E-posta için En iyi ipuçları

Mektupların internet haricinde daha hızlı, daha hesaplı ve tabii ki daha rahat gönderilmesi mümkün değil. Ancak kullanıcı sayısı milyonlarla ölçülen e-postayı kim, ne kadar etkili kullanıyor?

E-posta için En iyi ipuçları (Sayfa 4)

Bunun için ilk olarak söz konusu e-postalardan birini açın ve İleti/Göndereni Engelle komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen soruya Evet cevabını verin. Eğer ileride bu kişiyi engellemekten vazgeçmek isterseniz Araçlar/ İleti Kuralları/Engellenen Gönderenler Listesi komutunu çalıştırın ve listeden çıkarmak istediğiniz kişiyi seçtikten sonra Kaldır düğmesine tıklayın.

32-Varsayılan program olarak Outlook Express
Eğer farklı e-posta programlarını deniyorsanız bunlar genellikle sistemde standart e-posta uygulamaları olarak kaydedilirler. Eğer Outlook Express’i tekrar varsayılan program olarak kullanmak isterseniz Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Genel kartını aktif hale getirin. Son olarak “Bu uygulama varsayılan Posta denetleyicisidir” metnine karşılık gelen varsayılan Olarak Ata düğmesine tıklayın.

33-E-postaları yabancı bakışlardan korumak
Outlook Express penceresinde Dosya/Kimlikler/Kimlikleri Yönet komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen iletişim penceresinden korumak istediğiniz, genelde bu ana kimliktir, kimliği seçin. Daha sonra Özellikler düğmesine tıklayın ve Kimlik Özellikleri penceresindeki Parola İste seçeneğini işaretleyin. Kullanmak istediğiniz parolayı ekrana gelen pencere üzerindeki Yeni Parola ve Yeni Parola Onayla kutularına ayrı ayrı girdikten sonra Tamam düğmesine tıklayın. Daha sonra bunu ve bir sonraki iletişim penceresini kapatın. Dosya menüsündeki Kimlik Değiştir komutunu çalıştırın ve Kimlik Oturumu Kapat düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda Outlook Express otomatik olarak kapatılacak ve program yeniden başlatıldığında biraz önce belirlediğiniz parolayı girmenizi isteyecektir.

34-Windows Gezgini ile dosya eklemek
Outlook Express’i çalıştırın ve bir e-posta hazırlayın. Daha sonra Başlat/Programlar/Windows Gezgini komutunu kullanarak Windows’un dosya yöneticisini çalıştırın. Her iki pencereyi de aynı anda masaüstünde görünecek şekilde küçültün. E-posta ile göndermek istediğiniz dosya üzerine farenin sol düğmesini kullanarak tıklayın ve farenin düğmesini bırakmadan seçili dosyayı Outlook Express’in ileti penceresine taşıyın.

35-Yazım kontrolü çalışmıyor
Outlook Express altında yazım kontrolünü kullanabilmek için örneğin Word gibi başka bir Microsoft programının bu fonksiyon ile kurulmuş olması gereklidir.

36-Bağlantı kesilmesinin engellenmesi
Bağlantı kesilmesi hatası ile genellikle karşılaşıyorsanız sunucunun zaman limitini yükseltmelisiniz. Bunun için Outlook Express penceresindeki Araçlar/Hesaplar komutunu çalıştırın ve eğer birden fazla e-posta hesabına sahipseniz hata veren sunucuyu seçtikten sonra Özellikler düğmesine tıklayın. Sunucu zaman aşımı süresini yükseltmek için burada bulunan kaydırma çubuğunu sağa doğru yavaş yavaş hareket ettirin. Ayrıca burada bulunan farklı ayarlar üzerinde de çalışabilirsiniz.

37-Büyük e-postalar gelen kutusunu bloke ediyorlar
Eğer gelen kutunuz uzun e-postalar nedeniyle bloke oluyorsa bu sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz: Outlook Express penceresindeki Araçlar/ileti Kuralları/posta komutunu çalıştırın. İlk olarak kural bir koşul seçmelisiniz: “İleti, boyut KB’tan daha büyük olsun” seçeneğini işaretleyin. Daha sonra koşulun sağlandığı durumlarda uygulanacak eylemin seçilmesi gereklidir: Bunun için de “Sunucudan yükleme” seçeneğini işaretleyin. Son olarak açıklama kutusundan sunucudan yüklenmesini istemediğiniz iletilerin minimum büyüklüğünü belirleyebilirsiniz. Bunun için “İleti, boyut KB’tan daha büyük olsun” cümlesindeki mavi renkli boyut” bağlantısına tıklamalısınız.

38-Önemli e-postaları göz önünde bulundurmak
Şayet Gelen Kutusu’ndaki bazı iletiler özellikle önem arz ediyorlarsa bunları kırmızı bayraklar kullanarak işaretleyebilirsiniz. İlk olarak işaretlemek istediğiniz e-postayı seçin ve daha sonra İleti/İletiye Bayrak Ata komutunu çalıştırın. Ancak eğer isterseniz iletiyi fare yardımıyla da işaretleyebilirsiniz. Bunun için e-postanın sol tarafında tam olarak küçük bir bayrak simgesi ile işaretlenmiş sütuna denk gelecek bir noktaya farenin sol düğmesini kullanarak tıklayın. Bunun sonucunda tıkladığınız noktada kırmızı bir bayrak ekrana gelecektir.

39-Gelen Kutusu’nu sık kontrol etmek
Outlook Express program penceresinde Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Genel kartını aktif hale getirin. Buradaki “Yeni iletilere 30 dakikada bir bak” seçeneği standart olarak işaretlidir. Ancak buradaki dakika değerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Açıklama: Flatrate kullananlar, bağlantıları belirli bir süre sonrasında sunucu tarafından otomatik olarak kesileceği için bu seçeneği kullanmayabilirler.

40-Ekte gönderilen dosyaları hızlı kaydetmek
İlk olarak söz konusu e-postayı açın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Tesekkur ederim. cok faydali ve anlasilir buldum. Erdogan.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir