Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır (Tüm Cihazlar İçin)

Windows'ta, Android'de ve iOS'ta en kolay yoldan ekran görüntüsü nasıl alabilirsiniz? Açıklıyoruz...

iOS ve Windows'ta Ekran Görüntüsü Alma

iOS ve Windows'ta Ekran Görüntüsü Alma

iOS

iOS'ta ekran görüntüsü almak, Android'dekinden daha kolay. Her şeyi tek bir kısayolla halletmeniz mümkün. Bununla birlikte iOS için üçüncü parti ekran görüntüsü uygulaması bulunmuyor.

Kullanmanız gereken kısayol, Güç + Home düğmeleri. Bu düğmelere aynı anda bastığınızda ekranınızda görünenler, Kamera Rulosuna kaydedilecek ve Ekran Görüntüleri albümünde görünecek. Alternatif bir yol olarak iPhone veya iPad'inizi bilgisayarınıza bağlayıp, bu şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Bunun için macOS'ta yapmanız gerekenler kolay. Cihazı USB üzerinden bağlayın ve QuickTime'ı açın. File menüsünden New Movie Recording'e tıklayın. Kırmızı kayıt düğmesinin yanındaki açılır menüye tıklayın ve iPhone'u seçin.

Windows

Windows'ta çok eskiden olduğu gibi klavyedeki PrintScreen (Prt Scr veya PrtScn de olabilir) düğmesine basıp, bir resim düzenleme programında Yapıştır seçeneğini kullanabilirsiniz. Klavyenizde Windows tuşu varsa, Windows + PrintScreen tuşlarını kullandığınızda ekran görüntüsünü Resimlerim klasörüne kaydetmiş olacaksınız. Alt+PrintScreen kısayolu ise sadece etkin pencerenin görüntüsünü almanızı ağlayacak.

İşleri otomatikleştirenin yolunu arıyorsanız, Dropbox'un hoş bir işlevi var. Dropbox'un masaüstü istemcisini yükledikten sonra Preferences sayfasını açın ve Import sekmesine tıklayın. Burada "Share screenshots with Dropbox" seçeneğini işaretleyin. Artık her PrintScreen tuşuna bastığınızda ekranınızın görüntüsünü Dropbox'a kaydetmiş olacaksınız.

Windows'un Ekran Alıntısı Aracı biraz daha fazla seçenek sunuyor. Oyunlarda ise Windows 10 ile birlikte gelen ekran yakalama aracını kullanabilirsiniz. Oyun sırasında Windows+G'ye basarak Game DVR'ı açın ve Windows+Alt+PrintScreen'e basarak görüntüyü yakalayın.

Daha fazla işlevsellik arıyorsanız, seçenekleriniz oldukça zengin. Örneğin SnagIt, en kapsamlı ekran yakalama programlarından biri ancak ücretli. LightShot ve Jing ise SnagIt'e hem yetenekli, hem de ücretsiz bir alternatif sunuyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Windows 10 Mobile : ses açma ve güç duğmesi

İyi tamamda bunu LG yapmak resmen büyük işkenceye dönüyor olay ekran görüntüsü almak resmen kabiliyet meselesi

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
iOS ve Windows'ta Ekran Görüntüsü Alma
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir