Eğer telefonunuz yanınızda değilse...

Cep telefonunuz yanınızda değilken kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Yalnız değilsiniz...

  • Levent Öztürk
Eğer telefonunuz yanınızda değilse...

Okulda veya işte, akıllı telefonunuz yanınızda değilken kendinizi endişeli hissettiğiniz olduysa, artık bunun sebebini yapılan bir araştırma ile desteklemeniz mümkün.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefon kullanıcılarının telefonlarından ayrılmaları, kişilerde endişe yaratabiliyor ve bu da kavramsal yeteneklerini etkileyebiliyor. Araştırmacılar, bir grup iPhone kullanıcısı üzerinde yaptıkları araştırmada, kişilerin bulmaca (puzzle) çözerlerken, iPhone'larının yanlarında olduğu durumlarda daha başarılı olduklarını belirledi. University of Missouri araştırmacıları tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların telefonlarından ayrılmaları durumunda belirgin fiziksel farklılıklar, yükselmiş kalp ritmi, kan basıncı ve endişe, gösterdiklerini ve daha düşük bir algısal performans gösterdiklerini belirtildi.

Journal of Computer-Mediated Communication'da yayınlanan araştırmada belirtildiği üzere, cep telefonundan ayrılma üzerine çok az araştırma bulunuyor. Ancak araştırmacıların önerisi, cep telefonunu kontrol etme alışkanlığınızdan kurtulmak yerine, bir sınav, toplantı ve benzeri önemli durumlarda telefonlarınızı yanınızda bulundurmamanız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Telefonum yanımda değilken kendimi özgür hissediyorum.

Ben canım istediğimde 2 bin liralık telefonu evde bırakabilirim. Bu şekilde zincirlerimi kırıyorum.

@19 Oca 2015 08:12 hemen haber verelim bütün araştırmayı çöpe atsınlar..

Telefonum yanımda değilken oldukça mutlu ve huzurluyum giderim sahile çayımı içerim , yürüyüşümü yapar , oturur bir yerde gazetemi okurum,kahvaltımı yapar çeker giderim evime oh mis ama yanımda telefon varken şarjı az ise o zaman çıldıracak gibi olurum garip bir durum :)

apple fanboyları hasta zaten telefonlarından bir dakika ayrılsalar tirtir titriyorlardır:)))

onun no cep telefonu :)

Telefonsuz ben bir hici.m :D

yanımda değilken daha iyi hissediyorum hele şarjı bitip kapanırsa bir hafifleme rahatlık geliyor cep telefonu nun tasmadan bi farkı yok.

Sen de yorum yaz