Einstein'ın 90 yıllık ceketi için servet harcandı!

Dahi bilim adamı Albert Einstein'ın 1930'lu yıllardan kalma ceketi, açık artırma ile, küçük bir servet karşılığında yeni sahibini buldu!

  • Levent Öztürk
Einstein'ın ceketi için servet harcandı!

Geçtiğimiz gün Christie's müzayede merkezinde ilginç bir açık artırma yaşandı. Albert Einstein'in sıklıkla giydiği bir ceket, açık artırma sonucunda yeni sahibini buldu. 

Indiana Jones'u anımsatan ceket, 144.424 dolar satıldı. Christie's, bu ceketi "oldukça keskin kokulu" olarak tanımlamakta ve Einstein bu ceketi, 1930'ların ortalarında, Naziler'den kaçmak için Almanya'dan Amerika'ya geldiği sıralarda almıştı. Hatta bu ceketin, kendisinin kalıcı ABD vatandaşlığı almasının kutlamasında verilmiş olma ihtimali de bulunuyor. Ceketin markası ise Levi Strauss.

Einstein bu ceketi aldıktan sonra, neredeyse ayrılmaz ikili olmuşlardı. Christie's'in belirttiği üzere, geçen yıllar içerisinde ceket belirtin bir şekilde eskimiş durumda. Einstein ile Princeton'da beraber çalışan bir başka bilim adamı Leopold Infeld'in anılarında belirtilene göre Einstein bu ceketi sürekli olarak giymekteydi. Infeld, Einstein'ın maddi sınırlamaları minimuma indirmeye çalıştığını söylüyor. Uzun saç, berber ihtiyacını azaltırken, "bir adet deri ceket, yıllar boyunca mont sorununu çözdü."

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Heralde o ceketi giyince akıllı oluyor.

küçük bir servet mi yaklaşık 450.000 tl. ortalama bir devlet memurunun 3.000 lira aylık aldığı düşünülürse yemeden içmeden yaklaşık 15yıl boyunca maaşını biriktirmesi gerekiyor

Tüm sır bu ceket de saklı olmasın?! O cekettir güzel eder adamı/ atomfizikçiler alsın benim gadami... Adam bu ceketi alacak Levi's'e müzesi için veya Koleksiyonculara pazarlayacak olmadı seri üretimine geçilecek. Yaz ceketin sırtına E = mc2 bunu giyen çocuğunuz dahi olur, orta öğrenim öğrencisi olan veliler kapışır. Adam da ticari zeka varmış. :D

@19 Temmuz 2016 08:21 Bu ceketin içinde yıkama talimatında; ''kesinlikle yıkamayınız! Ceket kokmaya başladığında buradan çıkan koku çocuğunuzun beyin hücrelerinin çalıştığını, konseptörlerin geliştiğini ve IQ derecesinin yükseldiğine işarettir'' diyede eklesinler oldu olacak.. Bırak ABD'yi burda bile yok satar mankafa çok! :-)))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost