Efsane oyunun 29 yıl sonra ortaya çıkan sırrı

Kendi döneminin efsane oyunu içerisindeki sır, tam 29 yıl sonra ortaya çıktı!

  • Cenk Atlı
Efsane oyunun 29 yıl sonra ortaya çıkan sırrı

1987 tarihli efsanevi boks oyunu Mike Tyson's Punch-Out'ta yıllar sonra oldukça ilginç bir ipucu keşfedildi. Midwesternhousewives adlı Reddit kullanıcısı tarafından keşfedilen bu özelliğe göre, oyundaki bazı "sürpriz yumurtalar" oyunculara rakiplerini tam olarak ne zaman devirebileceklerinin ipucunu veriyor.

Yukarıdaki resimde seyirciler arasında en ön sırada ve sol tarafta yer alan sakallı figür, maç esnasında tam olarak yumruk atmanız gereken saniyede başıyla belirgin bir işaret yapıyor. Ve oyuncuların nihai zafere ulaşması için yapması gereken tek şey aslında sadece bu işaretleri takip edip doğru zamanda yumruk atmak... Kulağa inanılmaz gibi gelebilir ama, NES yapımı olan oyundaki bu küçük ipucu, 29 yıldır bir sır olarak kalmayı başarmış...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Emek harcanan her iş kendini belli eder ve er ya da geç hakkettiğini alırlar.

@13 Nisan 2016 17:44 bunun emek harcamayla ne alakası var acaba?

@13 Nisan 2016 22:37 Oyunlar gökten zembille inmiyor! İşte bu alakası var!

Eski oyunların neden çok başırılı olduğu hakkında harika bir detay veren makale! Herşeyde olduğu gibi başarı detaylarda saklıdır. 30 sene önce adamlar oyun yaparken daha nasıl detay ekleyebiliriz diye kafa patlıyordu şimdi yap sat rezaletine döndü. Ayrıca çok nadirde olsa buna benzer detaylar başka oyunlarda da vardır. son olarak bu detayı daha önceden fark eden bir oyuncu mutlaka olmuştur diye düşünüyorum.

@13 Nisan 2016 17:55 Yazıma eksi veren arkadaşların eksi verme sebebi nedir? Bir açıklarlarsa sevinirim. Dediğime neden katılıyorlarmış, yazıma eksi verecek kadar çok biliyorlarsa bunu da açıklayabilirler sanırım. Eskiden; başarısız uğraşılmadan yap sat amaçlı geçiştirme oyunlar yapıyorlardı da oynanması çok zevkli detaylı kaliteli çok başarılı oyunların yapımına günümüzde başlandığını mı iddia ediyor da o iddialarına ters geldiği için mi eksi verdiler yoksa sadece canları mı sıkılmıştı?

@14 Nisan 2016 16:59 yazımı yanlış anlamayın eleştriye açığım, eğer yanlışım varsa buyrun düzeltin bekliyorum, bu sayede bende sizden birşey öğrenirim. ama bunun aksini yaparak; cevap vermeyip sadece eksiye basmakta ısrar etmekle, asılsız yere keyfiye eksiye bastığınızı ifşa ediyorsunuz. ;)

@15 Nisan 2016 02:36 Evet kafama göre bastım okumadım bile ne yazdığını:) Kendi yorumuna yorum yaptığını farkettim, eksi verdiniz filan diye yazınca bastım eksiyi:) Millet sana yorum yapmak zorunda mı? Eksi verdiler diye açıklamamı yapacaklar? Gecenin ortasında bunu mu dert edindin? (bknz:saat 02:36)

@15 Nisan 2016 09:34 İtirafınız için çok teşekkür ederim! Milyarlarca insanın hemfikir olduğu bir konuya eksi bombardımanı olunca insan haliyle sebebini merak ediyor. Herkesin hemfikir olduğu konuya eksi verince açıklama yapmak bir mecburiyet değil tabi ki ama kendine saygı duymakla ilgili bir mecburiyet. Hani insanları meşgul edince özür dilenir, bu bir nezakettir ya buda öyle birşey. Neden eksi verdiğini açıklayamadığından açıklama yapmaktan kaçmaktan iyidir zannımca. Karakter meselesi tabi.

@15 Nisan 2016 09:34 Yazıya cevap vermeden sadece eksi vermenin anlamı: "bütünüyle hatalı yazı", "yazıdaki görüş baştan sona tamamen hatalı", "gerçeğin tamamen zıddı görüş" "görüş bile bildirmeye değmez komple saçmalık" gibi manalara geliyor. Bir görüşe katılmamak en doğal hakkınız ancak yazının hangi kısmına katılmadığını adam gibi belirtirsin, belirtmeye üşeniyorsan da kendine saklarsın! Ben yazıma saldırmanıza katlanmaya mecbur olacağım ama sizler cevap vermeye bile mecbur değilsiniz öylemi?

Bence bu detayı daha önceden birileri farkedip yaymamış olabilir. Bazen bende oyunda buna benzer buluyorum yararlanıyorum ama yaymıyorum.

Bu oyun 87 yapimi miydi be

Bunun Wii versiyonu var bende ve bir yerden sonra çok zorluyor. Acaba ondada böyle tiyolar var mıdır

@14 Nisan 2016 08:46 Yeni oyun bu yüzden birşey diyemeyeceğim, ama var olma ihtimali var. Oyunu oynarken bu veya buna benzer bir farklılık oluyor mu? buna dikkat ederek oynayın, deneme yanılma yönetemiyle kendiniz fark edeceksiniz. Eğer çok iyi ingilizceniz varsa resmi Nintendo forum sitesinde sorabilirsiniz, oyun fanatikleri bilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost