Electronic Arts hatasını anladı!

EA Yönetim Kurulu Başkanı John Pleasants'dan samimi itiraf: " Yeteri kadar iyi olamadık!"

Electronic Arts hatasını anladı!
EA Yönetim Kurulu Başkanı: John Pleasants

Dünyanın önde gelen oyun üreticilerinden EA, Fifa ve Sims gibi serileri ile dünyanın en büyüklerinden birisi konumunda. Ama son on yıl boyunca oyuncuların gönüllerini alamayan firma, geçen sene 1 milyar dolarlık kayıp yaşadığını açıklamıştı.

E3 fuarında konuşan EA Yönetim Kurulu Başkanı John Pleasants, "Eğer 3 yıl öncesine dönecek olursak, ilk 30 oyun içinde 10-12 arasında oyunumuz vardı. Fakat bu oran geçen sene 4-5 arasında kadar düştü. Bunu göz önünde bulundurmazsanız, yükümlülüklerin altından kalkamazsınız." açıklamasını yaptı.

Geçen mart ayında şirket bünyesine giren Pleasants, "Şirket ilgi kaybına uğradı ve ürünlerini geliştirmede başarısız oldu" dedi.

"Son zamanlarda popüler değiliz. Belki reklamını iyi yapamıyoruz, belki de elle tutulur bir yenilik sunmuyoruz. Kaliteli olarak nitelendirilen ürünler bile yeteri kadar ilgi görmüyor. Ama şunu da yabana atmamak gerekiyor ki çok büyük bir DVD ve oyun kiralama şirketimiz var. Yapmamız gereken oyuncuların ne istediğini takip etmek, çevrimiçi oyun platformundaki gelişime ayak uydurmak ve Nintendo Wii için gerekli yatırımları yapmaktır." açıklamasını yapan Pleasants bakalım EA'yı hangi adımlarla ön planda tutmayı başaracak.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Orta seviyeli bir ekran kartı parasına oyun satarsanız olucağı bu tabi.

Yeni çıkan oyunlarda hepsi baştan savma sadece grafik var ne kurgu nede konu dünyada milyonlarca insan hoş zaman geçirmek için oyun oynuyor herkesin evinde ya pc yada oyun konsolu var oyuncularda bi sorun yok oyunları yapanlarda ve ea gibi tekelcilerde sorun var...

iyi değilsiniz işte

ea oyun firmalarını teker teker almadan daha kaliteliydi, şimdi fabrika gibiler. korkuyorum bir gün diablo'yu falan alırlar onu da mahfederler diye. en iyisi blizard, az ve öz.

cilala cilala sür piyasaya.
undergraund dan bu yana ne gördük ki

ea sposr çok ii bi firma başta hatlarını biliolar fifa serisi pes serisinden daha ii deildi bunu zaten herkes bilio ea sportsta bunu bilio zaten ama yinede pabucu dama atılacak bi firma olmadıkları kesin:)

yüksek fiyat ve her zaman beklentilerin altında kalan oyunlar sonuxcu da gayet dogal en azından farkındalar bari

EA gibi firmalar haklı olması için başka firmaları satın almak değil çok kaliteli oyunLAR, hemde birçok oyun yapmalı.Yapay zeka içermeyen ( Basit hareketleri bile beceremeyen ) ama grafik kalite en üst seviyede; tabiki saçma olduğunu anladılar.O satın aldıkları firmalardaki oyun yapan yetenekli çalışanlara yarı fiyata aynı kalite işi yaptırmaya çalıştıkları gibi akla aykırı

Yeteri kadar iyi olamadınız;
1- Oyuncuları önemsemeyerek birkaç küçük değişiklikle her sene aynı FIFA serisini çıkarttınız.
2- NBA Live serisi tutkunu olan beni iğrenç seyirciler, kötü oynanışlar ve her sene aynı motorla uyuttular.
3- Her sene bir NFS diyerek seriyi acayip yere sürükleyip çok para kazanma peşine düştüler.
4- PC'den ümidi kesip XBOX, PS3'e atladılar, PC'leri yok saydılar, bizi önemsemeyerek birkaç değişiklikle her yıl aynı seriyi çıkartıp ceplerini doldurmaya çalıştılar.
Düşünün bakalım yeteri kadar iyi olamadıkmış. EA berbatsın.

özgür yazılımlara bu kadar destek gelse (opengl ile ) neler ortaya çıkabileceğini tahmin bile edemiyorum.

bir sonraki sürümü nasıl sattırırm çabasında olanlar isterse çığır açsın ben yine oynamam!

EA Büyük firma değildir.Büyük olması için yapayzeka + grafik +birçok yetenekli oyunlara ihtiyacı var.Tabiii birde oyunları 6 ay veya 1 sene paralı sona her platforma açmalı.yoksa Genaral Motor gibi firma devlete geçti.100 200 milyona oyun satmak için birşeyler vermeleri gerekli.yoksa havasını alır Electronic Arts zamanında satın aldığı firmalara döner

Çevrim içi desteği kapalı tutarsanız (oyunu cracklı oynayanlara ) oyuncu kitlesinin çoğunun isteklerinden habersiz kalırsınız. bu da sizzi doğal olarak oyun sektörüne yabancılaştırır. CEO gibi konuştum bea mentorluk parasını şöyle bi kenara bırakınız....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir