Ekşi sözlük kapatılacak mı?

İnternet sansüründe son nokta Ekşi Sözlük'ün kapatılması mı? İşte inanılmaz iddia ve açıklamalar...

Ekşi sözlük kapatılacak mı?
Ekşi Sözlüğün kurucusu, sitenin kapatılacağını iddia ediyor

BTK'nın 22 Ağustos'ta devreye sokacağı iddia edilen 4 farklı internet filtresinin şoku atlatılmadan bu kez de Ekşi Sözlük'ün kapatılabileceği iddiaları ortaya çıktı. Konuyla ilgili TİB'den gelen açıklamada ise Ekşi Sözlük için herhangi bir engellemenin söz konusu olmadığı belirtildi.

Popüler sözlük sitesi Ekşi Sözlük'ün kurucusu olan ve sitede SSG ismiyle bilinen Sedat Kapanoğlu, Ekşi Sözlük'te açtığı "TİB'in ekşi sözlük'ü kapatma emri" başlığında Ekşi Sözlük'ün kapatılabileceğini iddia etti.

Ekşi Sözlük'e hosting (sunucu) hizmeti veren "sadecehosting" isimli hosting firmasına TİB tarafından 21 Nisan'da gönderilen e-posta'dan bahseden Kapanoğlu, "sonlandırılacak hosting'ler" listesine "sourtimes.org"un da girdiğine dikkat çekti. Ekşi Sözlük'ün tüm arka planını oluşturan "sourtimes.org"un sonlandırılmasıyla birlikte Ekşi Sözlük'ün de kapanacağını belirten Kapanoğlu, yazısının devamında yasaklamaya karşı çıkarak BTK ve TİB'in kontrolden çıktığını öne sürdü.

"Herhangi bir engelleme söz konusu değil"

TİB: "Herhangi bir engelleme söz konusu değil"

Kapanoğlu'nun yazısının ardından TİB tarafından yapılan ve sözkonusu mektubun varlığının yalanlanmadığı ek açıklamaysa şöyle:

"Sayın Yetkili;
sourtimes.org ve eksisozluk.com internet siteleri ile ilgili herhangi bir engelleme kararı bulunmamaktadır. Bunun için, herhangi bir adli işleme başvurmanıza da gerek yoktur.
Bilgilerinizi rica ederim.
Hukuk Daire Başkanlığı
T.İ.B."

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Kesinlikle çok büyük ayaklanma çıkar, çok büyük, baş edilemez.

yok artık ne yapıyor bu BTK ya internet özgürlüktür olmaz böyle birşey kısıtlamara hakları yok hiç bir şeyi herkez istediği siteye girebilmeli bu nedir anlamıyorum tmm çocuklar için diyorsunuzda herşey bu kadarı biraz fazla abatı ebeveynler tarafından kontröl edilmeli çocuklar böyle olacak iş değil gittikçe GERİLİYORUZ.

Hiçbir şey anlamadım.

internet = özgürlük

kim oluyor bu adamlar benim nereye girip giremeyeceğime karar veriyorlar?!

ya çokta tın yani. boş boş siteler. kapatılsa ne olur kapatılmasa ne olur.

İşler iyici kontrolden çıktı. Engelleme yok, yasak yok diyorlar, sadece uyarı, öneri gibisiden kılıflar uydurup, interneti sansürlüyorlar.

ekşinin gücü geri vites yaptırır adama

Millet hala arkadas biz seriat diyince gülüyor. Adamlar 10 yildir heryeri ele gecirdi. Karda yürüp izlerini belli etmiyorlar. Ya gözünüzü acarsiniz artik yada ...

ekşi sözlük bazen eğlenceli olmasına karşın bazı yorumlarda acayıp itici ve ayarsız tipler yüzünden çok puan kaybediyor...bu aradazaten bu ülkede sessiz sedasız onlarca site kapıyorlar!..ihbar adresleri var veriyorsun linki tak ertesi gün yemiş kiliti...internet gerek hızıyla gerek olgun yapısına tam kavusuyor derken busefer darbeyi sansürden yiyor...birde şu yasaklasınlar herseyın cozumu var muhabbetleri boş iş...dns ayardı suydu buydu özürlü bir internet oluyor tad tuz kalmıyor,böyle gitmezzzz!..

İnsanın canı burdan bu konu ile ilgili yasakçı zihniyete bir kamyon dolusu küfür yazmak istiyor ama..Yazarsın bu seferde chip'in sitesi kapanır al başına belayı :D:D:D Ama buraya yazamadığım o kadr çok şey varki şu anda sadece şunu söyleyebilirim.Bu yasakçı zihniyetin ve bu geri zekalı uygulamadan sorumlu olan tüm yetkililerin en az bir kere anneleri ile alakalı bir şeyler geçiyor aklımdan.......

az sabredin çok çalışıyom bi 50 yıla ölmessem telekomu satın alıcam :D:D herşey serbest

Hiçbir sitenin yasaklandığı falan yok adam ben yasaklanıcam diyerek sadece reklamını yapıyor.

Önce bir kapansın, ondan sonra yorum yapayım.

Ancak, söylenenler endişe verici...

Aşağıdaki boşluğu doldurun:

Bu gidişle ................ :D

Çoğunuzun haberi vardır, 22 Ağustos 2011'den itibaren devlet 'güvenli internet' adı altında hangi sitelere girebileceğimize karar verecek. Size çocuk paketi, aile paketi gibi paketler sunulacak ve bunlardan birini seçmeniz istenecek. Eğer bu seçeneklerden hiçbirini seçmezseniz doğrudan standart paketi seçmiş sayılacaksınız. Bu filtreme sistemi ile siteler, girilebilir ve girilemez olarak ikiye ayrılacak. Bunu belirlerken hangi k...riterlerin kullanacağı ise bilinmiyor. Ve asıl sorun da burda başlıyor.

En önemli nokta şu ki, seçtiğiniz paketler kullanıcıya göre değişiklik gösteremeyecek. Yani çocuk paketi seçtiyseniz o evde 7 yaşındaki kullanıcı da 70 yaşındaki kullanıcı da bu paketi kullanmak zorunda kalacak. Sistem farklı filtreleme sistemi kullanmak isterseniz buna izin vermeyecek. Bu paketlerin içeriği neye göre belirlenecek bilinmiyor. Eğer 'ben halimden memnunum allah paketinizin de sizin de belanızı versin' gibi haklı bir çıkış yapmak isterseniz o zaman standart pakete geçeceksiniz. Şimdikinden pek bir farkı yok gibi görünse de aslında sonu sizin için hiç de iyi olmayan uygulamalara varabilir. Şimdiden 60 bin yasaklı site var zaten. Hani eskiden ''amann dns var yeaaa'' diyorduk ya. Ha işte şimdi bunu diyemeyeceksiniz. O yasak sitelere girmeye çalışmakla suç işlemiş sayılacaksınız. Polis dayanacak kapınıza ve sonrası malum. Malum derken lafın gelişi. Yoksa gizli kapaklı sonrası. Daha anlaşılır kılınması gerekirse; filtreyi aşmak da suç sayılacak artık. O yasaklı sitelere girenlerin vay haline.

Peki bu ne anlama geliyor ve sonu nereye varır? Şimdiye kadar bizim yerimize okuyanların, bizim yerimize konuşanların, bizim yerimize hayaller kuranların artık bizim yerimize düşüneceği anlamına geliyor. Sen çocuğunun hangi siteye gireceğine karar veremeyecek kadar cahilsin çünkü, çünkü bu adamlar senden daha iyi biliyorlar bu interneti kullanmayı. Senin çocuğun üzerinde senden daha fazla söz hakkına sahipler, seni bile senden iyi biliyorlar.

Gazetelerde neyin yayınlanacağına onlar karar veriyorlar, haber kanallarının neleri göstereceğini onlar seçiyorlar. Okuyabileceğin kitaplara bile artık onlar karar veriyorlar. Okumaman gerekenleri toplatıyorlar, istemediklerini yazanları tutukluyorlar. Senin tek hakikatin bu internet. Bir bunun sınırı yok. Bir buna müdahale edemiyorlar. Ama bundan sonra buna da karışacaklar. . Sen hala 'burcucum çok güzel çıkmışsın ' yorumları yaparken 'çok ösledim yeaa görüselim bi ara?' diye saçmalarken bir de bakacaksın ki hiçbir şey eskisi gibi değil artık. Hani her şeyi sineye çektik yuttuk ettik de bu kadarı da fazla değil mi artık? Eğer şimdi de kaldırmayacaksan o kıçını oturduğun sandalyeden, gözlerini ayrıp da şu monitörden düşünmeyeceksen iki dakika ciddi ciddi......(nasıl tamamlayacağımı bilemedim, beter ol ne diyeyim)

........................................................................................
(yazıdan bazı bölümler çıkarıldı)

Bu etkinliğin amacı açık ve nettir. İlerleyen zaman içerisinde, bir örgütlenme sağlayarak belirli şehirlerde ortak kararlaştırılan tarih ve zaman da eylem yapmak amacındayız. Bu etkinlik sayesinde organize olmayı hedefliyoruz.

BTK ve TİB, kısıtlayıcı girişimlerde bulunuyor. İşler sarpa sarınca da "yanlışlıkla oldu" diyorlar. Yermiyiz?

İnci sözlük dururken ekşiyi mi kapatacaklar? :D

"ya çokta tın yani. boş boş siteler. kapatılsa ne olur kapatılmasa ne olur."

Bugün ekşiyi engelleyenler ileride neler neler yapar...

Türkiye gün geçtikçe ortaçağ karanlığına doğru gidiyor.işin en dramatik yönü ise, bu ileri demokrasi diye millete servis ediliyor.millete bu yasakları alkışlıyor hatta savunuyor.anlamadıkları bir şey ise iktidar değişirse aynı baskılar onlara gelecek.

anlaşılmadık bir şey yok ülkemiz ABD nin gizli işgali altında

ekşi sözlüğün kapatılmak istenmesinin nedeni belli, ak ve de pür-i pak parti hakkında rahatsız edici gerçekler ortaya dökülüyor da ondan... inci sözlük ise başka bir hikaye, aslında belki içeriği ekşi sözlükten bile daha irite edici şeylerle dolu, ben de şahsen pek hoşlanmıyorum ama sırf ben beğenmiyorum veya o bu şu beğenmiyor diye kapatılmalı mı? hayır...
Bu arada internetteki sözlük veya forum gibi sitelere "boş" diyen arkadaşlar bu siteleri sadece kendileri gibi boş beleş insanların kullandığını düşünüyorlar herhalde.

birkere yasaklama felan kabul edilebilir birşey değil serbest olsun ama serbest olma başka insanlara saygı duymamak değildir , ekşide çok saygısızca "entry" lere rast gelebilirsiniz , bu hiçte hoş değil bu tarz durumlar, hem engellenmesin hemde kimse terbiyesizlik etmesin!!! (arkadaş siyasete laf at anlarım binlercesi yalancı , ekonomiye laf at herkez cebindekini almaya çalışıyor , din , kültür devlet , millet yada kişilerin kutsal olarak saydıkları herhangi bir olgu ya laf atamassın, attığın zaman seni engellemeye çalışandan daha aşağılık oluyorsun..)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play