Efsane hacker Mitnick ile çok özel röportaj

Bir zamanlar şirketlere korku salan Dünyanın en ünlü hacker'ı Kevin Mitnick ile çok özel röportaj...

Efsane hacker Mitnick ile çok özel röportaj
Bir zamanların en büyük bilgisayar hacker'ı: Kevin Mitnick

Bir zamanlar dünya onu konuşuyordu. "Bilgisayar korsanı" ve "hacker" terimlerini akıllara kazıyan ve 1990'lı yıllarda 'hacker tehdidi' manşetleriyle olay olan Kevin David Mitnick, 15 Şubat 1995 yılında FBI tarafından yakalanarak mahkeme önüne çıkartıldı.

Zamanında Fujitsu başta olmak üzere Motorola, Nokia ve Sun Microsystems gibi şirketlerin bilgisayar ağlarına izin olmaksızın girerek suç işlemiş ve suçu tespit edildiğinde 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmıştı.

Cezası sona eren Mitnick, hiçbir zaman bir hacker olduğu gerçeğini gizlemeye çalışmadı. Tam tersine bu gerçeğin farkında olduğunu her fırsatta da gösterdi. Ve şimdi Mitnick, beyaz şapkalı bir hacker olarak güvenlik danışmanlığı yapıyor.

Bunun yanında yakında bir kitap çıkarmayı da düşünen Mitnick, kitabıyla ilgili Forbes.com'un sorularını yanıtladı. İşte o ropörtaj...

Hakkımda çok spekülasyonlar yapıldı

- Çıkaracağınız kitaptan ne bekleyebiliriz?

Kevin Mitnick: Aslında bu kitap bir bakıma benim otobiyografim olacak. Bir hacker olarak neler yaşadıklarımı ve FBI tarafından yakalanmama kadar geçen süreçte başıma gelenler... Aslında benim hikâyem 11 yaşındayken ücret ödemeksizin telefon konuşması yapabilmemle başladı. Bu kitapta hacker'lıkla ilgili birçok bilgi olacak ve merak edilen sorular yanıtlarını bulacak.

- Kitabınızda başka neler yer alıyor?

Kevin Mitnick: Aslında anlatmak istediğim her şeyi kitabıma saklıyorum. Ancak şunu söylemeliyim ki kitabımda yargılandığım günlerde başıma gelenler ya da devletin bana o günlerde takındığı tavırla ilgili herhangi bir bilgi yer almayacak.

Bu kitap daha çok 'Yakalayabiliyorsan yakala' tarzında olacak. Yani gerçek bir hacker hikayesi de denilebilir. Hayatım boyunca neler yaptığımı ve başıma gelenleri anlatmak istiyorum.

- Kevin Mitnick bir zamanlar o kadar şöhret oldu ki, haliyle hakkında birçok spekülasyonlar da yapıldı. Ancak her kafadan bir ses çıktığından hakkınızda asılsız da birçok haber çıktığını biliyoruz. Yani sormak istediğim Kevin Mitnick ile ilgisi olmayan ve mit olmaktan öteye geçemeyen olaylar nelerdir?

Kevin Mitnick: Mesela FBI'ı hiçbir zaman gizlice dinlemedim; bir ara kamuoyunda bu yönde bir kanı vardı. Bunun yanında National Security Agency ve NORAD'ı hack'lemek de yine bana yakıştırılmıştı; oysa benim bu olaylarla bir ilgim olmadı hiçbir zaman.

Nokia'yı bile hackledim!

- Peki ya yaptıklarınız?

Kevin Mitnick: Telefon şirketleriyle ciddi münasebetlerim olmuştur. Çocukken şehrin tüm telefon sistemlerini bozabilecek kapasitem vardı. Bunun yanında Digital Equipment, Sun Microsystems, IBM, Silicon Graphics, Nokia, Motorola ve Fujitsu gibi dev firmaları da hacklediğim doğrudur.

- Sizi bu saldırılara iten güç neydi?

Kevin Mitnick:Sadece merak... Yani hiç bu saldırılardan para kazanma gibi bir derdim olmadı.

- Sizce geçmişiniz ve tecrübeleriniz, bugün sürdürdüğünüz bilgisayar güvenlik uzmanlığına bir etkisi oldu mu?

Kevin Mitnick: Okullarda bilgisayar güvenliği öğretiliyor ve insanlar CISSP testini geçip geçmeyeceği derdinde. Ancak test geçilse bile bu her şeyin sonu değil elbette; yani bu testi bitirmek bilgisayar güvenliği konusunda insana pek bir şey katmıyor. Biraz 'hack hissi' olması lazım insanda. Çünkü en iyi hacker'lar tüm zorlukları hesap ederek nerede ne yapılması gerektiğini en ince detayına kadar düşünürler ve insan faktörünü her zaman göz önünde tutarlar.

CISSP'i geçen birisi belki sistemlerdeki zayıf noktaları bulabilir ya da risk faktörünü görebilir. Ancak 'hack duyusu' olan birisi bunun çok daha ötesini görebilir. Mesela üç farklı ufak çaplı sistem noksanlıklarının birleşmesiyle yüksek derecede bir noksanlık ortaya çıkabilir; bunu da ancak ince düşünen bir hacker fark edebilir.

Geçmişim önüme hiç engel olarak çıkmadı diyemem

- Bir hacker'ın en büyük özelliği nedir?

Kevin Mitnick: Çok tecrübeli ve becerikli bir kişinin bilgisayar güvenliği konusunda geleceği parlaktır; ancak izin olmaksızın bir sistemi hack'lemeyen birisinin gözümde 'hacker' olma şansı yoktur.

- Geçmişiniz herkesin malumu. Peki başınıza bu gelenler iş hayatınızı da olumsuz yönde etkiledi mi?

Kevin Mitnick: Aslında bu konuda net bir şey söylemek zor; neticede insanların beni neden işe almadığını gerçekten bilmem mümkün değil. Elbette bazı şirketlerin beni işe almakta sakınca görmesini anlayabiliyorum; neyse ki buna aldırmayan ve beni bu halde kabul eden şirketler de yok değil. Hatta Federal Aviation Administration başta olmak üzere ismini açıklayamayacağım bazı devlet bölümlerinde de çalıştım bir vakitler.

- Devlet yıllar boyu sizle ilgili kovuşturma yürüttü ve en sonunda da 5 yıllık bir hapis cezası geldi. Sizce bu kovuşturma ve sonrasında yaşanan olaylar sayesinde bilgi teknolojisi dünyası artık daha güvende denilebilir mi? Yani sizin başınıza gelenler hacker'ları korkutmayı başardı mı?

Kevin Mitnick: Hukuku çiğneyen kim olursa olsun elbette cezalandırılmalı. Ben hiçbir zaman neden bu cezayı aldığımı sorgulamadım ve yıllarımın parmaklıklar altında geçmesinin altında başka nedenler aramadım.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 54 Yorum

90 li yıllarda güvenliğin şimdiki kadar sıkı tutulduğunu sanmıyorum.
yazık merak insana neler getiriyor eline ne geçti o siteleri hackledinde
işe almayan insanlar tarafından hor görülmek ve 5 yılını 200 metrekarelik bi binanın içinde geçirdin sadece
insanların asırlarca yaşamadığını düşünürsek 5 yıl koskoca bir zaman
insanlar için..

hayattan bişey kazanamamış bir adam bu nu adam yerine koyup ropörtaj yapan bir gazete detgi tv hackerlik özenilecek çok iyi bişey degil kul hakkıdır girdin aglarına senin hakkın olmayan ama birinin hakkı olan bilgilere aldın almadın bilemem ama bildigim bişe iyi yapmadıgın allah yardım etsin bu adama bide sırıtıyor bunu adam yerine koyupta işe alana yazak onda şuç var

^herşey bir merak ile başlamış^ insanın başına ne geliyorsa bundan geliyor işte ama bazen güzel şeylerde geliyor

Kevin Mitnick bir dahidir. Ondan öğreneceğimiz çok şey vardır. Sanal Korsan adlı hayatını anlatan bir film var. Ona bir suçludan çok bu alanda kendini kanıtlamış bir dahi olarak bakmak gerekir.

Hor görülmek mi¿ Cesaretleri olmadığı için işe almıyorlar desene. Bu bilgi/deneyim kapasitesindeki bir insanı çalıştırmak herkesin harcı değil tabiki.

benimde şu an en büyük hedefim bilgisayarın en temeline kadar öğrenmek ama hacker olupta dünyaya zarar vermek değil bir güvenlik açığı bulabilirsin ama o açığa niye burnunu sokcanki :D

Keşke bu becerisini olumlu yönde kullansa, insanlaığa faydalı birşeyler yapsaydı... İşini en iyi yapanlar para için değil zevk için yapanlar, işinden zevk alanlardır. Bu adam da öyle yapmış, ama keşke iyi birşey yapsaydı.

Yazık; hem hapiste geçen yıllarına hemde bütün ömrüne yazık.

Bence bu durumda devletinde suçu var; bu tür özel yeteneği, eğilimi olan çocukları keşfedip onları yönlendirmeli...

Gerçekten güzel bir röportaj olmuş.
Sanırım herkes bu yazı dizisinden kendine göre bir takım izlenimler almıştır.

Max_Real Qnx

akMurat sen bu olayı abartın herhal neyi ögrenecegiz şuç olan bişeyimi nasıl bir mantık bu sendeki anlamadım adam suç işlemiş sen ögrenecek çok sey var diyon senin ve bu adamı övenlerin ilk önce akla ihtiyacı ve o aklı kulanacak huzurlu bir ortama ihtiyaçı var sebeb düşünüp neyin yanlış neyin dogru oldugunu ögrenmek için

Kimbilir kaç güvenlik firması peşine takılacak.

KEVIN MİTNİCK 'e hayranım keşke onun yerinde olabilseydim eger bunları bende yapardım. böyle muhteşem bi yetenegi niye iyi yönde kullanmadıgını merak ettim boyle daha çok zevk alacagından eminim

Seviyorum bu adamı. Gerçek bir dahi o. :)

Bence en iyi komplo teorisi ispatlanamayan, en iyi hacker yakalanamayandır. Ayrıca bunca yaşadığı şeyden sonra yaptıklarını kendisi de onaylamıyor. Örnek alınacak bir yan göremiyorum bu kişinin hayatında, yeteneğiniz varsa bunu legal yollarla da ıspatlayabilirsiniz. Tabi onun yaşadıkları Beyaz Şapkalı Hacker olgusunun doğmasına taban oluşturmuştur diye düşünüyorum.

Elinizde imkan varken çalışın,adamı öveceğinize veya ona hayranlık duyacağınıza!

ÇOKK YAKIŞIKLI ...

hayran olduğunuz adama bakın :D

kitabı çıkar çıkmaz alacağım.benim için gerekli bilgiler içeriyor gibi bu kitap...

yorumralar bak yaa :D gelde gülme böyle bir roportajdan sonra """ çok yakışıklı""" diyebilen salak kızlara yada lez erkeklere de rastlayabiliriz

bu adam benim ilahimdir adamın hakkında yorum yazarken gecişini inceleyin biraz

"hayattan bişey kazanamamış bir adam bu nu adam yerine koyup ropörtaj yapan bir gazete detgi tv hackerlik özenilecek çok iyi bişey degil kul hakkıdır girdin aglarına senin hakkın olmayan ama birinin hakkı olan bilgilere aldın almadın bilemem ama bildigim bişe iyi yapmadıgın allah yardım etsin bu adama bide sırıtıyor bunu adam yerine koyupta işe alana yazak onda şuç var"

gülmekten kırıldım yoruma......ayın yorumu :-)

harbiden yorumlara bak ya bayanları anlamak çokta zor değil teknoloji sitesine girmiş hacker bilmem neyi okuyo ilgilendiği nokta adamın yakışıklılığı:))))))puhaha düşünce sistemine bak:))

bende alıcam çokk ii bir kitap olucak ^^

sayın yetkili,
sayfaları hazırlarken niçin sonraki sayfa diye düzenliyorsunuz,anlayamıyorum.Ropörtajın tamamını bir tık'ta niçin okuyamıyoruz acaba?Diğer sayfaları okumak için kaç tane tık'lamak gerekiyor.Bilmiyorum,ama bu bana çok can sıkıcı geliyor.
Bilgilerinize

sevgili mitnick benimle ortak ol

helal olsun be adama bak süper hackermiş..

tek sayfada okuma talebini destekliyorum. bilgiyi verirken iskence haline getirmeyin

kevin mitnicke kimse birşey diyemez o bu alemin kralı..hackerların babasıdır.hackerlık sadece pc başına geçip md5/hash çözmekle olunmuyor.

Adama baksna daha çocukken bile şehrin telefon sistemini çökertebilecini sölyr , Bölelerini cezalandrmak mi daha iyi olrdu devlet içn kullnmak mi ?
Well

bu adam nasıl türk değil hayret bu tür işleri genelde türkler yaparda şaştım

O kitap çıkacak değil zaten çıkmış bir kitap. Aldatma sanatı diye arattırın bulacaksınız.

walla bu değil de dünyanın en kral 2. hackeri bonus kafralı 1 Türk

--biz bu işlere Jetonları iple bağlayarak beleş konuşma ile başladık__
:D

O yapmasaydı bi başkası yapardı nasıl olsa iyi oldu daha güvenli sistemler geliştirmek zorunda kaldılar. Kötü olmadan iyi olmuyor işte buda lazım:) Kaldıki herkesin sahip olamayacağı düzeyde bilgiye sahip olmak yanında büyük sorumluluklarda getirir mantığıda burda bir kez daha ispatlanıyor:):) Neyse adam zeki orası kesin

bencede cezalandırılsın...

merhaba ben kurd_hacker adam çalış mış onların avantaj ları çok benim de böyle avantaj larım olsaydı bende yapar dım ama yok yinede bi türk olarak ona meydan okuyorum.......

BENCE ABARTILACAK BİŞİ YOG İSTEYEN V EKENDİNE GÜVENEN HER HACKER YAPABİLİR!!!!Kİ BEN DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRM

bende 5-6 yıl sonra hackerin tamı olcam inşallahd evletin hacker ama

arkadaslar dünya capında FBI tarafından aranan türk hacker gecenlerde tuzlada villasında yakalandı!!!!!isim vermeyeyim, bu hacker sorgusunda beni nasıl buldugunuzu söleyin, size neler yaptıgımı anlatayayım dedi.....

arkadaşlar bana sesli sohpet siteleri için chatmaster proglamı lazım eyer varsa ve yardımcı olursanız sevinirim radyasyon_19@hotmail.com

Benden onceki iki yormu yazan arkadaslar herhalde dunyadan bi haber adam hayattan o kadar cok sey kazanmis ki yaptıklarını kabullenip sorumluluk ustlenmeyi ogrenmis evet belki bu roportaj yerine demet akalının millete nasıl hakaret ettigi yada aysu kayacının insanimizi nasil kucuk dusurdugu sizi daha cok ilgilendirebilirdi adam yaptiklarinin ozenilecek bisi olmadigini ancak yaptıgı isi de 4 - 4 lük yaptigini soyluyor unutulmaması gereken bir nokta daha bu adam ve benzerleri sayesinde su an kullanilan guvenlik sistemleri gecerliligini koruyor :) Yani kullandiginiz Güvenlik sistemleri bu adamlarin o suclari islemesi sayesinde var

Walla helal olsun..Hep Hayalmdi bi hacker olmak ve oluyorumm çok tecrübeli olmasamda..:)

yazdığı bir kitapta'da truva atı kullanılarak bir kişisel bilgisayarı nasıl lamerlediğini anlatıyordu bu zavallı. sadece tcp/ip ve network bilgisine sahip fakat programlamadan bir halt anlamadığı halde pratik ve yeterli zekası sayesinde bu konuma gelmiştir kendileri.

Kimilerine göre Dünya'nın en büyük hackerı Kevin Mitnick'tir. Ama benece değil çünkü yakalanmış. Ama o kadar büyük olsaydı yakalanmaması gerekirdi. Zaten Dünya'nin en büyük hacker ını bilmenin ihtimali yok çünkü bilindiği ve yakalandığı anda en büyük değildir. En büyük olması için bilinmemesi gerekir.

@19 Ağu 2009 21:40 yakalanmayıpta FBı ın SAS pogrmını hackleyecek bir hacker göster bana ?

@19 Ağu 2009 21:40 Her şeyi geçtim kimse bilmedikten sonra nasıl en büyük olucak ? :D Ve ayrıca Kevin Mitnick yakalanmamıştır. Kaçmaktan sıkılıp FBI a kendini yerini söyleyip aldırmıştır. Kendi yerini söylemesinin bir nedenide yaptığın işin doğru olmadığına kendi de inanmasıdır. Ve muhtemelen kendi yerini bildirmesi cezasınıda azaltıştır. :)

Kevin Mitnick hatalı olduğunu kendi de kabul ediyor. Ben yaptığı şeyin faydalı olduğunu düşünüyorum . Kendisine mi? Belki.
Fakat güvenlik sistemlerinin gelişmesine katkısı olduğu kesin.

haha tr de olsa iş teklifi yağardı bu adama :)

GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK HACKER MİTNİCK !

bu yazıyı yeni okudum sanırım araştırmamışsın kevin mitnick yakalanmadı kendini bilerek yakalattırdı işi espiriye vurursak adam kaçmaktan bıkmış baktı bunlar yakalayamıyor yerini söylüyor gelip alıyorlar..

hayır o kendini yakalatmadı Tsutomu Shimomura nın bilgisayarına saldırıp adamın kişisel bilgilerini çalınca Tsutomu Shimomura fbi a yardım edip yakalattı

Ben Bu Adama Ozenıyorum Bende Boyle Bı Hacker Olucam... Turkıyenın En ıyı Hackerı

ADAMIN DİBİSİN

Zeki bir insan... Şimdilerde beyaz şapkalılar tarafında.

Bu adamın hayatını anlatan bir dizi şu aralar yayında.İsmi Person Of İnterest.İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

2005 yada 2006 idi turkiyeye geldi bu arkadaş gördüm

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir