Düşünceyle robot kolu hareket ettirildi

ABD'li bilim adamları robot kolu düşünceyle kontrol etme teknolojisi geliştirdiklerini iddia etti!

Düşünceyle robot kolu hareket ettirildi
Robot kontrolü. Maymunlardan sonra sıra insanlara mı gelecek?

Yakında felçli insanların derdine çare olabileceği düşünülen bu araştırmalarda, maymunlar tek bir düşünceyle bir robot kolu kumanda ederek, yiyeceklerine ulaşabildiler ve yiyebildiler.

İngiliz Nature dergisinin internet sayfasında yayımlanan araştırmada, Pennsylvania eyaletindeki Pittsburgh Üniversitesi'nden Andrew Schwartz başkanlığındaki ekibin çalışmalarında, önceki deneylere oranla epey ilerleme sağlandığı belirtildi.

Önceki denemelerle kendi çalışmaları arasındaki farkları açıklayan Andrew Schwartz, bir engelin etrafından dolaşmak, yemeği tutmak ve yutmak için ağza götürmek için robot kolu hareket ettirme görevinin tamamen düşünce kontrolüyle sağlanabildiğini anlattı.

Schwartz, önceki deneylerde, hareketin bazı aşamalarının bilgisayar desteğiyle yönlendirildiğini belirtirken, 3 boyutta hareket eden robot kolun daha iyi sonuç verdiğini ve öğrenme yönteminin geliştiğini kaydetti.

Robot koldaki gibi, bazıları çoktan insanlarda denenen "makina-beyin arayüzü", beyin kanaması, omurilik yaralanması, nevromasküler dejeneratif veya kan pıhtısına bağlı kapanma sendromu nedeniyle felç olan insanların derdine çare olabilir.

Hastalık çoğunlukla, beynin hareketle ilgili bölümlerine dokunmazken, hastaların beyinleri, hareketleri normal olarak başlatacak faaliyeti üretebiliyorlar. Bilim insanları çözüm olarak, beyindeki motor hareket bölümü cortex'e bağladıkları ince elektrotlar sayesinde, bu beyinsel komutu kaydedebiliyor ve bunu robot kola iletebiliyorlar.

Araştırmada, bilim insanları birkaç gün içinde hareket edemeyen iki makak maymununa, kollarının yanına iliştirilen bir robot kolu düşünce yoluyla hareket ettirmeyi öğrettiler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Kesinlikle tıp ve bilim adına çok çok büyük bir adım. Şimdi düşünüyorum da ROBOCOP filmi bir bilim-KURGU! filmi mimiyiş? :)... 20-30 yıl sonra etrafımızda yarı insan yarı robot, yada androitleri görürsek şaşırmayalım.

fizik bedeni işlemez hale gelmiş ve bu yüzden ölecek bir insan düşünün fakat beyni sağlam,bu durumda bu insan ölmeden önce yaşamak isterse ve teknoloji buna musaitse bu insana robot bir beden yapıp beynini de ona monte edersek bu şekilde yaşama hakkı olmalı mı?

Aynen Quake oyunundaki yarı robotlar gibi

Harika Bir Düşünce Ancak İşin İçinde Insan Olunca Bu Durum Genelde Kötüye Kullanılcak Gibime Geliyor. Orneqın Sawaslarda Bize Karsı Ustunluk Olarak ABD Kullanabilir...

ozamaman işler çığrından çıkar atom enerjisi ne kadar faydalıda olsa atom bombasının etkisi unutulmamalı her yenilik iyilikdemek değildir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir