Elektrik masraflarını azalmanın yolu

Bilgisayarlarınızın harcadığı elektrikten ve yaydığı ısı canınızı sıkıyorsa, bu çözüme göz atın!

PC'nizin harcadığı elektrikten haberdar mısınız?

Nasıl saç kurutma makinesi ya da ekmek kızartma makinesinin harcadığı elektiriği düşünmüyorsak, bilgisayarlarda hayatımızın bir parçası haline geldiği için artık elektrik maliyeti kullanırken aklımıza gelmiyor.

Ofisinizdeki eski bir PC'nin 200 Watt civarı elektrik harcadığından haberdar mısınız? Onlarcası, yüzlercesi hatta binlercesinin tükettiği elektrik miktarını hiç düşündünüz mü?

Günümüzün modern PC'lerinde gerçek çalışma zamanını düşündüğümüzde, elektrik tüketiminin 115 Watt civarı olduğunu görürüz ve  enerji maliyetlerini düşündüğümüzde vazgeçilemez teknolojilerin bizlere getireceği kabarık faturaları unutmak isteyebilirsiniz.115Watt tüketen bir PC nin bir elektrik canavarı olduğuna, ancak ve ancak 5Watt elektrik tüketimi olan bir teknolojiyi duyduğunuzda inanabilirsiniz.

Bu soruna bir çözüm olarak dünyada bu anlamda geçmişe dönüş hareketi tekrar kendine yer bulmaya başladı. NComputing'in sunduğu teknolojiyle, tek bir bilgisayarın kullanılmayan kapasitesini ve gücünü paylaştırarak hem mevcut donanım teknolojilerinin yarattığı yenileme ve bakım maliyetlerinden kurtulmak mümkün, hem de yüksek enerji maliyetlerini 1-5 Watt aralığında elektrik tüketimi olan bu cihazlarla %90'dan fazla enerji tasarrufu sağlanabiliyor. 115 watt'lık normal bir PC'ye karşın sadece 5 watt elektrik tüketen NComputing, 100 PC için yıllık ortalama 6.000TL olan maliyetleri 289 TL'ye indiriyor (günde 10 saat çalışıldığı varsayıldığında). Hareketli parçalar içermediğinden 10 yıl kullanım ömrü olan Thin Client sistemi, PC'ye kıyasla çok daha az sıcaklık yaydığından hem karbon salınımı daha düşük hem de soğutma (klima) masraflarının azalmasını sağlıyor.

Bir bilgisayar olmayan ama bilgisayarmış gibi davranan bu teknoloji sayesinde elektrik faturalarınızın azalmasının yaratacağı klima etkisiyle bütçeleriniz serinleyebilir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

6bin liradan 300e satışlar patlar yaw

bu cihazı nerden temin edebiliriz

bu ne arkadaş?

tek ekran kartı 350 w çekiyor benim, yük altındayken :D

Bu ürün mükemmel. Tavsiye ederim.

Bu tarz teknolojilerin devletler tarafından desteklenmesi, öncelikle devlet dairelerinde kullanılması gerekmekte. ülkemizde 10 milyon bilgisayar olduğunu düşünürsek bunların en azından 4 milyonu pc ise, yıllık 228 440 000 tl (228 milyon 440 bin) bir tasaruf elde edilir. 55 gibi düşük maliyete kurulduğunu ufak bir araştırmayla görebiliriz. yani sistem kendisini tüm ülkede 1.4 yılda amorti ediyor. Devlet desteği ile tüm ülkede kısa sürede yayılan bir sistem olacağından eminim. Ve yılda 228 milyon liradan daha fazla bir tasaruf, inanılmaz bir rakam...(4 milyonluk pc hesaplamasına göre, muhtamelen çok daha fazla pc vardır ülkemizde...)

tam olarak bu cihaz ne işe yarıyor peki ?

Bu alet ne şimdi anlayna ? Bilgisayar gibi bişi ama ney ?

Birde bunun türkçe mealini anlasak. Yani nedir bu ncomputing ben evde ve işyerinde nasıl yararlanabilirim bu sistemden.

tek kasa çoklu kullanıcılık gibi bişey, tek güçlü server ana makine var wifi ile dağıtım, mantık gayet güzel. bankaları düşünün yan yana 10 tane monitör klavye mouse tek bir kasadan alıyorlar, ben öyle anladım şahsen

Bir ana bilgisayar düşünün ve onun özeliklerini kullanmanızı sağlayacak bir de çoklayıcı.

anlayamadım ne bu . Bu sistem server bilgisayarlar için mi

Alıntı özet: Tek bir bilgisayarın kullanılmayan kapasitesini ve gücünü paylaştırarak hem mevcut donanım teknolojilerinin yarattığı yenileme ve bakım maliyetlerinden kurtulmak

Başlık şöyle olmalıydı; Cloud computing ile enerji tasarufu. Bu cihaz ekran, klavye, mouse girişlerine saip aptal bir kutu. net üzerinden sanal masaüstlerine bağlanmanızı sağlıyor.

@31 Tem 2012 09:11 Öyle de olsa bulut sunucular da enerji kullanıyor üstelik bu iş için çok daha fazla para ödüyorsunuz, ne kâr ediyorsunuz ne de çevreci oluyorsunuz...

Türkçesi İnce İstemci.Bir tane ana bilgisayar var (sanırım,server(sunucu)bilgisayar diyorlar).Bu bilgisayara bağlı işte bu ince istemciler vasıtası ile bigisayardaki işlemlerin tümünü yapabiliyorsun.Dolayısı ile çalışan sayısıX115 watt yerine çalışan sayısıXmax5 watt tüketimle aradaki farkı tasarruf ediyorsunuz.

@31 Tem 2012 09:44 yerinde bir açıklama olmuş tebrik ederim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir