"Düz Dünyacı" İnsanlı Roket Yaptı

Çılgın adam, 20.000 dolarlık ev yapımı roketiyle Dünya'nın düz olduğunu kanıtlamanın peşinde!

  • Ali Ruhi Öztürk
Dünya düz dedi; insanlı roket yaptı

61 yaşındaki ev projeleri meraklısı ve dublör "Mad" Mike Hughes, 20.000 dolarlık ev yapımı, buhardan gücünü alan insanlı roketiyle Cumartesi günü Dünya'nın düz mü yoksa eliptik mi olduğunu anlamaya çalışacak.

AP'ye göre Hughes bu roketin onu Mojave Çölü'nün hayalet kasabası Amboy'un göklerine taşıyacak. En yüksek 223.52 metre/saniye ile hareket edecek olan roketin en fazla 550 metre yüksekliğe çıkması bekleniyor. Hughes, AP'ye "bilime inanmıyorum" dedi ve bilimin kurgudan farklı olmadığını da ekledi.

Roketi nasıl ürettiği sorulduğunda, bunun bilim değil sadece bir formül olduğunu söyledi. Yüksek I.Q. skoruna sahip olduğunu daha önce Ars Technica'ya da söyleyen Hughes "Korktuğunu, ama korkmayan birinin de gerizekalı" olacağını söyledi. "Zaten bu Dünya'dan kimse canlı ayrılamaz" diyerek NASA'nın başarılarını yok saydığını tekrar hatırlattı.

Canını büyük riske atacak olan Hughes, mekanik herşey planlandığı gibi çalışsa bile inanılmaz g-kuvvetlerine mağruz kalacağı için de dikkatli. 2002'de bir Lincoln Town Car streç limuzininde 102 feet atlayarak bir Guinness Dünya Rekoru kırmıştı, ve şu an bu başarısının g-kuvettlerine karşı dayanıklı olduğunu kanıtladığını düşünüyor.

Mike Hughes Manned Rocket FlightMike Hughes Manned Rocket Flight
Mike Hughes flew in his home built rocket at Winkelman, Arizona, in January 2014. It flew a quarter mile! The second rocket he built flew 6/10 of a mile, which is over a half mile and on minimum steam pressure. If it flew at full capacity, it would have flown over a mile! The next flight is targeted to do that.

Roketlerinin patlamadan başarıyla fırlatıldığı deneyler olması içimizi rahatlatsa da, kullandığı paraşütler hiç de güvenli görünmüyor.

MAD MIKE HUGHES ROCKET FLIGHTMAD MIKE HUGHES ROCKET FLIGHT
This video is about Mad' Mike Hughes Manned Rocket Flight which took place on January 30, 2014. Mike Hawkins placed a GoPro Onboard Camera at the rear of the rocket, propelled by steam. It went a quarter mile. The second rocket Mike Hughes built went over a half mile. The next flight is slated to place in Oregon 2016. Visit MadMikeHughes.com for further details.

Bu çılgın etkinliğin düz dünya komlo teoricileri tarafından ciddiye alındığını da hatırlatmak isteriz. 550 metre yükseklik, Dünya'nın kıvrımını görmek için kesinlikle yeterli bir irtifa değil. Bunun için en az, ortalama 10 km irtifaya yükselmek gerekiyor, ki bunu da uzun menzilli yolcu uçakları zaten başarabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

550 metre yüksekliğe çıkacağına 20.000 doları verip bir tane atmosferin üst katmanlarına (15.000 metre) çıkabilen uçakla yolculuk kiralayabilirdi ama bu durumda dünyanın yuvarlak olacağını göreceği için yememiş :))

Neresinden tutsan elinde kalıyor! Bu Dünya düzdür savunucularına göre Güney kutbu yokmuş, yer çekimi yokmuş. Dünya düz ise çıksınlar Ağrı dağının tepesine hava şartlarının müsait olduğu bulutsuz ortamda New-York'u teleskopla görsünler!?! Dünyanın gölgesi Ay'ın üzerine yuvarlak gölge olarak düşüyor düz olsa çizgi olurdu! Mars'tan çekilmiş Dünya resmine bakın Nasa'da var, ama olur mu tüm Dünya ağız birliği etmiş Dünya yuvarlaktır diye bunlara yalan söylüyor! Beyne oksijen gitmesi şart!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play