Elektrikle çalışan hız canavarı

Lotus Super 7 tasarımı ve görkemli bir elektrik gücünün birleşimi: ThoRR elektrikli otomobil.

ThoRR elektrikli otomobil

Tüm dünya büyük bir heyecanla hibrit, yani elektrik ve yakıtı birlikte kullanan otomobillerde yaşanan gelişmeleri takip ederken, sadece elektrikle çalışan otomobiller çoğu zaman gölgede kalıyor. Uzun zamandır üzerinde çalışılsa da, elektrikli otomobillerin benzinli / dizel motorlara alternatif olmayı bir türlü başaramadıkları bir gerçek. Bunun en büyük nedenleri ise, kuşkusuz pil süresi ve yeterli hızlara ulaşılamaması. Ama bu durum yavaş yavaş geride kalmaya başladı bile... Merkezi Hollanda'da bulunan Evisol isimli şirket, geliştirdiği yeni elektrikli otomobil ile her şeyi tersine çevirebilecek gibi görünüyor.

ThoRR adı verilen elektrikli otomobil, teknolojisinden önce kusursuz tasarımı ile dikkat çekiyor. Eğer her biri hız canavarı olan Lotus markalı otomobilleri biliyorsanız, ThoRR size hiç de yabancı gelmeyecektir. Birkaç küçük ayrıntı görmezden gelinirse, ThoRR'un tipik bir Lotus Super 7 klonu olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Evisol'un Lotus Super 7 tasarımını kullanması sadece göze hoş gelen bir otomobil tasarlamak değil. Lotus Super 7, ağır olmaması nedeniyle yüksek hızlara rahatlıkla çıkabilen bir otomobil. Evisol da bu durumu fark etmiş ve aynı hafiflikte bir modek üretmek için çalışmış. ThoRR'un ağırlığı yaklaşık 755 kg. Ama şunu söylemekte de yarar var: Bu ağırlık standart bir Lotus Super 7'den biraz fazla.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

elektrikli atomobile vites kutusu çok da şart değil. elektrikli dozer vb ağır iş araçları için gerekir. eksoz da olmayacak ama tutucu meraklılar için su buharı çıkaran özel aksesuarlar, sahte debriyaj pedalları, vites kolları vb.. çıkacaktır. hatta türkiyede, sanayi tipi gürültülü, üç fazlı, demir soğutucu ızgaralı elektrik motorlu, kurşun-asit akülü şahan tipi inleyen elektrikli otomobiller de uzun süre popüler olacaktır. 1950lerden kalma teknoloji tasarımlarıyla üretilen arabaların peynir ekmek gibi kapışıldığı ve haala hilesiz mazot satışının enayilik olduğu bir ülkede yaşadığımız hatırlanırsa... her istasyondan alınan yakıta göre farklı performans ve sorun yaşanan başka bir ülke var mı?

hem neden 272 HP ye çıkabilen, normalde 91 beygir 750kg lık bir otomobil 150 km/saati zor yapıyor anlamadım. benim 20 yaşındaki 55 beygirlik 950kg külüstür dizel bile 170km/s hız yapabiliyor. 55HP 40KW, 91HP 66KW, 272HP 200KW yapar. o ağırlık ve aerodynamicle en az 250Km/s yapması lazım.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
ThoRR elektrikli otomobil
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir