Efsane oyun bedava mı oluyor?

"Bizim oyunumuz da bedava olacak": Bu sözleri biz değil, bizzat oyunun tasarım müdürü söylüyor!

  • Gökay Özbudak
Efsane oyun bedava mı oluyor?
Oynayan kolay kolay bırakamıyor...

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan World of Warcraft, Tom Chilton'a göre bir gün bedava olabilir ancak o gün bugün mü? World of Warcraft'ın tasarım müdürü Tom Chilton şunları söylüyor; "Bir gün, aylık para almamızın bir anlamı kalmayabilir."

Lord of the Rings Online ya da Dungeons and Dragons Online gibi oyunlar, kullanıcılardan aylık ücret talep etmeyi bırakmışlardı. Bu oyunlar, aylık ücretlerden gelecek parayı, oyunun içinde bulamayacağınız ya da oyundaki paranızla satın alamayacağınız eşyaları kullanıcılara gerçek para karşılığında satarak karşılıyor.

Tom'a göre bu yöntem daha az kullanıcıları olan oyunları geride bırakmak için yapılıyor; "Biri bedava olduğu zaman diğerinin kullanıcılarından birkaçını çalıyor. Başka bir oyun gelir ve bize toz yutturursa bunu biz de düşünebiliriz. Ya da biz başka bir MMO yaptığımızda bunu düşünürüz. Bu konu hakkında çok fazla kafa yormuyoruz ancak yakın gelecekte yapmayı düşündüğümüz bir şey değil."

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

World of Warcraft tahtından iner mi? Önce bu soruya cevap vermek lazım. Bana göre inecek gibi gözükmüyor, bu durumda ücreti kaldıracaklarınıda düşünmek mantıksız olur. Ama yazıda dikkat edilmesi gereken yer farklı bir MMO noktası. Blizzard'ın farklı bir MMO üzerinde çalıştığını varsayabiliriz. Ama bu da ne kadar doğrudur, onu bilemiyorum. :)

Yapmasınlar zaten KnighOnline'ın durumu ortada. Çoluk çocuk dolmasın.

Knight Online gibi olur sonu.Hertürlü hile ve insanla uğraşamayacak seviyeye gelince nerde yanlış yaptıklarını düşünmeye başlarlar.Bu haliyle kalması oynayanlar için en iyisi...

Bedava olursa bu sefer de server yoğunluğu çilesi baş gösterebilir. Knight online, silkroad vs. olsun bedava oyunların çoğu servera girişte sorun çıkartıyor zaten.

SW:ToR geliyor ya, o yüzden böyle konuşuyor.

kaba bir hesapla benimde dahil olduğum 11 milyon kullanıcından yıllık kazandıkları para..

11.000.000x15x12= 1.980.000.000 yani 2 milyar dolara yakın

ki bunun içine oyundaki yaptığınız değişiklerin ücretleri, mağazadan kazandıkları para ve sattıklara oyun keylerin ücretleri dahil değil ( ki su an 3 paket mevcut en son lvl olan 80e gelmek için 3 paketede sahip olmanız lasım ki buda toplam yaklaşık 100 dolar )

sonuç hayatta bırakmazlar parayı bedava yapmalarına imkan yok...en azından bu asırda değil...

Sakın yapma Blizz. Yaparsan Aion'dan, Knight Online'den farkı kalmaz yoksa World of Warcraft'ın. Değil kendini bilmeyen çocuklarla role playing yapmak, aynı server'da dolaşmak bile istemiyorum. Blizz üzme bak bizi. Hilesiz ol temiz ol lagsız ol hazırız 12€ değil 32€ vermeye. Yeter ki hakkını ver...

Dün 20:10 Sakın yapma Blizz. Yaparsan Aion'dan, Knight Online'den farkı kalmaz
-----------------
Aion hem bedava değil hem de grafikleri wow'dan daha güzel.

Sakın yapmasın yoksa bilgisayar sandelyesiyle birleşenlerin sayısı artar... :/

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play