Elektrikli araçlar seviye atlayacak!

Bilim dünyasının yeni mucizesi olan bu piller, bildiğimiz lityum-ion pillere hiç benzemiyor!

  • Gökay Özbudak
Elektrikli araçları sınıf atlatacak gelişme!
3 yıl içerisinde kullanılmaya başlanacağı düşünülüyor...

Teknolojik araştırmalarıyla ünlü MIT bu sefer elektrikli araçlarda çığır açabilecek bir buluşa imza attı. Araştırmacıların iddiasına göre yeni yöntemle beraber, pilleri doldurmak arabanın deposuna benzin doldurmak kadar kolay ve kısa süreli olacak.

Yarı katı halindeki pillerin bünyesine sıvı taşıyıcı içerisindeki partiküller pompalanıyor. Anot ve katoda giden bu partiküller sıvı elektrolitin içerisinde kalıyor. Yeni pil tasarımıyla ilgili başka bir ilginç nokta da şarjın depolanmasının ve boşaltılmasının iki ayrı bölümden yapılıyor olması. Bu iki işlevi birbirinden ayırmak pili daha etkili kullanmayı sağlayabilir. Ayrıca bu sayede daha hafif pillerle beraber elektrikli taşıtlar da daha hafif olacak ve tek bir şarjla daha uzağa gidebilecek.

Drexel Üniversitesi'ndeki Nanoteknoloji Enstitüsü başkanı Profesör Yury Gogotsi gelişmelerle ilgili şunları söylüyor; "Yarı katı lityum-iyon pillerin gösterimi çığır açar nitelikte. Sıvımsı maddelerin de elektrik enerjisini tutabildiğini gösteriyorlar."

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

-Pil devrimine hazır mısınız?
-Hayıırr!

bu kacıncı pil haberi ya sizde bizden iyi biliyorsunuz ki petrol şirketleri asla böyle teknolojilerin gelişmesine izin vermeyecek taki petrol tükenene kadar.

artık bir devrim yapın bee galaxy s kullanıyorum 3g'yi ve facebook uygulamasını açtığım an arka planda program çalışmasa bile sadece mesaj,bildirim geldiğinde uyarı vericek şekilde olmasına rağmen pil 1 gün çok zor dayanıyor 2.3.3 sürümünü kullanmama rağmen
şuan akıllı telefondaki en iyi çözüm Motorola Atrix 4G 1950 mah bataryası olması lazım...

Adamlar çalışıyor !..

Umut vaat ediyor gibi.

yılardır pil devrimi muhabbeti var hiç biri gerçek olmadı

2000 yıldır aynı piller her sene bir devrim olur ama arkası gelmez. inşallah bu sefer birşeyler olur.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play