DVD Filmlerinin Çoğaltılması

Yazılabilir CD'ler artık giderek artan kapasite ihtiyacına cevap veremez hale geldiler. CHIP, DVD yazıcıyla gerçekleştirdiği küçük bir testle, DVD yazımında dikkat edilmesi gerekenleri ve edindiği tecrübeleri okurlarıyla paylaşıyor.

DVD Filmlerinin Çoğaltılması (Sayfa 3)

Kopya korumaya sahip bir video DVD’nin kopyalanması
Kopyalama işlemi kopya korumalarının çokluğu yüzünden zora giriyor. Gerçi filmleri kişisel kullanım amaçlı DVD’lere kopyalamanın önünde bir engel yok. Ama burada da dikkat edilmesi gereken nokta, kopyalama işleminin yasal programlarla yapılması! DVD yazıcıların daha çok yeni olduklarından dolayı, tabii ki program çeşitliliği de pek zengin değil. Bu da kullanıcıları haliyle önemli ölçüde kısıtlıyor. Testimizde Tron tarafından sunulan Smart Ripper 2.02 yazılımı ile DVD filmlerinin kopyalamasını gerçekleştirdik. Ama ne yazık ki yazılım henüz bir çok ülkede yasal değil. Bu Ripper programı vob uzantılı dosyaları kolaylıkla okuyabiliyor. Programın okuduğu dosyaları işlemesi için, öncelikle sabitdiske kayıt edilmesi gerekiyor. Bu işlem gerçekleştikten sonra Instant DVD yazılımını çalıştırıyoruz. Burada çok dikkat etmeniz gereken bir husus var. Oluşturacağınız DVD filmini bir Stand Alone cihazında da okutmak isterseniz kopyalama işlemini Video CD seçeneği ile gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun sonucundaysa DVD kalitesi düşüyor. Bilgisayara bağlı olan DVD-Rom sürücülerinde ise her türlü DVD medya sorunsuzca okunabiliyor. İlk testimiz Gladyatör filminin kopyalaması idi. Bu filmin kopyalanması için 4.7 gigabyte’dan daha büyük bir kapasiteye ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden bu filmi DVD’ye kopyalamak mümkün olmuyor. Bu tür filmler iki yüzlü DVD medyalarına kopyalanıyor. Böylece ikinci bir DVD kullanmadan film iki yüzlü olarak kopyalanabiliyor. Sonuç olarak testimizde Gladyatör filminin yüzde 75’lik kısmını kopyalayabildik. Tesellimizse, kopyaladığımız bu filmin her tür DVD cihazında rahatlıkla çalışması idi.

İstediğiniz her DVD Media kopyalanamaz
DVD-Audio ve DVD-Ram ile yaptığımız denemelerde Instant DVD yazılımının desteklemesine rağmen bir sonuç alamadık. Buna ek olarak Playstation 2 DVD’lerinin kopyalanmasında da bir başarı elde edemedik. Kopyalama işlemi ancak CD medyalarda gerçekleşti. DVD yazıcının CD yazıcılarına göre avantajı ise ses verilerini Dolby Digital 5.1 olarak kayıt edebilmesi. Bu işlemi normal bir CD yazıcısında yapamazsınız.

Kopyalanan DVD’ler her cihazda çalışmayabilirler
Test sistemimize entegre ettiğimiz DVDRom sürücülerinde hiçbir sorun yaşamadık. İlk jenerasyon cihazlarında ise ufak tefek sorunlar çıkabiliyor. Bilgisayara takılan DVD sürücüleri, kopya DVD’leri genelde sorunsuzca okuyabiliyorlar. Stand Alone cihazlarında ise olay biraz daha farklı. DVD-R ve DVD-RW formatları piyasada çok yeni oldukları için bu tür cihazlar tarafından tanımlanamayabilirler. Bu medyalar DVD sürücülerinde yalnızca video CD modunda yazıldığında oynatılabiliyor. DVD-RW cephesi biraz daha farklı.
Medyaların çalışması VRF fonksiyonun çalıştırılmaması ile gerçekleşiyor. VRF fonksiyonu, film gösterimi sırasında kalite ayarlamasına izin veren bir teknoloji olarak biliniyor. Pioneer, Sharp, Sony ve Kenwood DVD-RW ve DVD-R formatlarını destekleyen firmalar. Bu firmaların DVD sürücüleri, destekledikleri DVD formatları ile sorunsuzca çalışabiliyor. Hitachi, Panasonic ve Toshiba cephesinde ise DVD gösterimi farklı bir şekilde işleniyor. Bu firmalar diğer grubu, kendilerine rakip olarak gördükleri için, kendi formatları olan DVD-Ram’i destekliyorlar.

Sonuç: Beklemekte fayda var
Pioneer DVR A03’ün, sabitdisklerden back-up işlemi ve korumasız DVD verilerinin kopyalanmasında birebir bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Sinema filmlerinin kopyalanması için gerekli olan DVD medyalarının fiyatlarının yüksek olması ise bu sürücü için bir dezavantaj. Fuarda yer alan değişik tipteki DVD yazıcıların yaygınlaşması ile bu medyaların fiyatlarının da düşeceğini umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir