Elektrik güç kalitesinin önemi!

Biz her şeyi fişe takıp çalıştırsak da, aslında iş bu kadar basit değil! İşte bilmeniz gerekenler...

Elektrik güç kalitesinin önemi!

Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT,  Tunçmatik

Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi tüketiciye ulaştığında genellikle üretildiği kalitede olmaz. Elektrik enerjisinin kalitesini belirleyen kriterler; üretilen AC (Alternating Current) gerilimin dalga şekli, etkin değeri, frekansı ve üç fazlı sistemler için faz gerilimleri arasındaki faz açısı dengesidir. İdeal şekilde üretilen AC gerilimin dalga şekli saf sinüzoidal, etkin gerilim ve frekans değerleri ise sırasıyla 220V (faz-nötr)/380V (faz-arası) ve 50Hz dir. Üç fazlı gerilim sistemlerinde her bir faz gerilimi arasındaki faz açısı 120° (elektriksel) dir.

Yüksek genliklere çıkarılıp uzak mesafelere taşınan ve dağıtım noktalarında düşürücü transformatörlerle gerilim seviyeleri düşürülen bu gerilim, iletimi ve dağıtımı sırasında çevresel faktörler ve/veya aynı güç dağıtım sisteminden beslenen diğer elektrik güç tüketicilerinin kullandığı motor, transformatör, reaktif güç kompanzasyon sistemleri ve güç elektroniği uygulamaları (akü şarj üniteleri, UPS'ler, motor hız kontrol cihazları vs.) nedeniyle bozulmaya uğrar. Gerilim dalga şeklindeki bozulma (voltage distortion), doğrudan işletmelerin kullandığı elektrik enerjisinin kalitesindeki sapmayı belirler. Üretime yönelik kullanılan hassas ve pahallı elektronik cihazlar bu gerilim dalga şeklindeki bozulmanın şiddetine bağlı olarak ya tümüyle kullanılamaz hale gelir, ya da kendilerinden beklenen çalışma performansını gerçekleştiremez. Arızalanan veya devre dışı kalan hassas cihazlar nedeniyle üretim kesintiye uğrar.

Örneğin, güç kalitesini belirleyen unsurlardan biri olan elektrik güç harmonikleri ile ilgili Amerikan standardı IEEE-519, elektrik enerjisinin kalitesinde hem üreticilere, hem de tüketicilere sorumluluk yükleyen tavsiyelerde bulunmaktadır. Elektrik enerjisini üreten kurum/kuruluş distorsiyonu (dalga şeklindeki bozulma) düşük gerilim üretmekten, elektrik enerjisini kullanan tüketici ise beslendiği güç sisteminden düşük distorsiyonlu akım çekmekten sorumludur. Standardın tavsiye ettiği sınır değerleri tüketicilerin bağlı olduğu noktanın (beslendiği güç barasının) kısa devre akım kapasitesi ve bu noktadan çekilen yük akım değeri belirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

süratle takip edilmesi ve dikkate alınması gereken bir yazı olmuş. teşekkürler...

Bu çok öenmli bir yazı, mutlaka okunmalı, öğrenilmeli.

Ev bilgisayarımda 2,5 yıldır Tunçmatik güç kaynağı kullanıyorum. Gayet kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunuyorlar.Tavsiye ederim.

Ne işime yarayacak valla bana yarayacağını zannetmiyorum ama bu yazı emek harcayanlara Teşekkürler.

Elektrik güç kalitesinin işletmelerdeki hassas ve pahallı cihazlar için yeterince iyi olmaması büyük sorunlar doğurabilir. Yazı bu konuda çok bilgilendirici. Makalenin yazarı Vehbi Bölat'a ve Tunçmatik'e değerli bilgiler için teşekkürler...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir