E-Postaları Yabancı Gözlerden Uzak Tutun

Hanginiz bir posta kartı üzerine hesap bilgilerini, ailesiyle ilgili hikayeleri veya başından geçen özel bir durumu yazar? Büyük bir ihtimalle hiçbiriniz, çünkü posta kartı üzerine kaydedilen bilgiler kolaylıkla herkes tarafından okunabilir.

E-postalar söz konusu olduğunda da durum pek farklı değil. Posta kartlarının bu dijital sürümlerini teorik olarak bilgisayarlar ve internet hakkında bilgi sahibi olan herkes okuyabilir.

E-postaları korumak: İşe yarıyor
İletilerinin yabancı ellere geçmesini istemeyenlerin, güvenilir mesajlar yollayabilmek için sanal bir mektup zarfına ihtiyaçları var. Bu işlemi daha güvenli hale getiren yöntemin adına Kruptographie (Şifreleme) denir. Bir dizi matematiksel hile ile mektuplar kodlanabiliyor, böylece şifre çözen programlar olmaksızın okunduklarında anlaşılmaz bir dil ortaya çıkıyor. Endişe etmeyin, elbette oturup iletideki harfleri sıralamak için bir metot bulmak zorunda değilsiniz. Freemail veya Trust Center gibi özel programlar bunu sizin için gerçekleştiriyorlar.

Bu programları kullandığınızda bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz: Hem e-postalarınız şifreleniyor hem de elektronik olarak işaretleniyor. Bu elektronik imza, iletiyi alıcıya gönderenin siz olduğunu kanıtlıyor. Ancak, pratikte nadiren karşılaşılsa da bir e-postanın gönderici ayrıntıları taklit edilebiliyor.

Elektronik postanın güvenliğinin sağlanması için pek çok neden var. Bu yüzden bu yazıda size e-maillerinizi en az masrafla nasıl koruyabileceğinizi açıklıyoruz.
Şayet daha çok, işlemin teorik kısmıyla ilgileniyorsanız, şifreleme ile ilgilenen web adreslerine ayrıca göz atmalısınız.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir