Düz duvarlara tırmanmak isteyenlere müjde!

Örümcek Adam'ı izleyip "keşke düz duvara tırmanabilsem" diyenler... hayaliniz gerçek oluyor!

Düz duvarlara tırmanmak isteyenlere müjde!
Örümcek Adam olmak artık bir hayal değil

Teknoloji gelişiyor ve bunun önüne geçmek imkansız. Hemen her alanda farklı fikirlerle karşımıza çıkan yeni teknolojik ürünlerden birisi de, DARPA'nın ürettiği ve kimileri için fantastik gelebilecek bir ürün...

DARPA, yani "The Defense Advanced Research Projects Agency" uzun süredir birbirinden farklı projeler ile kendisini duyurmuş bir kurum. Nitekim bu seferki projesi, geçmişte ortaya koyduklarının büyük çoğunluğunu sollayacak cinste: Düz cama tırmanma teknolojisi... DARPA tarafından "Z-Man" olarak isimlendirilen program, özellikle askeri avantaj kazanmak için üzerinde çalışılan bir proje. Düz duvarlara tırmanmaya imkan sunan teknolojinin arkasındaki ekipse özellikle örümcek ve geniş parmaklı kertenkelelerden esinlenmiş. DARPA'nın yaptığı açıklamaya göre, an itibarı ile geliştirdikleri teknoloji, ortalama ağırlıka bir kişinin, cam bir duvarda yürümesine imkan sunuyor.

Örümcek ve Gecko olarak bilinen kertenkele türünün düz yüzeylerde rahatlıkla yürümesini sağlayan biyolojik salgının bir benzerini ürettiklerine değinen Z-Man ekip üyeleri, kurumun genel olarak cam yüzeyler de dahil olmak üzere, birçok farklı ortamda düz duvara tırmanmaya imkan sunan bir teknoloji geliştirdiğini ve bunu yaparken de birbirinden farklı çevrilebilir sentetik yapışkan kullandıklarını beyan etti.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Abi bilerek mi yapıyorsun :D Ben hiç istemem düz duvara tırmanmayı :).

Discoverynin 6 yıl önceki bir programında bile bu tür aletleri göstermişlerdi.Yani yeni bir teknoloji degil bu.Darpanın buldugu birşey de degil.

@15 Haz 2014 22:11 sizin bahsettiğiniz; geminin dış kısmına güçlü mıknatıslar yardımı ile tırmanması ise; yazıyı dikkali okumamışsınız. bu bambaşka bir teknoloji.....

töbe töbe :D

fiyat ne kadar

örümcek adamdan önce de, hala da Türkiye'de düz duvara tırmanan çok.

Ohoo bizim memlekette duvar ustasindan bol ne var ki.

Bizim memlekette başka türlü düz duvara tırmanan çok insan var. :) :D

parkour öğrenmek daha kolay

Türkiyede bu sloganla satmaz. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir