Düşük voltajla daha uzun pil ömrü: DDR4!

PC'lerimizdeki bellekleri adeta uçuracak olan DDR4 standardı, artık bize çok daha yakın!

Düşük voltajla daha uzun pil ömrü: DDR4!

Sene başındaki Intel Developer Forum'da duyurulan DDR4 standardı nihayet piyasaya çıkıyor. "Yeni nesil hafıza" olarak tanımlanan DDR4'ler, 2013'ün sonunda piyasada olacak. Bu da, Aralık ayının DDR4'ün çıkış ayı olacağını gösteriyor. Yüksek yoğunluklu hafıza modüllerinin kullanılması ile PC'lerde tek slota 16 GB RAM takmak mümkün olacak. Bu gelişme aynı zamanda 64 bit işletim sistemlerinin önündeki hafıza kısıtını da kaldıracak. Pek çok ana kartın en az 2 hafıza slotu ile geldiğini düşünürsek, 32 GB RAM'lı PC'lerin önü açılacak.

3D modellemeler, video düzenleme ve elbette PC oyuncuları için bu geniş kapasite çok daha hızlı işlem yapmak anlamına geliyor. Fakat elbette her yeni teknolojide olduğu gibi, DDR4'lerin de ilk aşamada cüzdan dostu olmayacağını tahmin etmek zor değil.

2.1 GHz hızındaki RAM'ler, uygulamaların çok daha hızlı yüklenmesi anlamına gelecek. Böylece işlemcilerin bilgisayarı hızlandırırken takıldıkları şişe ağzı noktası olan RAM hızı problemi aşılmış olacak.

Ayrıca dev veri merkezlerine sahip işletmeler de DDR4'ü çok sevecek zira DDR3 1.5 Volt enerji kullanırken DDR4, 1.2 Volt enerji kullanacak. Bu evdeki kişisel bilgisayarımız için çok büyük bir fark değil ancak binlerce RAM modülü kullanmak zorunda olan veri merkezleri için ciddi bir enerji tasarrufu anlamına gelecek. 

Elbette yeni RAM modüllerini eski ana kartlara takmak mümkün olmayacak. Bu yüzden, yeni DDR4 RAM'ler ancak 2014'te piyasaya çıkacak yeni anakartlarla çalışacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Off bilgisayar almak istiyordum. Beklemek lazım şimdi.

@19 Kas 2013 17:49 sen öyle düşünürsen hayat boyu bilgisayar alamazsın. çünkü her geçen zaman yeni birşey çıkıyor.

İlk çıktığında fiyatını düşünemiyorum. (:

DDR4 ondan sonra DDR5 ondan XGDR6 Ultra Super 6 çıkacak ve mikro olacak bunlar.

En büyük 2. tedarikçi olan Hynix' in fabrikası yanmışken yeni bir sınıf ram üretmek hangi akla mantığa sığıyor?

@19 Kas 2013 19:14 Karamsar bakma parayla değil mi yapan çıkar elbet...

takıldıkları şişe ağzı noktası :) Türkce'yi Niwyork'ta ögrenirseniz bottleneck'i sise agzi diye ceviririrsiniz. Darbogaz olacak bilmiyorsaniz ögrenin.

O zaman en fazlz 32 GB Olan ram miktarı 64 GB Olacak. Ama fiyatıda ona göre olacak :) DDR3 Gayet yetiyordu aslında.. Daha doğru düzgün 32 GB DDR3 Yokken şimdi 32 GB DDR4 bırak 16 GB DDR4 Zor bulunur..

:):) şişe ağzı süpermiş be yaw :):) DDR5 bellemler hali hazırda ekran kartlarında kullanılırken neyin kafasını yaşıyor bu piyasa malları ? Önce 4 u iteleyek sonra 5 i iteleriz :s şu cpu ların neden gpu kadar hızlı çalışmadığını bide elde kalan teknolojiyi iteleme çabalarını anlayamıyorum.

Allahtan her yil ddr degismiyor biz simdilik ddr3 e devam edelim 2014 sonu 2015 basi fiyatlar yerine oturur geceriz

Ne zamandır bekleniyordu geç kalınmış teknoloji.

uygulamarın daha hızlı yüklenmesi Ram lerde çok az bağlantılı asıl önemli olan Hafızalar. Her evde SSD yok iken ddr4 geliyor bence çok saçma ayrıca şu güney köprüsünde ki dar boğaz yükseltseler daha iyi olur.

Günümüzdeki bilgisayarlarda asıl şişe ağzını DRR3 ile DRR4 arası fark değil klasik hard diskleri ile SSD arasındaki fark oluşturmaktadır. diğer bileşenler sabit kaldığı takdirde 1600 RAM kullanan birisi 2100 mhz Ram kullanmaya başladığında performansı ancak %3-5 artar. o nedenle önce SSD almak lazım

@20 Kas 2013 01:28 %3-5 bile artmaz..

@20 Kas 2013 01:28 bellek zamanları frekans ile tavan yaptıktan sonra performans konusunda getisi sıfır.zaten yapılan testlerde bunu ispatlıyor

Dahili gpu'lara gider. Cpu ile oturup afiyetle paylaşırlar sistemde ki Drr4 rami...Masaüstü sisteme hem anakartı değiş birde drr4 ram al nerde o bolluk...

PCI-E 4'un de onunu acacak bu teknoloji...

işe yamaz para tuzagı ssd almak lazım

1600 MHz 8 GB DDR3'ümden gayet memnunum. Para bulursam, DDR4 + Anakart çifti yerine SSD teklisini alırım.

DDR3 'üç çıkabildiği hızlarda yeni anakart isteyen DDR4 satmaya çalışmak nekadar mantıklı ? DDR5 ler sunucular içinmi düşünülmekte ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir