Düşünce gücü ile bilgisayar kontrolü gerçek!

Bilimkurgu gerçek oldu. Artık kafanıza taktığınız bir kask ile bilgisayarınızı kullanabileceksiniz.

Düşünce gücü ile bilgisayar kontrolü gerçek!
Düşünce gücüyle bilgisayar kontrolü mümkün olacak mı?

Emotiv System adlı bir şirket tarafından geliştirilen bir kask sayesinde artık oyunları klavye ya da joystickler olmadan oynayabilir ya da robot veya uzaktan kumandalı araçları bir kumanda gereği duymadan yönetebilirsiniz.


Epoc isimli bu yeni kask üstünde bulunan 16 alıcı sayesinde farklı bölgelerdeki beyin dalgalarını takip edip bunları değerlendirerek komutlara çevirebiliyor ve bu sayede hangi hareketi yapmak istediğinizi ne tarafa bakmak istediğinizi anlayabiliyor ve beyniniz ile verdiğiniz komutları sayesinde sanal ortamda da aynı hareketlerin gerçekleşmesini sağlıyor. Buna benzer cihazlar daha öncede ortaya çıkmıştı. Fakat EPOC'un farkı, hareketleri sanal ortama aktarmada gerçekten başarılı olması.

Kask sadece oyun alanında değil, çeşitli anket ya da araştırmalarda ve bundan daha önemlisi sağlık sektöründe de kullanılabilecek.

Örneğin, uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde kaskın önemli bir tedavi aracı olabileceği düşünülüyor. Yazılan çeşitli uygulamalar ile psikolojik yöntemler birleştirilerek bağımlıların tedavisinde etkin bir rol alabilir ve tedavi süresini kısaltabilir. Yada bilgisayar oyunu müptelalarının iyileştirilmesi içinde kullanılabilinir. Bu yüzden kaskın bu ve benzeri psikolojik hastalıklarda etkin bir tedavi aracı olabilir.

Tabi ürünün piyasaya çıkar ve başarılı olursa çok köklü değişikliklere de sebep olabileceğini düşünebiliriz. En basitinden artık bilgisayarlarımızı kullanabilmek için klavye ya da fare gibi ek donanımlara ihtiyacımız kalmayacak. Çünkü sadece düşünce gücümüzle bilgisayarlarda istediğimizi yazabilir ya da istediğimiz değişiklikleri sadece düşünerek yapabiliriz. Bu sayede dokunmatik ekranlar, elektronik çizim masaları gibi ek donanımlar kaybolabilir. Çünkü hiçbir işlevsellikleri kalmayabilir. Bunun gibi daha birçok farklı örnek çoğaltılabilir.

90'ların ikinci yarısında çok popüler olan hatta bu konu üzerine birçok film çekilen bilimkurgu hikâyeleri sanırız yakın gelecekte gerçek olmaya başlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

çok iyi hatirliyorum uzaktan kumanda ile garaj kapilari açilcak denmistl 90 li yillardi sanirim çok şaşirmistim bu habere şaşirmiyorum artik :D

ne güzel bi cihaz artık klavye mouse kullanırken ellerimiz ağrımayacak, oyun oynarken cok rahat edicez :D

bence yaparlar bu alet başarılı olmasa da ileride (2010-2015) mutlaka böyle bir alet çıkacaktır...işe yarar diyorum!

Baş ağrısı çekecez o zaman :D

İnsan oğlu önce hayal ediyor, bir müddet sonra düşüncesini gerçeğe dönüştürüyor işte insanın yaratılış mucizesi; çünkü bize verilen en büyük güç AKIL :D

Max_Real Qnx

la 2014 oldu hala yok :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play