E-postalarınız takip mi ediliyor? Öğrenin!

Bu eklentiler, size e-postalarınızın başkası tarafından takip edilip edilmediğini söylüyor; hatta önlem almanızı sağlıyor!

  • Cenk Atlı
E-postalarınız takip mi ediliyor? Öğrenin!

Web üzerindeki birçok şey gibi e-postalar da bazen göründükleri gibi olmayabiliyor. Örneğin bazı e-postalar, onları ne zaman ve hatta nerede açtığınızı, gömülü kodlar sayesinde göndericisine iletebiliyor. Bu genellikle pazarlama firmalarının kullandığı ve sizin bu e-postalar dikkat edip etmediğinizi ölçtükleri bir numara olsa da, bu türden e-posta takibini tespit etmenin yolları var.

E-posta takibinin önüne geçmenin aslında elbette yüzde yüz etkili bir yöntemi bulunmuyor, zira bu yöntemler ve e-posta teknolojisi sürekli bir dönüşüm halinde. Fakat halihazırda bir Chrome eklentisi olan Ugly Email oldukça geniş bir etki alanı için bu duruma çözüm sunuyor.

E-posta takibini önlemenin görece daha eski bir yöntemi ise e-posta ayarlarından varsayılan ayarları görselleri ilk başta otomatik olarak yüklenmeyecek biçimde düzenlemek.

Ugly Email'in dışında PixelBlock da benzer işlevi gören bir eklenti. Size yöneltilen takip teşebbüslerinin sayısı ve kaynağı gibi bilgileri de sunan bu eklentiyi Ugly Email'le birlikte yükleyerek çok daha etkili bir koruma sağlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Tabi bu arada sizin e-postalarınıza da bu eklentiler göz atmış oluyor bu arada! Kurtuluş yok yağmurdan kaçayım derken doluya yakalanmayın derim bırakın bu ne idüğü belirsiz eklentileri, gmail veya muteber bir yerde açın e-postanızı veya mevcut postanızı bu şekli ile bırakın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play