DVD'den 27 kat daha fazlası!

BDLX geliyor: Normal bir DVD'den tam 27 kat daha fazla veri alan yeni disklerle tanışın...

  • Gökay Özbudak
DVD'den 27 kat daha fazlası!
Şu anki Blu-ray oynatıcılar desteklemeyecek...

Blu-ray Diskler Birliği'nin onaylamasıyla artık Blu-ray diskler normal bir DVD'nin 27 katı veri depolayabilecekler. Ancak dört katmanlı "BDXL" standartı bugünün Blu-ray oynatıcılarıyla çalışmayacak.

BDLX standartı ayrıca üç katmanlı 100 GB kapasiteli geri yazılabilir Blu-ray disklere de izin verecek. Bu format öncelikli olarak arşivleme ve tıbbi bölümler gibi profesyonel alanlarda kullanılacak. Ancak ilerleyen yıllarda 3D Blu-ray'lerin de daha yaygınlaşmasıyla bu teknoloji evlere de girebilir.

A'dan Z'ye Blu-ray rehberi... Tıklayın...

Bu açıklamanın yapılması Blu-ray diskler için oldukça önemli. Çünkü bu tür ilerlemelerle Blu-ray teknolojisinin hala gelişmekte olduğu ve yerinde saymadığı görülebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

USB Flash diskler optik disklerin ömrünü bitirecek bence. Şu an bile eskisi kadar DVD sürücümü kullanmıyorum. Bu format eve gelene kadar flash diskler daha büyük kapasite ve daha ucuza alınabilecektir

Bu ne biçim iştir ben anlamadım gitti. Her gün yeni bir çeşidini çıkartıyorlar. Bence bu tarz cd'ler son dönemlerini yaşıyor. Yakında bulut işletim sistemleri ve usb'ler bunların yerlerini alacak...

Double Layer DVD'yi 10 dakikada yazıyorum, veri kontrolü yaparsam 10 dakika da ona gidiyor - etti 20 dakika...
4 katmanlı Bluray'i düşünemiyorum bile - 2 saatte yaılır herhalde. Yazıcıların hızlarını arttırsınlar önce...

bluray çıkalı kaç sene oluyor hala dvd nin yerini alamadı bu yavaşlık nedendir

o kadar veriyi bu kadar güvenilir olmayan bir medyada saklamak mantıksız... en ufak bir iz leke tozda disk okunmuyor...

Bluray diskleri duymaya başladığımız ne kadar zaman oldu hala elime bir BD alamadım. CD'den DVD'ye geçiş yıllarımı hatırlıyorum. Bu geçiş hiç o kadar zaman almamıştı ve tüm herkesin alabileceği fiyatlara kadar düşmütü. Bluray Discleri geçtim daha bi BD oynatıcının bile önünden geçemiyoruz. Diyorlar BDXL geliyor. Gelse de yazı da denildiği gibi bize gelmez.

USB Flash diskler optik disklerin ömrünü bitirecek bence.
---------
Bende öyle dusunuyorum. 16gb diskler 5$ altina dustugu zaman blueray diskler biter bence.

aman bıktık artık çıksa nolcak türkiyede çok kazık fiyatlar

Bu disk teknolojisinin üzerine hala gidilmesini anlamıyorum. Bana sorarsanız artık dönen disk tabanlı veri depolama teknolojilerinin sonuna gelindi. Artık yapılan medyalar da cihazlar da fiyat/özellik dengesini kaybetmeye başladı. Bu şartlarda bu teknolojinin sürdürülmesi imkansız. Herkesin de hemfikir olduğu gibi gelecek FLASH bellek teknolojilerinde. Hem çok daha güvenilir hem de daha hızlı ve de ufak. İnsanlara koca koca okuyucu-yazıcı cihazlar satmaya çalışıp ceplerini doldurmak isteyen firmaların son hamleleri bunlar. 10 yıl içinde bu diskler de floppy disklerin akibetine uğrayacaklar.

USB Flash diskler optik disklerin ömrünü bitirecek bence.

-----------------------------------------------------------------
Usb flash disk ile optik disk'in ne olduğunu bilmeden yazıyorsun herhalde??

Standardın adı BRXL mi yoksa BRLX mi? Yazıda her ikisi de geçiyor

bu cd işleri usb bellekten önceydi 128gb usb3 bellek karşısında tutunamaz ki bu usb bellek beklesin 128gb de bi bakarsın 2 seneye kalmaz 1tb usb bellek cıkar disk işi bitmiştir internet 10mb hıza gelsin kimse diskle miskle ugraşmaz

@Bugün 11:53,
büyük ihtimal "BDXL" dir.Tahminim , BDXL = Bluray Disk eXtra Larç :-)

gelecek diskler degil çipler :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play