Efsane tarayıcı Mosaic, 20. yaşını kutluyor

IE, Firefox, Chrome, Opera yokken o vardı! Şimdi adı bile hatırlanmasa da efsane tarayıcı 20 yaşında

  • Zeynel A. Öztürk
Efsane tarayıcı Mosaic, 20. yaşını kutluyor

Tam 20 yıl önce indirilmeye sunulan bir zamanların popüler web tarayıcısı NSCA Mosaic, doğum gününü kutluyor.

Web tarayıcılarının öncüsü olarak kabul edilen Mosaic, University of Illinois'deki National Center for Supercomputing Applications (NCSA) tarafından geliştirilmişti ve metin tabanlı web grafikleri, çoklu ortam içerikleri sunabilen tek tarayıcıydı.

NCSA direktörü Larry Smarr ve takım arkadaşları tarafından geliştirilen Mosaic'in ilk amacı, yüklemeyi ve kullanımı kolay bir hale getirmekti. Mosaic'in diğer bir özelliği ise işletim sistemine bağlı olmaksızın kullanılabilmesiydi.

Mosaic'in geliştiricilerinden Marc Andreessen, daha sonra NCSA'daki takım arkadaşlarının neredeyse yarısıyla Netscape Navigator'ü geliştirmişti. Netscape Navigator, 90'larda uzun süre piyasanın lider web tarayıcılarından bir tanesi olmayı başarmıştı.

Nisan 1993'de Unix sürümü tamamlanan Mosaic'in Mac ve Windows sürümleri de aynı sene içinde yayınlanmıştı. Tarayıcı, ilk senesinde 1 milyon kez indirilmeyi başarmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

htlm5 açmaya çalışsak bilgisayar patlar

ilk kez bilgisayarım olduğunda Netscape Navigatorü karıştırırdım karıştırırdım ne olduğunu anlayamazdım öylecene masaüstünde 2 yıla yakın simgesi durdu , silmeye de korkuyordum bilgisayarı bozacağım diye, üstelik etrafımda yardım alabileceğim kimsede yoktu , bilgisayarı olan tek komşumuzlada aramız iyi değildi. sonradan öğrendim ki interneti olanlar internete onunla giriyorlarmış ve silmemde sakınca yokmuş :) hem internetim yoktu hemde ingilizceydi

Sen de yorum yaz