E-posta için En iyi ipuçları

Mektupların internet haricinde daha hızlı, daha hesaplı ve tabii ki daha rahat gönderilmesi mümkün değil. Ancak kullanıcı sayısı milyonlarla ölçülen e-postayı kim, ne kadar etkili kullanıyor?

E-posta için En iyi ipuçları (Sayfa 2)

ve bu dosyaların hangi programlar ile açılabileceğini çıklayın.

12-Çok kısa e-postalar hazırlamak
Burada telgraf sitilini de kullanabilirsiniz: Bir e-posta için kısa sayılabilecek bildirileri direkt olarak konu satırına girebilir ve ileti kısmını boş bırakabilirsiniz. Konu satırının sonuna metin yok anlamına gelen “my” kısaltmasını ekleyerek alıcının aslında iletiyi açmasına gerek olmadığını sadece konu satırını görmesinin yeterli olacağını belirtebilirsiniz.

13-E-posta adreslerini browser ile çağırmak
İnternette sıkça sörf yapanlar ve bu esnada e-posta yazmaktan hoşlananlar aşağıdaki varyasyonları denemeliler: En çok kullandığınız e-posta adreslerini Internet Explorer Sık Kullanılanlar’ı arasına ekleyin. Bunun için herhangi bir öğe oluşturun ve bu Sık Kullanılanlar öğesinin özelliklerini değiştirin: Bunun için Internet Explorer penceresinde Sık Kullanılanlar menüsünü açın, söz konusu öğe üzerine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki “URL” satırına örneğin “mailto: deneme.chip@örnek.com.tr” yazın. Daha sonra söz konusu Sık Kullanılanlar öğesinin ismini değiştirin: Bunun için tekrar Sık Kullanılanlar menüsünü açın ve istediğiniz öğe üzerine farenin sağ düğmesini kullanarak tıkladıktan sonra nesne menüsündeki Yeniden Adlandır komutunu çalıştırın. Bu öğeye, örneğin eposta alıcısının adı gibi açıklayıcı bir isim girin. Eğer ileride oluşturduğunuz bu Sık Kullanılanlar öğesini çalıştıracak olursanız e-posta programı otomatik olarak çalıştırılacak ve ekrana gelecek yeni ileti penceresindeki alıcı hanesinde söz konusu kullanıcının adresi bulunacaktır.

14-Üç yıldız reklam iletilerine karşı korur
Internet forumlarına katılanlar veya yazı hazırlayanlar istenmeyen reklam iletileriyle boğuşmak zorunda kalırlar. Çünkü bazı forumlarda katılımcıların e-posta adreslerini girmeleri mecbur kılınır. Ancak bir forumda kullanıcılara, aralarında özel olarak haberleşme imkanı da sunulur. E-posta adresini tanıtım iletilerinde kullanılamaz hale getirmek için girmek zorunda kalacağınız adresleri aşağıdaki formda yazabilirsiniz: “deneme.chip@***örnek.com.tr”. Burada kullanılan üç tane yıldız adreslerin programlar tarafından otomatik olarak alınmasını ve reklamlar için kullanılmasını engelleyecektir.

15-Alıntıların iletilerde idareli kullanılması
Gönderenin yanıtlandığı (Reply) iletilerdeki gereksiz metinleri silin. Çünkü kullanılan e-posta programı hazırlanan yeni e-postanın altına yanıtladığınız iletinin tamamını alıntı olarak ekleyecektir.

16-E-postaları başka dillere çevirmek
Dil çevirileri için www.freetranslation.com adresini kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak çevrilmiş metni seçin, bu seçili alan üzerine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve açılan nesne menüsü üzerindeki Kopyala komutunu çalıştırın. Daha sonra e-posta programını açın yeni bir ileti oluşturun ve boş ileti üzerine farenin sağ düğmesiyle tıkladıktan sonra nesne menüsündeki Yapıştır komutunu çalıştırın.

17-Sen veya Siz? Genel e-posta kuralları
E-postalar için de uyulması gereken kurallar vardır. E-posta hazırlarken dikkat etmeniz gereken kuralları www.netplanet.org/netiquette/email.html adresinde bulabilirsiniz.

18-E-postaları şifreleyerek göndermek
Bir çok şifreleme programının kullanılması oldukça zordur. Bunun için kullanımı kolay olan Steganos’un Crypt&Go (() programını kullanabilirsiniz. Yaklaşık 100 Dolar’lık bu programın en büyük avantajı eposta alıcısının da bu şifreleme programını kullanmak zorunda kalmaması. Alıcının iletiyi görebilmesi için sadece gerekli şifreyi bilmesi yeterli.

19-iletileri önce offline hazırlamak, sonra göndermek
Outlook Express’i çalıştırın ancak bir internet bağlantısını kurmayın. Göndermek istediğiniz iletiyi hazırlayın ve daha sonra Gönder düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen iletişim penceresindeki “Bunu bir daha gösterme” seçeneğini işaretleyin ve Tamam düğmesine tıklayın. Bir sonraki iletiyi hazırlayın ve bir kez daha Gönder düğmesine tıklayın. Bu şekilde, offline olarak hazırlanan tüm iletiler Giden Kutusu içerisine toplanırlar. Söz konusu iletileri göndermek için internet bağlantısı kurulduğunda Araçlar/Gönder ve Al/ Tümünü Gönder ve Al komutunu kullanabilirsiniz.

20-Haber gruplarına e-posta göndermek
Haber gruplarına gönderilen yazılar metin biçiminde olmalıdır. Ancak Outlook Express’in kullandığı yanlış biçim haber grubu üyelerinin sinirlenmesine yol açabilir. Bunu engellemek için CHIP’in tavsiyesi: Bir haber grubuna e-posta göndermeden önce Biçim/Düz Metin komutunu mutlaka çalıştırın. Eğer haber gruplarına düzenli olarak e-posta gönderiyorsanız standart ayarları değiştirebilirsiniz. Bunun için Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın, ekrana gelen pencere üzerindeki Gönder kartını aktif hale getirin ve Haber Gönderme Biçimi olarak Düz Metin seçeneğini işaretleyin.

21-Çok Basit: Yazım hatası olmayan e-postalar
Outlook Express’in temel ayarlarını değiştirerek yazım ve dilbilgisi hatalarını rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Tesekkur ederim. cok faydali ve anlasilir buldum. Erdogan.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir