E-Postaları Yabancı Gözlerden Uzak Tutun

Hanginiz bir posta kartı üzerine hesap bilgilerini, ailesiyle ilgili hikayeleri veya başından geçen özel bir durumu yazar? Büyük bir ihtimalle hiçbiriniz, çünkü posta kartı üzerine kaydedilen bilgiler kolaylıkla herkes tarafından okunabilir.

E-Postaları Yabancı Gözlerden Uzak Tutun (Sayfa 3)

yaları profesyonelce paketlemek
Biraz önce e-mailleri büyük bir uğraş göstermeden koruyabilmenin iki yöntemini öğrendiniz. Pek çok bilgisayar kullanıcısı bu korumaları aşamasa da profesyonel kullanıcılar şifreli dosyalara ulaşmak için aralık bir kapı bulabilirler. Zaten Word ve Winzip şifreleme programları olarak tasarlanmamıştır.

Bu durumda Steganos gibi uzmanlar devreye giriyor. Bu program profesyonelleri terletecek türden, gerçekten zekice hazırlanmış birkaç hile içeriyor. Şu sahneyi göz önüne getirin: E-postayla arkadaşınıza tatilinizin ne kadar güzel geçtiğini anlatıyorsunuz. Gün batımı ve kumsalla ilgili güzel fotoğrafları da iletinize ekliyorsunuz. Bu yöntemde alışılmadık hiçbir şey olmadığını düşünüyor olmalısınız. Çoğunuz önceden benzer e-postalar göndermişinizdir.

Gizli mesajların kaybolmasını sağlayın
Hile şu şekilde çalışıyor: Dışarıdan her şey zararsız görünüyor ama gerçek mesaj perde arkasında gizli. Metin e-posta içinde değil, kimsenin tahmin edemeyeceği bir yerde, yani resimlerin içinde. Fotoğrafın herhangi bir yerinde ufak bir iz aramak niyetindeyseniz bundan vazgeçin, çünkü hiçbir ipucu bulamayacaksınız.

Bu tekniğin adı Steganografie (metinlerin resim içine gizlenmesi) denir. Bilgiler bir ifadeyle satırların arasına saklanıyor. Kullanılan yöntem biraz karmaşık ama kullanabilmek için çalışma prensibini bilmek yeterli olacaktır. Steganografi yazılımları her resmin gereksiz bilgiler içerdiği gerçeğinden yola çıkılarak hazırlanmış. Veriler Steganografi programı tarafından ustaca gizli bir mesajla değiştiriliyor ve resim sonradan görüntülendiğinde insan gözü hiçbir fark algılayamıyor.

Alıcı bu şifrelemeyi ancak sizin vereceğiniz bir parola ile açabilir. Olayı kavrayınca, teknik yönünü de araştırabilirsiniz. İnternette bu konuyla ilgili bir dizi program bulacaksınız. Burada tavsiye edilebilecek bir örnek Steganos II Security Suite. Deneme sürümü www.steganos.com adresinden indirilebilir.

İngilizce hazırlanmış bu sayfa sizi daha fazla bilgilendirebilecek içeriğe sahip. Sıkıştırılmış hali 5.2 megabayt olduğundan yüklenmesi zaman alabilir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir