Elektrikli otomobillerde bir devrim

Çin üretimi Zhog Tai tek bir şarjla 400km yol gidebiliyor. Bu elektrikli otomobiller için bir devrim

Elektrikli otomobillerde bir devrim
300kg'lık aküsü sayesinde 400km gidebiliyor.

Zhog Tai, yani halklar için barış ve güvenlik adındaki bu elektrikli otomobil tek bir şarj ile 400km yol gidebiliyor.

Daihatsu'nun alt firması New Power'ın geliştirdiği araba, aslında standart akaryakıt motorlu bir otomobil olan Daihatsu Terios modeli ile aynı. Tek farkı ise elektrikli motoru ve 300kg ağırlığındaki aküleri.

Günümüzdeki elektrikli otomobillerin en büyük dezavantajı erişim mesafeleri. Bu yüzden uzun mesafeli yolculuklara uygun değiller. Ama Çinli Zhog Tai ise tek bir şarjla 100 km/saat sabit hız ile 275km, 75km/saat sabit hızla ise 350km yol gidebiliyor. Biraz daha tedbirli davranırsanız bu mesafeyi 400km'ye çıkarabiliyorsunuz. Akaryakıtlı arabaların erişim mesafesine yaklaşan bu değer elektrikli arabalar için bir devrim sayılabilir.

Bu özelliklerinin yanında Zhog Tai'nin özellikle araba tutkunlarının hevesini kıracak özellikleri de var. Ne yazık ki bu uzun mesafe elektrikli arabanın en yüksek hızı sadece 120km/saat. Ayrıca 100km/saat hızına ancak 12 saniyede ulaşabiliyor. Aslında otomobil kullanmayı yeni öğrenenler için oldukça güzel bir otomobil.

New Power'ın basın sözcüleri Zhog Tai'nin seri üretimine gelecek yıl geçileceğini ve Amerika ile İngilitere'ye ithal edeceklerini söylüyorlar. Fiyatının ise 26.000$ ile 32.000$ arasında olması bekleniyor.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

1 ayda kaporta dökülür. Şarz Etmemeye Başlar. Yıgılır ortada kalır. Çin Malı otomobiller Bu kadar kaliteli işte.

75 km hızla bitmez o yol ya, az yaksın diye 90'ı geçmeden çanakkaleye gideyim dedim geçen yaz, annem; e duralım yürüyelim bari oğlum dedi yol boyu (:

ne kadara şarj olucak ki o ? kesin bizim burda benzinden pahalıya gelir....

elektirik faturası pahalıya mal olur

Bizim ülke koşullarına göre oldukça pahalıya şarj olabilir. Ama batıda halk evinin çatısına döşediği güneş enerjisi panelleriyle kendi elektriğini kendisi üretiyor. Bir de 26.000$ - 32.000$ arası fiyata satılırsa peynir ekmek gibi gider

akaryakıt sektörüne yapılan bu dev yatırımlar alternatif enerjilerin keşfine hiç mahal vermeyeceklerdir. ihtilal gerek :)

Bayır aşağı saldın mı şarj olur :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir