay takibe alınan çetenin, Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yüz binlerce kişinin mailine sahte uyarı yazılarını bankalardan geliyormuş gibi gönderdikleri ve bu yöntemle mail'e cevap veren kişilerin banka hesap numaralarını ve şifrelerini ele geçirdikleri belirlendi. Ağlarına düşen kişilerin hesaplarını boşalttıktan sonra Türkiye'de sahte isimler üzerine açtıkları banka hesaplarına paraları aktaran çetenin, daha sonra bu paraları kendi hesaplarına geçirdiği anlaşıldı.

İnternetten alışveriş
Amerika'da bazı bankaların sistemlerine de girdikleri tespit edilen şebekenin, müşterilere ait kredi kartı bilgilerini alarak, bu kartlarla internet üzerinden alışveriş yaptıkları ya da nakit para çektikleri de anlaşıldı.

Çete lideri doktor mu?

Önceki akşam harekete geçen polisler, Ankara, İstanbul ve İzmir'de eş zamanlı operasyon düzenledi. Gözaltına alınan Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde görevli doktor N.A. (28) ve çete üyelerinin evlerinde yapılan aramalarda 200 bin Euro ele geçirildi. Aralarında Rus uyruklu bir kadının da bulunduğu çete üyeleri Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere toplam 12 ilde gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda sahte kredi kartları, binlerce banka hesap numarası, yüz binlerce mail adreslerinin bulunduğu dokümanlar ele geçirilirken, bilgisayarlarına el konuldu.

2005'den itibaren yaklaşık 200 milyon dolarlık vurgun yaptığı ileri sürülen çete üyelerinin, 12 bin Amerikalının hesaplarını boşalttığı iddia edildi. Sadece Amerika ve Avrupa bankalarının müşterilerinin hesaplarını boşaltan çete üyelerinin ifadeleri doğrultusunda gözaltı sayısının artabileceği belirtildi. Emniyet, operasyonun Türkiye'de bugüne kadar yapılan en kapsamlı bilişim suçları operasyonu olduğunu söyledi.

Ankara

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

helal olsun size

vay düzenbazlar vay..
doktorlar az maaş mı alıyo bu adam gitmiş hırsız çetesi kurmuş

kendimizi maskara etmekte 1 numarayız

yuh yaaaa yuh yani..

Ya bırakın iyi yapmışlar Amerikaya acımicaz heralde. Onlar Kızılderililere acıdılar mı.

hiç bir zaman hırsızlığı hoş görmem, ama ameriklılara yapılması ve de türklerin yapmış olması çok hoşum gitti:)

Bu nasıl bi zihniyettir ya insan insandır, ne demek amerikaya acımıcaz? şimdi bunu diyenlere sorsan hepsi Atatürkçü, Milliyetçi ve Müslüman dır. Acaba Atatürk herhangi bir millete daha doğrusu insana acımayan insanlara nasıl davranırdı. Veya Müslümanlıkta ne zamandan beri böyle düşünceler var ne olursa olsun onlar gavur gibi zihniyetle davranıyo çoğu kişi. Halbuki bizim dinimiz bütün insanlara değer verir dini, ırkı, dili ayırmaz.Veya biz Türküz, saygılıyız misafirperveriz gibi övündüğümüz özelliklerimizin içinde insan sevmeyiz, hoşgörüsüz'üz demi var??.Hatta Peygamberimiz Hz. Muhammed bile düşmanlarına beddua etmekten kaçınırken bu tip aşırı düşünceler kimin haddine?(Aşağıdaki ark lar için bu saydıklarımın hepsi geçerli olmayabilir).
Siz Amerikan Hükümetinin davranışları yüzünden dolandırılan İNSAN lar sırf Amerikalı diye "iyi olmuş" diyebiliyosanız ya yaşınız çok küçük yada insan'ı insan yapan vasıflardan uzaklaşıyosunuz demektir.

Ve son olarak şunu hala çoğu kişi anlamıyor veya anlamak istemiyor: Hata hatayla düzeltilmez.

Şimdi şunu diyenlerde olcak; "adamlar bütün dünyayı vuruyor, bize şunları bunları yaptırıyolar biz bu adamlara acıyacakmıyız? kardeşim bunu yapan hükümet halkın ne suçu var hadi Bush'u soysalar ve sen "helal olsun" dersen yine bi nebze anlarım. Ama çoğu yönetimin yaptığı şeyleri halklarına çıplak gözle anlatırsanız o halklar hükümetlerini parçalarlar.

Neyse çok fazla konuştum ben umarım kendimi anlatabilmişimdir.

hehe türk milleti işte kanında hackerlik var hihih

Türkiye'mizin adını karalamaktan başka bişi yapmamış bu çete....

bence iyi yapmışlar bizim adamlar bile kredi kartını elli defa kontrol ederler bankayı ararlar bu kerizler e-maile cevap yazmayı bile akıl ediyorlar, helal olsun çeteye...

Esc yazmış:
hikaye..

hikaye değil 23.08.2008 tarihinde TVlerde yayınlandı
bu haber

slm arkdaşlar doktor dediğiniz arkadaşım dir ben taniyorum
doktorun hakında yazılanlar hepsi yalan
1 ytl dahı hesabina geçmemıştır ve bilgiside yok tur
konuşmasi varmış diye almışlar ve
elebaşı demelerıde en okumuşu dur diye bunu elebaşı diye tanımladılar
25 gun önce adam evlendi ve benden bile borç para aldı dugun harcamaları için

adam hastahanede hocalık yapiyor böyle paraları aldıysa neden iş yapsin neden 2550 ytl borç alsın halende veremmemiş

amaç nedir yorum sizin

dha önce yaptığım yoruma herkes olumsuz oy vermiş
haber bugün tvlerde çıktı izleyin bakalım sizin desteklediğiniz bu hackerler neler yapmış...

arkadaşlar bu doktoru bizzat tanıırım kesinlikle böyle bişey yapmaz kesinlikle bu medyanın buyutmesidir. allah kimseyi medyanın agına dusurmesin:((

24 Ağustos 2008 Pazar, 06:43
Turk Tvlerinde. Bilmiyormusun turkler bir pireyi deve eder yeterki sesini duyrsun ? hadi acik olun biraz,,

lamer ya bunlar bariz belli msnden konusmuslar encryplememisler bide hahah tam lamer bunlar hikaye hep turk hacker yok dunyada amerikalilar cok saf

senı kandırmıs

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir