Elektron mikroskobu ile pilin içine baktılar

Biz pilleri doldurup boşaltırken; bakın pillerin içerisinde neler oluyormuş...

Pillerin içinde ne oluyor?

Bilim insanları, pillerin içinde elektrodların hareketini görüntülemeyi başardı. Bu da, pil teknolojisinde iyileştirmeler için yeni fırsatların oluşması anlamına geliyor.

Yeniden şarj edilebilir pillerin içinde mikroskobik düzeyde tam olarak ne olduğunu anlayabilmek, daha dayanıklı, daha yüksek kapasiteli piller üretmek için önemli bir adım. Bilim insanları bu amaçla elektron mikroskobunda bir şarj edilebilir pilin mekanizmasını görüntülemeyi başardılar.

Materyal bilimcisi Chongmin Wang, sıvı ortamda hücrelerin davranışlarını analiz etmenin, pil içindeki elektrodların davranışlarını anlamak için önemli olduğunun altını çizerken daha dayanıklı piller üretmek için de yeni bilgiler edindiklerini anlattı.

Elektrik görünmez olduğu için, bu enerjinin pillerin içinde nasıl depolandığını ve hareket ettiğini anlamanın çok güç olduğunu hatırlatan bilim insanları yine de bilimin yardımıyla elektriğin hareketini takip etmenin mümkün olduğunu, bu sayede de pilleri geliştirmek için yeni araştırmaların önünün açılacağını belirttiler.

Pili negatif elektronlarla şarj etmenin pozitif yüklü lityum ionun pil içine hücum ederek negatif elektronlarla birleşmesine neden olduğunu, pilin kullanılmasıyla da elektronların elektrodlardan ayrılarak pilin içinde sadece pozitif ionların kalmasına sebeb olduğunu bilen bilim insanları, bu sürecin görsel olarak da izlenebilmesinin, pil teknolojisinde yeni ufuklar açacağını umut ediyorlar.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Elin adamı her gün bir şeyler keşfediyor, bir şeyler icad ediyor, insanlara nasıl faydalı olurum derdinde, bizimkiler hala üçkağıdın, haramiliğin, hazıryiyiciliğin derdinde, valla bizden adam çıkmaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir