DVD Filmlerinin Çoğaltılması

Yazılabilir CD'ler artık giderek artan kapasite ihtiyacına cevap veremez hale geldiler. CHIP, DVD yazıcıyla gerçekleştirdiği küçük bir testle, DVD yazımında dikkat edilmesi gerekenleri ve edindiği tecrübeleri okurlarıyla paylaşıyor.

DVD Filmlerinin Çoğaltılması (Sayfa 2)

Birlikte verilen programların kurulumu ve kullanımı
Kopyalama programı Instant DVD CD’yi yerleştirmenizle birlikte kuruluma otomatik olarak başlıyor. Windows Media Player kullanan kullanıcılar Instant video fonksiyonunu da yüklemeleri gerekiyor. Bu sayede hem müzik hem de filmleri dinleyip seyredebilirsiniz. My DVD yazılımının Zip formatı ile sıkıştırılmış olmasından dolayı, Unzip işleminden geçirilmesi gerekiyor. Bu program sayesinde DVD’lerde yer alan alt yazıları ve çeşitli bölümleri oluşturabilirsiniz. My DVD CD’sinde buna ek olarak BHV firmasının Power DVD ürünü de yer alıyor. Bu program sayesindeyse, kopyaladığınız filmleri anında ekranınızda görebilirsiniz. Son olarak Power DVD’yi kurarken birlikte verilen Register şifresini yazmayı unutmayın.

Kopya koruması olmayan bir DVD’yi çoğaltmak
İlk test gayet basit. Kopya korumaya sahip olmayan Microsoft Works Suite 2001 DVD’si kopyalandı. Instant CD/DVD 6 yazılımını başlattığımızda karşınıza altı adet seçenek çıkacak. Biz CD/DVD seçeneğini işaretleyerek Microsoft DVD’sini DVD-Rom’a boş DVD’mizi de DVD yazıcımıza yerleştirdik. Yazıcı ve okuyucu seçiminden sonra kopyalama işlemini başlattık. Genelde DVD-R’ı tam olarak kayıt geçiriletmek yaklaşık yarım saat sürüyor. Bizim testimizdeyse bu süre 25 dakika tuttu. Bunun nedeni, Microsoft Works Suite DVD’sinin 3.5 gigabyte ile sınırlı olması. Kopyalama işlemi çalıştırıldığında, program, kopyalama işleminin kaç dakikada gerçekleşeceğini belirtiyor. Bu fonksiyon, programın çok beğendiğimiz özellikleri arasında yer aldı. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu var. Kopyalama başladığında, erkan koruyucuları için de geçerli olmak üzere, arka planda herhangi bir programının çalışmaması gerekiyor. Biz testimizde ekran koruyucusunu açık bırakmıştık. Ekran koruyucusu belli bir süre sonra devreye girdiğindeyse, kopyalama işleminin durduğunu gördük. Bunun nedeni Microsoft’un gerçekten bir multitasking sistemi olmaması, bu olayı sadece simule etmesi.

Filmleri kopyalamak: DVD medyaları için fazla uzun
Pioneer DVD yazıcısı 4.7 gigabyte’lık kapasitenin hepsini kullanmıyor; 4.38 gigabyte’lık verileri kopyalamaya izin veren bir format destekliyor. Bu nedenle sinema filmlerinin kopyalanması da zorlaşıyor. Gerçi bir çok film 4.38 gigabyte’lık kapasiteyi geçmiyor ama bu durumda da DVD’lerde sunulan ek özelliklerden ne yazık ki vazgeçmeniz gerekiyor. Buna ek olarak yazıcı ile birlikte verilen boş DVD medyalarda bizim ve bir çok kullanıcının pek hoşuna gitmeyeceği bir özellik mevcut. Bu medyalara dikkatlice bakıldığında iç kesimde bir bölgenin işaretli olduğu görülebiliyor. Bu bölgeye Macrovision kopya koruması etkili oluyor. Yani demek istediğimiz bu bölge orijinal video DVD’lerin kopyalanmaması için özellikle yapılmış bir alan.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir