E-postanızın Spam klasörüne düşmemesi için kesinlikle kullanmamanız gereken kelimeler

Hepimiz e-posta klasörümüzde bir çok spam iletiyle karşılaşıyoruz. Peki ya bizim attığımız e-postalar da spam klasörüne düşüyorsa? E-postanızın yerine ulaştığından emin olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler ve kaçınabileceğiniz kalıp ifadeler mevcut. İşte kullanmamanız gereken kelimeler...

E-postanızda kesinlikle kullanmamanız gereken kelimeler

E-postalarınızın tamamının okunmaya değer olduğunu ve asla hedef kitlenizin spam klasörüne düşmemesi gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama bazılarının oraya düşme ihtimali oldukça yüksek.

Farkında olmadan yaptığınız bazı şeyler mesajınızın hedefine ulaşmama ihtimalini arttırabilir. Ancak e-posta gönderiminize, bülteninize veya sunumunuza kırmızı bayrak çekecek kelime ve ifadelere geçmeden önce, e-postalarınızın teslim edilebilirliğini artırmak için hesabınızı güçlendirmenin birkaç yolu bulunuyor.

Abonelikten çıkma düğmesi önemlidir

İlk olarak, bir abone listesi kullanıyorsanız, düzenli olarak etkileşimsiz aboneleri çıkarmalısınız, böylece en etkileşimli tabanınız ile baş başa kalırsınız. Dijital pazarlama ve satış platformu Active Campaign'e göre, düşük bir açılma oranı zayıf bir gönderici itibarı anlamına gelir ve bu da hesabınızın e-posta hizmet sağlayıcıları arasındaki itibarını düşürür. Bir listeye toplu gönderim yapıyorsanız, e-postalarınızda abonelikten çıkma düğmesi bulunduğundan da emin olun. Hubspot'a göre, böyle bir butona sahip olmamak doğrudan spam'e gönderilmenin en basit yolu.

Doğrulanmış bir e-posta adresi kullanın

Her e-postanın alıcısına yönelik olduğundan da emin olun. "Sevgili arkadaşım" veya sadece "Sevgili" yazan ifadeler oldukça riskli; alıcının adını içerecek şekilde kodlanmış ifadeler ise daha az risklidir. Önce bir test e-postası göndererek kullandığınız tüm kodların gerçekten çalıştığından ve spam algılama yazılımının hemen işaretleyeceği büyük harf veya gereksiz ünlem işareti kullanmadığınızdan emin olun. Son olarak, yeni veya sizin tarafınızdan doğrulanmamış bir e-posta adresi değil, doğrulanmış bir e-posta adresi kullandığınızdan mutlaka emin olun.

Şu anda spam klasörünüze baktığınızda: Çekilişler, penis büyütme ve başarısız kargo teslimatları hakkında sahte kimlik avı e-postaları görmeniz oldukça yüksek bir ihtimal. Bunlar yalnızca doğrulanmamış e-posta adreslerinden veya düşük açılma oranlarına sahip adreslerden geldikleri için değil, aynı zamanda konu başlıkları ve gövde metinlerindeki kelimeler nedeniyle de buradadır.

E-postanızda kullanmamanız gereken kelimeler

Active Campaign'e göre, güvenilir bir mesajda bir veya iki spam tetikleyici kelimenin bulunması mesajı büyük olasılıkla spam'e göndermez, ancak yukarıdaki gibi diğer risk faktörleriyle birlikte çok fazla sayıda olması yüksek ihtimalle gönderebilir. Bu yüzden kaçınmanız gereken bazı kelimeler var:

 • "1 numara" ve "%100 ücretsiz" gibi sayılar.
 • "Ek gelir", "ekstra para kazanmak", "finansal özgürlük" veya "kendi işinizin patronu olmak" gibi kolay para kazanma dolandırıcılığı ile ilişkili kelimeler.
 • "Nakit ikramiye" ve "büyük paralar" gibi parayla ilişkili ifadeler.
 • "Kötü kredi durumunuzu ortadan kaldırın" veya "borcunuzu konsolide edin" gibi herhangi bir şey.
 • "Ücretsiz hediye", "ücretsiz bilgi" veya "ücretsiz yatırım" gibi "ücretsiz" olan her şey.
 • "Eşantiyon" ve yine bir şeyin "bedava" olduğunu ima etmek için kullanılan diğer kelimeler.
 • Bir şeyin gerçekten muazzam olduğunu ima eden kelimeler, "hayatta bir kez" veya "mucize" gibi kelimeler.
 • "Hemen harekete geçin" veya "önemli bilgiler..." gibi aciliyet veya baskı hissi yaratan herhangi bir ifade.
 • "Kazanan sizsiniz", "seçildiniz" veya birisinin özel bir fırsat elde ettiğini düşünmesine neden olabilecek herhangi bir şey.
 • "Sevgili arkadaşım" veya yazdığınız kişiye özel olmayan herhangi bir selamlama.
 • Temel olarak, " hiçbir ek ücret yok" veya "satın alma gerekmiyor" gibi mesajınızın bağlamına uymayan finansal kelimeler.
 • "Bu önemsiz değil" veya "bu spam değil" şeklindeki ifadeler.
 • "Şifre" veya "sosyal güvenlik numarası" kelimeleri.
 • Valium veya Viagra gibi markalı ilaçlar, hatta "kilo verme" gibi kulağa tıbbi gelen genel terimler.

Bu kelimeler e-postanızın içeriğine uygunsa ve mesajınızın geri kalanı sağlamsa, tabii ki spam'e sürülmenize neden olmayabilir. Ancak söylediğiniz veya reklamını yaptığınız şeyi kanıtlamak için çok az şey içeren bir "Sevgili arkadaşım" e-postası atarsanız, teslim edilmesini beklemeyin.