Elektrik kablosundan TV, radyo ve internet...

Elektrik kabloları üzerinden TV, radyo ve internet hizmetleri alacağımız günler çok yakınımızda...

Elektrik kablosundan TV, radyo ve internet
Elektrik hatları üzerinden gönderilen sinyaller ile tüm hizmetleri tek kablodan alabileceğiz.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, bilimin gelişmesinin teknolojik alanlarda her geçen gün yeni bir buluş ve gelişmenin zeminini hazırladığını belirtti.

Gelişen teknoloji sayesinde mevcut elektrik hatları üzerinden internet platformu yayıncılığı (IPTV), internet, telefon ve benzeri sistemlerin veri aktarılmasına olanak sağladığını ifade eden Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Powerline Communication (PLC) denilen bu sistem sayesinde yüksek hızlı veri transferi yapılabilecek. Böylece elektrik kabloları üzerinden gelen sinyallerle evimizde televizyon izleyip radyo dinleyebileceğiz. Telefon görüşmesi yapıp internet kullanabileceğiz. Tüm bunlar için de ayrı ayrı kabloların döşenmesine gerek kalmayacak. Kablo kirliliği ortadan kalkmış olacak."

Yerlikaya, PLC sisteminin halen Rusya, Kore, Tayvan gibi bazı ülkelerde test çalışmalarının yapıldığını, bu sistem sayesinde network inşa maliyetlerinin düşeceğini, veri aktarımının daha hızlı ve kaliteli olacağını bildirdi.

Sistemi Türkiye'de hayata geçirmek mümkün

Türkiye'de de elektrik sistemlerinin büyük kısmının yer altına alınarak modern hale getirildiğini anımsatan Yerlikaya, "Dolayısıyla da bu sistemin Türkiye'de de hayata geçirilmesi kolay ve mümkün. Sistemin Türkiye'de de hayata geçirilmesi halinde ilave hata gerek olmadan tek hat üzerinden kaliteli ve hızlı veri aktarımı sağlanabilecek. Hat döşeme maliyetleri düşecek" diye konuştu.

Yerlikaya, kablolu TV'nin Türkiye'de çok gelişememesinin sebeplerinden birinin de hat döşeme maliyetlerinin yüksekliği olduğunu, dolayısıyla PLC sisteminin hayata geçirilmesi halinde altyapı maliyetlerinin de en alt seviyeye düşürülebileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Yerlikaya, PLC sistemiyle telefon, internet, televizyon, teleworking (uzaktan çalışma sistemleri), teleshopping gibi sistemlerinin çalıştırılabileceğini sözlerine ekledi.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

hayirlisi inş. tez vakit de devlet cihana zuhur ede

Bizim ülkede bir şeyler insanlara kolaylık olması amacı ile değil tam tersine ne kadar zor ve karmaşık yollardan tüketiciye sunulursa o kadar kâr sanıyorlar. Bunu da sanki bir hizmet yapmış gibi mümkün olduğunca yüksek faturalarla tüketiciye yansıtıyorlar. Böylesine insanlara son derece faydalı ve " BİRİLERİ" nin ekmeğini elinden alacak projeleri asla gündeme almazlar. Bizde süreç ne kadar zor ve ulaşılmaz olursa o kadar güzel. Bakın bürokrasiye. Normalde teknik altyapı kurulduğu zaman bir kaç saniyede bitebilecek olan işler bürokrasimiz sayesinde günler hatta haftalar alıyor. Peki ne için? Sırf aradaki "aracılar" para yesin diye. Ülkede işler böyle yürüyor ve sözümona iş imkanı sağlanmış oluyor. İnterneti elektrik hatlarından verecek olursak "BİRİCİK TELEKOMUMUMUZ nasıl BAKIR KABLO DÖŞEYİP sonra da BAKIN SİZE SÜPER HIZLI KOTALI İNTERNET GETİRDİM VERİN BAKAYIM SABİT ÜCRET OLARAK AYDA 15 SABİT LİRACIK" diyemeyecek. Yazık değil mi Türk Telekoma !!!!!

İyi bir işe benziyo çünkü kablo kirliliğinden kurtulmuş olacağız....

Artık farklı bişyler gelsinde şu telekomun teleki kalksın yahu. adamlar istedikleri gibi at koşturuyorlar......

artık beklioruz nekadar yakın bilinmez ama gelmesi ii olr istanbulta tüm elek. kabloları yerin altına alındı güvenli olacağını düşünüyorum tabi biz yaşlanmadan gelirse (:

ne zaman.Ben ölünce mi?

hala nenden bu sistemi getirmediler ki anlamıyorum.Gelsin artık gel artık:!!!!!!!!

ben ölmeden görebilirsemm ne mutlu bana

yorumları da okudum, daha önce de bu tip haberlere karşı insanların verdikleri tepkileri de az çok biliyorum ama, bence unutulan çok önemli bazı şeyler var. o da maksimum güvenliksizlik içerisinde teknolojinin gitgide birbiri ile bütünleşmesi ve tek parça haline gelmesidir. bu uygulamalar yaygınlaştığında ortaya çıkan büyük sorunlar, insanların bu sefer de eskiye olan özlemlerinin artmasına yol açacaktır. bu sölediklerim belki şuan birçoklarına birşey ifade etmeyecek ama, ileride görülecektir. özellikle bu elektrik içerisinde internetle iletişim bunlardan en sakıncalısı olacaktır. bu tip uygulamalar sonucu artık offline birşey kalmayacak, bunun akabinde de artık kişisel bilgi güvenliği gibi bir kavram ortadan kalkacaktır. zaten bu konularda oldukça cömert olan insanlarımız, facebook a her resmini koyan, paylaşım tuzaklarına cahilce atlayan, ancak ve ancak zarar görünce farkına varan bir hale de geldiği için, bu işin sonunun pek de hayırlı olmayacağı gayet aşikârdır. sizce?
only you

umarım hiçbir zaman başaramzlar çünkü yapılsa bile bizim köyümüze gelmesi yıllar alır ve o zamana kadar herkes ilik kanserinden ölür

Şu telekom dan bir kurtulalım da nasıl olursa olsun. Hepten tekel haline geldi. ttnet, smile, biri hangisine gitseniz ilk birkay hariç internet fiyatları hep aynı. ne de olsa telekom altyapısı ve rekabet yok.

o zaman bizim aklı fazla çalışan türk vatandaşım elektrik hattına kanca atıp binlerce volt elektrik geçen kablodan kaçak elektrik çekerken, bizim kullandığımız elektrik-internet hattımızada mı girmiş olucak? bunu çok merak ettim. hani eskiden derlerdi ya ev-telefon faturam fazla geldi kesin birisi hattıma girdi. kablolara iğne sokup benim hattımdan konuşmuşlar. bunun gibi bişey gelirmi başımıza acaba?

"Gelsin artık" veya "Türkiye'ye ne zaman gelir?" gibi şeyler söyleyen arkadaşlara: Henüz deneme aşamasındaymış. Yani hiçbir yerde kullanılmıyormuş. Anlatıldığı gibiyse Türkiye'ye de gelir bence. Çünkü yatırım gerektirmeyen birşey. Az gider çok gelir. Tam bize göre birşey...

zaten bu sistem bulunmakta ve satılmakta. adaptöre benzeyen bir cihazı pirize takıyorsunuz ve ağ kablosunuda cihaza takıyorsunuz diğer odada aynı işlem yapılıyor hem 220 volt hemde data (ağ kurulup internete bağlanıyorsunuz) toptancılarda mevcut

biz kıbrısta ne zamandır interneti elektrik üzerinden alabiliyoruz zaten. adamlar modemi elektirüe bağlamışlar birde bize verdikleri bir cihaz var prize takılıyor ve prize takılan cihazda lan girişi var. kablonun bi ucunu prizdeki cihaza diğer ucunu kendi pc mize takıyoruz ve internetimizi kullanıyoruz.

hadi buyur :D sabah akşam elektrikler kesildi ihbarına birde tv yayınım gitti diye ihbar alıcaz :D 186 arıza çalışanı :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play