econav: Cep telefonlarıyla benzin tasarrufu

Nokia'nın S60 ile çalışan cep telefonu modelleri artık bir işe daha yarayacak: Benzin tasarrufu...

  • Halil Mollaoğlu
econav: S60 cep telefonlarıyla benzin tasarrufu
econavi: Doğru vitesi kullanın.

İspanyol geliştirici Crambo Labs, econav ile benzin tasarrufu yapmanızı sağlayan bir yol planlama yazlımı sunuyor. Program farklı araç modellerine yönelik hazırlandı, Audi A1 ve VW Golf gibi otomobiller için profiller sunuluyor ve Nokia'nın S60 cep telefonlarıyla çalışabiliyor. Otomobil kullanımı mobil şebeke veya GPS üzerinden yerelleştiriliyor.

Firmaya göre Located Based Service (LBS) çevre bilinçli bir sürüş için gerekli vitesi gösteriyor ve yüksek/düşük devirde sürüşe karşı uyarıyor. Yeşil bir gösterge en ekonomik, sarı ve turuncu renkli göstergeler orta halli ve kırmızı gösterge ise en yüksek benzin kullanımını temsil ediyor. Kullanıcı, kendisini gideceği hedefe yönlendirecek en ekonomik yolu seçebiliyor. Programın ne zaman ve hangi fiyata piyasaya sürüleceği henüz belli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

İyi bir sürücü bunları kendide anlayabilir kanımca ....

Tamam ama VW Golf 6 (diğerlerini bilmiyorum=) DSG olanları fazla yakmamak için bin800 ile 2bin300 devirde vites değiştiriyor bence gereksiz düz vites kullanıcıları da 3bin deviri geçmeden değiştirirlerse tasarruflu diye biliyorum.. Bu Prg. ne kadar gerekli acaba..?

basarilar... ama arabam bile yok ki!

tamamda kardesim arabanın devir saati varki zaten. oradan bakarak kullanılabilir. biraz gereksiz bi uygulama.

program daha önce belirli iki nokta arasından gidilen yolların kaydını tutuyor ve ekonomik yolu da söylüyor, yani sadece anlık devir sayısı değil, çok daha geniş çaplı istatistikler ile uğraşan bir uygulama... çok güzel =)

Firmaya göre Located Based Service (LBS) çevre bilinçli bir sürüş için gerekli vitesi gösteriyor ve yüksek/düşük devirde sürüşe karşı uyarıyor.

Tamamda yuksek/dusuk devri nasil anliyor bende bunu anlayamadim, 2 nokta arasindaki mesafeyi cok hizli katetmesindenmi yoksa microfonla tik tik vites gurultusu ve motor hariltisimi takip ediyor muahaha
Sacma sapan bir program zirt birt ekrana bak uygun vitestemiyim falan.
Tam kaza yaptiracak zimbirti

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play