E-Postaları Yabancı Gözlerden Uzak Tutun

Hanginiz bir posta kartı üzerine hesap bilgilerini, ailesiyle ilgili hikayeleri veya başından geçen özel bir durumu yazar? Büyük bir ihtimalle hiçbiriniz, çünkü posta kartı üzerine kaydedilen bilgiler kolaylıkla herkes tarafından okunabilir.

E-Postaları Yabancı Gözlerden Uzak Tutun (Sayfa 2)

Gizli bilgileri dosya eki olarak göndermek
Bir e-postayı pek çok şekilde şifreleyebilirsiniz. Başlangıç için size hızlı ve pratik olan bir yöntem göstereceğiz. Yöntem yüzde 100 bir garanti vaat etmiyorsa bile, Word’le çalışıyorsanız çoğu zaman işe yarıyor:

Word kullanarak dosyanızı şifreleyin ve dosya eki olarak e-postanıza ekleyin. Birazdan göstereceğimiz gibi bu çok kolay gerçekleşiyor. E-postanın kendisine herhangi bir metin yazın. Sadece alıcı gerçek iletinin dosya ekinde olduğunu bilecektir. Böylece e-postaları arama programları vasıtasıyla hassas bilgiler için, otomatik olarak tarayanlar boşa kürek sallamış olacaklar.

1 - Word’de sırasıyla Dosya/Farklı Kaydet/Seçenekler’i seçin.
2 - İçine parola yazabileceğiniz bir iletişim penceresi açılacak. Tamam’la parolayı onaylayın. Güvenlik için parolayı sonraki iletişim penceresinde yeniden girin. Tamam’a tıklayın.
3 - Son olarak Kaydet’e tıklayın.

Hepsi bu kadar!
Parolayı bilmediğiniz sürece belgeye ulaşamazsınız. Tabii alıcı da bu durumda iletiyi okuyamayacağından parolayı ona bildirmeniz gerekli.
Korunmayı aşmak isteyen birisi, korunan belgeyi başka bir programla açmayı denese dahi sonuca ulaşamaz. Ekranda anlaşılmaz işaretler yer alacaktır.

Word’ün metni doğru şifreleyip şifrelemediğini kolaylıkla sınayabilirsiniz. Windows Başlat menüsünde Donatılar’dan ulaşabileceğiniz Wordpad’i başlatın. Dosya türü olarak Tüm Dosyalar’ı seçin. Word belgesini yükleyin. Okuyamadığınızı göreceksiniz.

İpucu: la korumasını parolayı yazdığınız alanı boşaltarak kaldırabilirsiniz. Daha sonra dosyayı yeniden kaydetmelisiniz.

releme için Winzip’ten yardım alabilirsiniz
Bu programla dosya boyutunu ufaltabilir ve dosya göndermek için geçen süreyi kısaltarak bağlantı ücretini azaltabilirsiniz. Daha önce mutlaka Winzip isimli sıkıştırma programından bahsedildiğini duymuşsunuzdur.

Bu program büyük dosyaları daha küçük paketlere sıkıştırarak onların örneğin e-postalarla daha hızlı gönderilmesini sağlar. Pratik olan, Winzip’in istek doğrusunda Word belgeleri gibi dosyaları sıkıştırırken bir parolayla koruyabilmesi. Sadece parolayı biliyorsa iletiyi alan taraf dosyaları açabilir. Winzip’in deneme sürümünü www.winzip.com adresinden indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir